Nowe posty

Autor Wątek: [linux edu] - CUPS - co to jest?  (Przeczytany 25247 razy)

norbert_ramzes

 • Gość
[linux edu] - CUPS - co to jest?
« Odpowiedź #30 dnia: 2008-03-21, 19:57:26 »
Cytat: zbysiup
Zeby sprawdzic czy cups juz dziala u ciebie wpisz w konsoli:

ps -u root | grep cupsd
Prościej będzie tak:

ps -C cupsd (ale niemożna skrócić nazwy procesu).

chmooreck

 • Gość
[linux edu] - CUPS - co to jest?
« Odpowiedź #31 dnia: 2008-03-21, 21:41:10 »
Cytat: zbysiup
Cytat: chmooreck
Podejrzewam, że jak będziesz miał problem z samochodem i zapytasz o radę takiego pasjonatę, to bardzo chętnie ci pomoże... (ale raczej nie przez wyremontowanie za Ciebie Twojego samochodu, raczej udzieli ci wskazówek co powinieneś sprawdzić)
PIerwsze slysze zeby jadac do mechanika on pokazal mi jak mam zrobic remont silnika.
ja jednak wolalbym sam w swoim samochodzie nie grzebac, w odroznieniu od linuxa nie da sie zrobic reinstalacji silnika :)
Ale ja nie jestem mechanikiem, tylko zapaleńcem... jak otworze firmę świadczącą usługi 'zrobię porządek z Twoim linuksem' to będę komuś naprawiać (pisać) 'krok po kroku', nawet po raz setny (i za usługę również kasować po raz setny), ale póki co nie zależy mi na kasowaniu po raz setny i wolę kogoś usamodzielnić przez nauczenie radzenia sobie z problemem, niż rozwiązać go za niego. Do tego jest potrzebna chęć i gotowość zadającego pytanie. Jeśli będzie szukać samodzielnie, nawet nieskutecznie, będę wiedział, że chce się nauczyć i chętnie go naprowadzę dalej... jeśli mu się tego nie chce / nie może / nie ma czasu chętnie pozostawię go Tobie. Jeśli chcesz pisać po raz kolejny jak naprawić skopane lilo - proszę bardzo, mi nic do tego. Możemy tak się umówić ? ;-)


P.S. Każde 'Tobie' w ostatnim moim poście możesz podmienić na 'nowy użytkownik', w trakcie pisania miałem na myśli właśnie nowego użytkownika, a nie Twoją osobę. Przepraszam za nieścisłość ;-)

Edit:
Skoro tak uczepiliśmy się tego mechanika... płyn do spryskiwaczy też musi uzupełnić mechanik ? Są rzeczy, których każdy może się nauczyć i zrobić samemu. I wydaje mi się, że wyszukiwanie informacji w internecie (bo do tego sprowadza się większość problemów z linuksem) do nich należy.

arctgx

 • Gość
[linux edu] - CUPS - co to jest?
« Odpowiedź #32 dnia: 2008-03-22, 02:30:24 »
Cytat: zbysiup
Cytat: arctgx
Jeśli ktoś pyta "co to jest CUPS", to znaczy że chce wiedzieć, a nie traktować go jako część "cichego pośrednika".
Pytal co to jest cups bo mu nie dzialal a nie dlatego ze chce wiedziec.
Zadał je, i to w tytule, więc czego się spodziewać jak nie oczekiwania odpowiedzi? Przy Twojej tolerancji na brak precyzji mógłby równie dobrze zadać pytanie "co to jest Linux", bo chciał rozwiązania "problemu z drukarką w Linuksie". Nim oglądam wątek, widzę tytuł na liście ostatnich kilkunastu i od niego zależy czy zaglądam do środka. Widząc tytuł w rodzaju "co to jest CUPS" mam prawo podejrzewać, że ktoś był bardzo leniwy i sprawdzam czy wątek warto trzymać przy życiu.

Widzę, że przeoczyłem pół dnia ciekawej dyskusji...

benyo

 • Gość
[linux edu] - CUPS - co to jest?
« Odpowiedź #33 dnia: 2008-03-22, 12:16:24 »
Cytat: chmooreck
Są rzeczy, których każdy może się nauczyć i zrobić samemu. I wydaje mi się, że wyszukiwanie informacji w internecie (bo do tego sprowadza się większość problemów z linuksem) do nich należy.
To forum chyba tez jest czescia internetu. Wiec dobrze zeby bylo zrodlem informacji a nie przekierowaniem do google czy innych miejsc w necie.

maciasz

 • Gość
[linux edu] - CUPS - co to jest?
« Odpowiedź #34 dnia: 2008-03-22, 12:20:51 »
Widzę, że mój post wywołał zażartą dyskusję. Nadal uważam, że społeczność powinna wspierać sie nawzajem. A co do porównania do samochodu to są mechanicy, którzy namiętnie będą kompilować jądro systemu i użytkownicy, którzy chcą go po prostu używać. To, że się komuś nie podoba pisanie po raz setny odpowiedzi lub danie konkretniejszej wskazówki to jego sprawa, ma do tego prawo to wolny kraj, ale niech lepiej nie pisze postów gdy ma setny raz kogoś odesłać do googla.

@chmooreck: Jeśli Ci nie zależy na systemie linux i społeczności, która wokół niego powstała to zamknij się w małym czarnym pokoiku z komputerem i linuxem bez dostępu do internetu i sam rozwiązuj swoje problemy, które napotkasz. Nie zniechęcaj swoim zachowaniem tych, którzy chcą się dołączyć.

Często czytam tutaj na forum, że windows to windows tamto. Ale nie czarujmy się fora windowsowe są o wiele bardziej otwarte niż to forum. Jeśli ktoś zada głupie pytanie to dostanie odpowiedź albo konkretniejszą wskazówkę. Natomiast tutaj powstało przeświadczenie, że każdy kto zainstaluje linuxa jest informatykiem i wie od razu gdzie ma szukać w/g zasady "Znajdź sobie sam". A to jest nieprawda. Pracuję na uczelni wyższej i nieraz stykam sie z matematykami czy fizykami, którzy poznają linuxa, bo chcą na nim pracować, a nie jak to zostało tutaj ujęte "remontować silnik".

Jeżeli post jest sformułowany w sensowny sposób i została nawet wklejona treść błędu to TRZEBA zareagować sensowną odpowiedzią. A odpowiedzi w stylu za "mało informacji" lub "podaj model drukarki" świadczą albo o ignorancji odpowiadających albo o ich niewiedzy.

Cytat: arctgx
mam prawo podejrzewać, że ktoś był bardzo leniwy i sprawdzam czy wątek warto trzymać przy życiu.
Masz pełne prawo tak podejrzewać, bo było wielu trolli na tym forum, ale nie masz prawa oskarżać kogoś o lenistwo, jeśli nie wie jak w sensowny sposób formułować tytuły postów.

benyo

 • Gość
[linux edu] - CUPS - co to jest?
« Odpowiedź #35 dnia: 2008-03-22, 12:26:38 »
@maciasz

Nareszcie jakies wsparcie :):)

chmooreck

 • Gość
[linux edu] - CUPS - co to jest?
« Odpowiedź #36 dnia: 2008-03-22, 12:32:57 »
Cytat: maciasz
Masz pełne prawo tak podejrzewać, bo było wielu trolli na tym forum, ale nie masz prawa oskarżać kogoś o lenistwo, jeśli nie wie jak w sensowny sposób formułować tytuły postów.
Uważasz, że odesłanie go do miejsca, gdzie jest to wyjaśnione jest w tym momencie nie na miejscu ?

benyo

 • Gość
[linux edu] - CUPS - co to jest?
« Odpowiedź #37 dnia: 2008-03-22, 12:43:19 »
Cytat: chmooreck
Uważasz, że odesłanie go do miejsca, gdzie jest to wyjaśnione jest w tym momencie nie na miejscu ?
jesli to jest odeslanie do konkretnego miejsca gdzie mozna znalezc odpowiedz na dany temat to jest to na miejscu na najbardziej.

Ale jesli masz odsylac do szeroko pojetego internetu tudziez google czy innych wyszukiwarek to po prostu nic lepiej nie pisz bo jaki to ma sens ??

chmooreck

 • Gość
[linux edu] - CUPS - co to jest?
« Odpowiedź #38 dnia: 2008-03-25, 12:57:00 »
według mnie napisanie:
http://rtfm.killfile.pl
google.pl
jest równoznaczne z:
przeczytaj rtfm i odrób pracę domową ;-)

Zresztą nowa osoba rfm powinna przeczytać przed założeniem wątku... w końcu jest o to proszona :-)

Zresztą nieważne.. na pewno na następny raz sie 10 razy zastanowi zanim rzucę 'gołym' google.pl...

Edit:
Moze po prostu wątki częściej będą lądowały w /dev/null z powodu niezastosowania się do rtfm... :-P

maciasz

 • Gość
[linux edu] - CUPS - co to jest?
« Odpowiedź #39 dnia: 2008-03-25, 14:49:01 »
Cytat: chmooreck
Uważasz, że odesłanie go do miejsca, gdzie jest to wyjaśnione jest w tym momencie nie na miejscu ?
Uważam, że że można było napisać:

Cytuj
Jest to serwer wydruku. Więcej informacji na www.wikipedia.pl lub www.cups.org
Jednocześnie by zostały osiągnięte dwa cele:
1. autora, żeby dowiedział się co to jest CUPS
2. twój, nie dostałby gotowego rozwiązania i może to zmusić autora do dalszych  poszukiwań.

Jak widać autor poszedł za twoimi wskazówkami i poszukał w google, lecz to co znalazł w ogóle nie było rozwiązaniem jego problemu. Jak chcesz zmusić początkujących do samodzielnego myślenia i poszukiwać to rób to z głową poprzez podanie konkretniejszych wskazówek. Jak się ktoś zrazi do linuxa raz, to już do niego nie wróci i zyska na tym tylko M$.

P.S. Nie pamięta wół jak cielęciem był.

arctgx

 • Gość
[linux edu] - CUPS - co to jest?
« Odpowiedź #40 dnia: 2008-03-25, 22:15:46 »
Znowu został mój tekst skomentowany, ale nie wiedzę sensu odpowiadania argumentami, które już wcześniej podałem. Przypomnę tylko o innej reakcji na tytuł i innej na zawartość wątku.

Dopiszę tylko to, czego nie widzę jako powtórzenie.

Nie chce mi się wierzyć, by ktoś nie potrafił uzyskać wstępnego opisu, czym jest ten przykładowy już CUPS, a jednocześnie wie jak stworzyć konto i wątek na forum.

Już nawet to najprostsze wyszukanie po polsku
http://www.google.pl/search?hl=pl&q=cups&btnG=Szukaj+w+Google&lr=lang_pl
pozwala dowiedzieć się czegoś najogólniejszego bez wchodzenia na linki wyników.

No ale może to tylko pytanie sformułowane bez większego zastanowienia i, jak już ktoś tu wspomniał, nie należało tego tytułu traktować dosłownie. Jako moderator mogłem go zmienić na pasujący bardziej do tematu, ale wolałbym, by autor obudził się i zrobił to akurat sam.

Bywały wątki, na które odpowiadałem tylko zachętą do minimum samodzielnego szukania i szkoda mi było poświęcać autorowi czasu, a jakiś później inna osoba odpowiedziała szczegółowo. Szacuneczek dla autorów podręczników dedykowanych pojedynczym osobom, ale cieszyłbym się, gdyby odpowiedzi te zachęciły do samodzielniejszego poszukania informacji następnym razem.

Cytat: maciasz
odpowiedzi w stylu za "mało informacji" lub "podaj model drukarki" świadczą albo o ignorancji odpowiadających albo o ich niewiedzy.
Powiedz mi więc, maciasz, jeśli uważasz oczekiwanie informacji za wyraz ignorancji, na podstawie czego mamy odpowiadać? Nie mając wiedzy na temat CUPS dopuszczam tylko możliwość, że autor dał jej wystarczająco dużo. Jeśli jednak Ty tak sądzisz, czemu nie dałeś odpowiedzi?

A o swojej niewiedzy na temat CUPS dałem znać, później nawet wprost i wspomniałem coś na jej temat.

Offline Robert

 • Administrator
 • Guru
 • *****
 • Wiadomości: 2516
  • Zobacz profil
[linux edu] - CUPS - co to jest?
« Odpowiedź #41 dnia: 2008-03-26, 20:59:48 »
Cytat: zbysiup
LinuxEdu oparty jest na Kubuntu a ten na Ubuntu , wiec pasuja do niego pakiety z Ubuntu i tam poszukaj pakietow do CUPS.
Najnowszy Linux Edu to jest po prostu Kanotix, a ten oparty jest na Knoppixie, a ten na Debianie, (podobnie jak Ubuntu)

I muszę z przykrością stwierdzić, że u mnie na LiveDVD również wysypał się Cups. Miała to być płyta dla mojej kuzynki, ale nie zamierzam nikogo obdarowywać czymś, co już na wstępie zastrajkuje.
Przy okazji nie zauważyłem jakiejś szczególnej ilości oprogramowania typu Edu. Zamiast więc tej dytrybucji proponuję użyć np, openSuSE lub Debiana i ew. doinstalować sobie pakiet kdeedu w odpowiedniej wersji.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

lhojn

 • Gość
[linux edu] - CUPS - co to jest?
« Odpowiedź #42 dnia: 2008-05-11, 17:26:34 »
Rany Boskie, do czego służy to forum?
Szukałem czegoś konkretnego na temat cups. Trafiłem na ten wątek. Jakiś newbie pytał właśnie o cups.
To, co zobaczyłem, osłabiło mnie niemal śmiertelnie. Po opryskliwym potraktowaniu faceta i zniechęcaniu go, Szanowne Grono "IT specialists" rzuciło się do dyskutowania, czy należy biednego pytacza (który dawno uciekł, pewnie do M$oftu) w ogóle poinstruować, czy dalej opieprzać.

Kochani, nie tylko on Was dawno ol.... Razem z nim stu następnych szukających wsparcia.
A wy napisaliście całą książkę głupich kłótni, zamiast mniejszym nakładem czasu wrzucić na forum instrukcję step-by-step oraz dwa dobre linki dla tamtego pytacza i stu następnych. Pożałowania godne.

Jeżeli teraz ten post drogi Moderatorze się zutylizuje, to będzie tylko jeszcze bardziej pożałowania godne, niż fakt, że pozwalasz na takie prowadzenie wątku o... cups (!)
Na szczęście nie jestem zmuszony do używania polskiego i nie muszę się narażać na takie doświadczenia jak wasz pytacz.. Jednak niektórzy są w gorszej sytuacji.
Gdybym jeszcze nie lubił linuxa, to pewnie właśnie dzisiaj straciłbym okazję go polubić.
Na szczęście od paru dni google ma translację na Polski, co daje szanse waszym potencjalnym ofiarom nie narażać się więcej na takie "wsparcie".
Życzę dobrego samopoczucia.

arctgx

 • Gość
[linux edu] - CUPS - co to jest?
« Odpowiedź #43 dnia: 2008-05-11, 18:27:13 »
Biedny lhojn - obrońca stu męczenników brutalnie potraktowanych groźbą utylizacji wątku... Paskudne to dla nich poniżenie ujrzeć godzinę końca...

Tak... serdecznie żałuję i obiecuję poprawę, by biedni pytacze nie musieli już wałęsać się po guglach czy wikipediach ani nie splamili się zajrzeniem do RTFM, a dostawali każdorazowo na tacy gotową odpowiedź na wszystko.

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, że moderatorów jest trochę więcej niż jeden - także biorących udział w tej dyskusji.

Mam nadzieję, że symboliczne sto osób po przejrzeniu tego wątku samodzielnie zerknęło do miejsc, gdzie mogą odpowiedzieć sobie na encyklopedyczne pytania i podarowało sobie oczekiwanie że ktoś zrobi to za nich.