Nowe posty

Autor Wątek: Zamontowany Dysk sieciowy, problem z dostepem przez ftp/scp  (Przeczytany 5994 razy)

majo44

  • Gość
Witam, przed paroma dniami kupiłem dysk sieciowy, w sieci wewnętrznej wszystko jest ok, ale chciałem udostępnić dostęp do niego z zewnątrz. Jako że mam mały serwerek linuxowy chciałem przez niego udostępnić dysk przez ftp/scp. Udało mi się zamontować dysk sieciowy:


fstab:
//10.1.1.5/photo /home/userek/photo smbfs username=user,password=pswd,uid=userek,gid=users,rw,auto,fmask=0777,dmask=0777
Pierwszy problem jaki zauważyłem to brak polskich znaków, próbowałem dodac do wpisu:
 
iocharset=utf8,codepage=cp852
ale nic nie pomaga.

Drugi ważniejszy to taki ze przy wejściu na ftp jako userek, początkowo mam dostęp do  katalogu photo , ale zaraz (np. jak chce ściągnąć plik) mnie odcina klient ftp zwisa, po powtórnym wejściu na ftp katalog jest już niewidoczny. dopiero ponowne odmontowanie i zamontowanie dysku przywraca "widoczność" dysku przez ftp ale sytuacja za moment się powtarza.

Nie mam pomysłu nawet co może by nie tak. Może jest inny sposób aby ten dysk był widoczny na zewnątrz.

P.S.
Próbowałem jeszcze zmienic z smbfs na cifs ale wówczas nie mam uprawnien do katalogu z poziomu userek@ftp

majo44

  • Gość
Zamontowany Dysk sieciowy, problem z dostepem przez ftp/scp
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-03-19, 10:41:28 »
Ok, czekałem, czekałem i nikt nie odpowiedział, w między czasie wypróbowałem 1000 sposobów i się udało.

A więc tak:
Po przeglądnięciu kilkudziesięciu forów znalazłem info że nie należy montować dysków sieciowych bezpośrednio do katalogów ftp, należy je montować do katalogu pośredniego a następnie bindować do katalogu w ftp (mount --bind /źródło /cel). Zrobiłem jak pisali, na pierwszy rzut oka pomogło, ale okazało się że problem się znowu pojawiał ale troszkę później :).

Po następnych kilkunastu próbach z różnymi opcjami stwierdziłem że wyczerpałem wszelkie możliwości dla dysków montowanych jako smbfs, więc zmieniłem sposób montowania na cifs.

Polecenie
smbclient -L //10.1.1.5
uświadomiło mi że dysk sieciowy ma OS=UNIX, co oznaczało nie mniej ni więcej to że cifs używa tzw. "CIFS Unix extensions", przez co montowanie dysku jako cifs pomijało parametr uid i gid a dysk był zawsze montowany z uprawnieniami tylko dla roota (ls -l). Opcję tę wyłączyłem zmieniając wpis z 1 na 0 w pliku
/proc/fs/cifs/LinuxExtensionEnabled
oraz dodałem wpis
unix extensions = no
w pliku smb.conf. Dzięki temu udało mi sie wreszcie zamontować dysk z dostępem dla userek. Nie wiem czy to było konieczne ale zastosowałem jak poprzednio motyw z bindowaniem. Po tych zabiegach mam zdalny dostęp do dysku sieciowego ale tylko przez scp, przez ftp katalog jest niewidoczny.
Podsumowując
fstab:
//10.1.1.5/photo /opt/share/photo cifs username=user,password=pswd,uid=userek,gid=users,rw,auto,directido,hard,noacl,nobrl,file_mode=0777,dir_mode=0777
Nie wiem czy wszystkie opcje są potrzebne, ważne że działa :)
Jako że bindowanie katalogów przez wpisy w fstab nie działały poprawnie (katalog niby był zbindowany ale nie widać było zawartości) bindowanie robie przez wpis w rc.local

rc.local
mount --bind /opt/share/photo /home/userek/phopto
To by było na tyle.