Nowe posty

Autor Wątek: komendy  (Przeczytany 2665 razy)

adam_ruski

  • Gość
komendy
« dnia: 2008-03-18, 20:03:26 »
potrzebuje liste wszelkich dostepnych komend na mandrive extreme II.
jesli ktos takowa posiada to wdzieczny bede za podzielenie sie nia.=)
nie mam dostepu do neta i nie moge coroz jak czegos nie wiem zerknac na forum takowa lista ulatwiłaby mi zzywanie sie z systemem a nie klecie w brode ze czegos nie zapisalem wczesniej;)
z gory dziekuje=)

chmooreck

  • Gość
komendy
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-03-18, 21:01:44 »
$ ls /bin
$ ls /sbin
$ ls /usr/bin
$ ls /usr/sbin

do większości jest podręcznik (man), zwykle można również otrzymać skróconą pomoc przez wywołanie z parametrem '--help'

arctgx

  • Gość
komendy
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-03-18, 22:03:33 »
ls ${PATH//:/ }
To ogólniejsza wersja, choć nic nowego nie wnosi (chyba że sobie poinstalujesz coś poza ścieżkami podanymi przez Chmurka). Wrzuciłem ją tylko jako pospolity deser dla powłokożercy (wyjaśnienie w man bash, "Podstawianie parametrów").

Jeśli chcesz buszować po ścieżkach z programami, to lepiej w Mandrivie zapoznaj się z man rpm. Jeśli np. zobaczysz, do czego służy polecenie top, prócz czytania "man top" zerknij do paczki, w której on siedzi (o ile pamiętam, to "rpm -qfi /sciezka/do/top" albo "rpm -qfi `which top`"). Jak dostaniesz nazwę paczki, to wylistuj sobie jej zawartość poleceniem "rpm -ql paczka". Można te komendy połączyć w jedną.

W ten sposób zobaczysz inne polecenia do podobnych zadań.

Prócz poleceń występujących w osobnych plikach masz też polecenia wbudowane i funkcje powłoki.

adam_ruski

  • Gość
komendy
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-03-19, 09:53:40 »
czyli z tego wynika ze wszystkie komendy mam juz gotowe na tacy w samym systemie??
kiedys bawiłem sie z winwowsem na komendach ale nie dawało mi to tyle frajdy co w linuchu.

dzieki za pomoc;)

ale ewentualnie jakby ktos miał poradniki instalacyjne w ebookach to niech poda linki;)
dzieks;)