Nowe posty

Autor Wątek: Problem: Xterm się zamyka  (Przeczytany 3226 razy)

  • Gość
Problem: Xterm się zamyka
« dnia: 2008-04-01, 12:48:58 »
Witam,
Mam problem: xterm przestaje wyświetlać tekst po napotkaniu znaków o kodach większych od 128. Na pewno tak się dzieje dla znaku o kodzie 144 (0x90), bo na nim to wykrylem. Uzywam najnowszej wersji xterm (Xterm 234). Skrypt configure był tak uruchomiony:
./configure --prefix=/jakas/sciezka --enable-logging

Jak przekonac xterm'a aby chcial wyswietlac tez takie znaki?

Mam jeszcze możliwość przerobienia mojego programu żeby zamiast znaków spoza Ascii7 wyświetlał np. kropki, ale wolałbym tego uniknąć.

Pozdrawiam,
Daniel

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Problem: Xterm się zamyka
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-04-01, 20:37:12 »
Bij, zabij, xterm Ci nie wyswietli znaku #144. Bo do tego znaku nie jest przypisany zaden symbol graficzny. Xterm dziala dobrze. wyswietlane sa znaki:
od 33 do 126; //znaki interpunkcujne, litery, cyfry i pare znaczkow
od 161 do 254; // te znaki sluza do robienia tabelek i innych dupcow, ktore nie sa literami lub sa to znaki odpowiednie dla regionu w ktorym sie to wykorzystuje (np. polskie znaki: ą, ę, ć itp.)

w pozostalych zakresach znajduja sie znaki ktore kiedys sluzyly (czy teraz to nie wiem) do sterowania sprzetem (np. drukarkami).

--EDIT--

Nie pamietam dokladnie, ale znak #7, #8 albo #11 to brzeczyk systemowy ;)

  • Gość
Problem: Xterm się zamyka
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-04-02, 17:10:58 »
No nie bardzo - xterm który domyślnie jest w Fedora Core 5 to potrafi. Używałbym jego, ale niestety nie miał opcji logowania do pliku, więc skompilowałem sobie xterma tak żeby to potrafił. Tak więc najwyraźniej muszę coś wyłączyć (albo włączyć) w trakcie kompilacji - pytanie tylko co.

Tak przy okazji, znaki o kodach od 0 to 31 (wszystko to jest poniżej spacji) zamieniam na kropki przed wyświetleniem, więc nie mam z nimi żadnych problemów.

EDIT:

A jednak się da :) Poeksperymentowałem trochę i udało mi się stworzyć coś takiego:

./configure --prefix=/jakas/sciezka --enable-logging --enable-mini-luit --enable-luit

Działa dowolna z dwóch ostatnich opcji, ale wolałem dać obydwie. Teraz znaki po kodach   powyżej 128 wyświetlają się jako puste kwadraciki. Jeszcze spróbuję jakoś zmusić xterm'a żeby wyświetlał jakieś krzaczki zamiast tych kwadracików - może się też uda.