Nowe posty

Autor Wątek: Usuwanie dowiązania symbolicznego (soft) - jak?  (Przeczytany 21542 razy)

addos2

  • Gość
Usuwanie dowiązania symbolicznego (soft) - jak?
« dnia: 2008-03-17, 14:30:26 »
Witam

Jest man oraz dużo stron z opisem polecenia "ln". Nie bardzo mogę znaleźć parametr, który usuwa dowiązanie miękkie. Z twardym nie ma problemu, bo wystarczy usunąć plik i liczba dowiązań zmniejsza się o 1. Ale nie mogę sobie poradzić z dowiązaniem miękkim... proszę o pomoc.

Chodzi o to, że w katalogu "/usr/src" są katalogi:
1. linux-2.6.21.5
2. linux-2.6.24.3
3. linux      (wskazujący na ten z nr 21.5).

Chciałbym usunąć dowiązanie z 21.5 i utworzyć nowe do 24.3.

--------------------
EDIT: Poprawiłem tytuł, bo stary był mylący.

arctgx

  • Gość
Usuwanie dowiązania symbolicznego (soft) - jak?
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-03-17, 14:33:09 »
unlink - nie parametr, tylko polecenie.

  • Gość
Usuwanie dowiązania symbolicznego (soft) - jak?
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-03-17, 14:38:06 »
po pierwsze to nie dowiązanie miękkie tylko symboliczne (symbolic link, symlink).

po drugie to wystarczy po prostu usunąć dowiązanie (tak jak zwyczajny plik) a potem możesz utworzyć nowe do tego drugiego katalogu

arctgx

  • Gość
Usuwanie dowiązania symbolicznego (soft) - jak?
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-03-17, 14:51:24 »
Przy zwykłym usuwaniu za pomocą rm linków prowadzących do katalogów proponowałbym nabrać doświadczenia,  kiedy jest usuwana zawartość docelowego katalogu. Unlink wydaje mi się być bezpieczniejszym nawykiem.

A choć uwaga nie w moją stronę, sam przyznam się, że nie mam pojęcia o różnicy między dowiązaniem miękkim a symbolicznym ;)

addos2

  • Gość
Usuwanie dowiązania symbolicznego (soft) - jak?
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-03-17, 15:32:15 »
Gdzieś na jakiejś stronie czytałem opis tego polecenia i tam ktoś użył takiego zwrotu jak "soft". Ale "man" rzeczywiście zawiera zwrot "symbolic" :)

No właśnie przeprowadziełm testy na osobnych katalogach i plikach. Nie chciałbym przypadkiem stracić żadnych plików, więc zapytam się czy dobrze zrozumiałem: mam skasować samą nazwę katalogu "linux" (nie jego zawartość) i to spowoduję, że nie stracę tego, co jest w katalogu "linux-2.6.21.5" ?

arctgx

  • Gość
Usuwanie dowiązania symbolicznego (soft) - jak?
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-03-17, 15:34:43 »
Celowo nie odpowiem Ci tylko zachęcę do przekonania się na własnej skórze: nie na katalogu ze źródłami, ale na jakimś próbnie stworzonym wraz z dowiązaniem. Warto raz sobie doświadczyć.

addos2

  • Gość
Usuwanie dowiązania symbolicznego (soft) - jak?
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-03-18, 16:07:50 »
No chciałem się tylko upewnić... tak przekornie... :)
Dzięki za podpowiedzi w tym temacie.