Nowe posty

Autor Wątek: Pobór energii oraz pobieranie plików pod konsolą.  (Przeczytany 6556 razy)

k3bb

  • Gość
Pobór energii oraz pobieranie plików pod konsolą.
« dnia: 2008-03-20, 10:15:43 »
Wiem że zadaje bardzo amatorskie pytanie, ale jestem ciekaw, czy komputer zużywałby mniej prądu jesli bym np korzystał z niego pod konsolą no nie wiem np pobierał pliki jakimś programem bez nakładki graficznej i z wyłączonymi X-ami. a tak wogóle zna ktoś dobry menażer pobierania plików pod konsolę?

--edit ZipoKing--
poprawiłem tytuł bo na tego byk z kilometra straszył :/

matulik

  • Gość
Pobór energii oraz pobieranie plików pod konsolą.
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-03-20, 10:48:29 »
Co do tego czy pobiera mniej prądu to nie wiem, pewnie można to jakoś sprawdzić.

A co do pobierania plików przez konsole - wget

micu

  • Gość
Pobór energii oraz pobieranie plików pod konsolą.
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-03-20, 13:06:29 »
Witam,

wget-a już Ci polecono, a jeśli chodzi o pierwsze pytanie:

Jeśli to laptop a kernel to 2.6 z włączonymi opcjami typu ACPI, 'tickless' i 'cpufreq', to faktycznie bez X-ów na bateriach wytrzymuje dłużej. Zapewne nie o to Ci dokładnie chodzi, ale to też jakaś wskazówka co do poboru prądu :-)

Jeśli interesuje Cię ten temat, to polecam narzędzie powertop - http://www.lesswatts.org/projects/powertop/

Pozdrawiam
Micu

k3bb

  • Gość
Pobór energii oraz pobieranie plików pod konsolą.
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-03-20, 15:37:03 »
Cytat: micu
Witam,

wget-a już Ci polecono, a jeśli chodzi o pierwsze pytanie:

Jeśli to laptop a kernel to 2.6 z włączonymi opcjami typu ACPI, 'tickless' i 'cpufreq', to faktycznie bez X-ów na bateriach wytrzymuje dłużej. Zapewne nie o to Ci dokładnie chodzi, ale to też jakaś wskazówka co do poboru prądu :-)

Jeśli interesuje Cię ten temat, to polecam narzędzie powertop - http://www.lesswatts.org/projects/powertop/

Pozdrawiam
Micu
no to nie jest laptop ale jestem ogólnie ciekaw jak to jest z tym poborem prądu. :)
nie wiecie może ile kosztuje każdego z nas godzina spędzona przed komputerem (monitor 17" lcd klasyczny komp stacjonarny ;) , no i głośniczki 5.1) ile to w zł może kosztować 1 godz.?
może ktoś kiedyś liczył wie ile wychodzi mniejwięcej 1godz. w końcu wzory w książkach do fizyki są.

chmooreck

  • Gość
Pobór energii oraz pobieranie plików pod konsolą.
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-03-20, 16:01:40 »
są również mierniki... najlepiej w takim przypadku zmierzyć bezpośrednio ilość energii pobraną z sieci (gniazdka)

matulik

  • Gość
Pobór energii oraz pobieranie plików pod konsolą.
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-03-20, 16:19:49 »
dokładnie bo każdy monitor, głośniki czy zasilacz maa inny pobór energii także nie można określić po porostu 1h = ileśtam.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Pobór energii oraz pobieranie plików pod konsolą.
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-03-20, 16:59:32 »
Co do monitora podejrzewam, że LCD ciągnie mniej prądu niż kineskopowe. Ja mam właśnie monitor kineskopowy jeszcze i strasznie mi żre prądu.

Na mój przykład dodam jeszcze, moja myszka optyczna żarła prądu więcej niż jakiekolwiek urządzenie w moim domu. Kiedyś przez przypadek się o tym dowiedziałem, jak moja Mama spytała się mnie któregoś dnia "co w tym domu ciągnie tyle prądu" a rachunek był dość wysoki przez moja myszkę, sprawdzaliśmy na liczniku pobór pradu myszki przy wyłączonym kompie, co najlepsze pobierała prąd przy wyłączonym kompie gdyż rolka świeciła się 24/7, ale to tylko na moim kompie, na innych rolka się nie świeciła :)

Pozdrawiam!

norbert_ramzes

  • Gość
Pobór energii oraz pobieranie plików pod konsolą.
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-03-20, 18:56:42 »
Cytat: roobal
Co do monitora podejrzewam, że LCD ciągnie mniej prądu niż kineskopowe.
Fakt. Dla ciekawskich: takie informacje (maksymalny pobór prądu) piszą na tzw. tabliczce znamionowej (czytaj: naklejka albo napis na obudowie).

Cytat: roobal
Na mój przykład dodam jeszcze, moja myszka optyczna żarła prądu więcej niż jakiekolwiek urządzenie w moim domu.
Akurat.

k3bb

  • Gość
Pobór energii oraz pobieranie plików pod konsolą.
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-03-20, 19:07:56 »
Cytuj
Cytat: roobal
Na mój przykład dodam jeszcze, moja myszka optyczna żarła prądu więcej niż jakiekolwiek urządzenie w moim domu.
Akurat.
jasne ;) . przecież to fizycznie niemożliwe.
no chyba że w domu nie miałbyś innych urządzeń elektrycznych :)

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Pobór energii oraz pobieranie plików pod konsolą.
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-03-20, 19:23:22 »
Cytat: k3bb
Cytuj
Cytat: roobal
Na mój przykład dodam jeszcze, moja myszka optyczna żarła prądu więcej niż jakiekolwiek urządzenie w moim domu.
Akurat.
jasne ;) . przecież to fizycznie niemożliwe.
no chyba że w domu nie miałbyś innych urządzeń elektrycznych :)
Niestety to możliwe, nie wiem co to za myszka ale wszystko miałem odłączone z prądu (czyt. lodówki itp.) a na samej myszce licznik zapierdzielał jak szaolony :) tarcza kręciła się najszybciej ze wszystkich urządzeń sprawdzanych po kolei, nie wiem jak to możliwe ale tak było.

Pozdrawiam!

norbert_ramzes

  • Gość
Pobór energii oraz pobieranie plików pod konsolą.
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-03-20, 21:15:46 »
Cytat: roobal
Cytat: k3bb
Cytuj
Akurat.
jasne ;) . przecież to fizycznie niemożliwe.
no chyba że w domu nie miałbyś innych urządzeń elektrycznych :)
Niestety to możliwe, nie wiem co to za myszka ale wszystko miałem odłączone z prądu (czyt. lodówki itp.) a na samej myszce licznik zapierdzielał jak szaolony :) tarcza kręciła się najszybciej ze wszystkich urządzeń sprawdzanych po kolei, nie wiem jak to możliwe ale tak było.

Pozdrawiam!
W życiu można spotkać wiele dziwnych rzeczy (ala ufo:)) ale gorzej bywa z znalezieniem sensownego wytłumaczenia danej sytuacji.

Cytuj
Kto chodzi na skróty, ten ma krzywe buty.
PS. Podpiąłeś myszkę do zasilacza 5V czy do kompa?

PS2. P=U*I

  • Gość
Pobór energii oraz pobieranie plików pod konsolą.
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-03-20, 22:15:39 »
Jeśli masz monitor CRT i mysz optyczna żre więcej prądu niż ten monitor, to znaczy że żre więcej niż 100W (przeciętnie taki pobór mocy mają monitory CRT, w porównaniu np. do 20W w przypadku LCD). To ciekawe jaki zasilacz masz w kompie, że ci go jeszcze nie usmażyło :P

norbert_ramzes

  • Gość
Pobór energii oraz pobieranie plików pod konsolą.
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-03-20, 22:17:53 »
Cytat: tomek-k
100W (przeciętnie taki pobór mocy mają monitory CRT...
Pierwsze monitory to tak :) Obecnie to w porywach 60W.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Pobór energii oraz pobieranie plików pod konsolą.
« Odpowiedź #13 dnia: 2008-03-21, 03:29:48 »
Cytat: tomek-k
To ciekawe jaki zasilacz masz w kompie, że ci go jeszcze nie usmażyło :P
No właśnie usmażyło :) To już wiem czemu mi zasilać się spalił :P

Cytat: norbert_ramzes
PS. Podpiąłeś myszkę do zasilacza 5V czy do kompa?
Do kompa :)

Pozdrawiam!

norbert_ramzes

  • Gość
Pobór energii oraz pobieranie plików pod konsolą.
« Odpowiedź #14 dnia: 2008-03-21, 07:08:47 »
Czyli musiało być zwarcie w myszce. Mówiłem że musi być jakieś sensowne wytłumaczenie.

Rada na przyszłość: nie kupuj byle czego.