Nowe posty

Autor Wątek: Utracona partycja  (Przeczytany 4117 razy)

kamil_iiid

  • Gość
Utracona partycja
« dnia: 2008-03-16, 08:35:49 »
Witam,

Mam następujący problem: zginęła mi partycja hda6 (FAT32), nie wykrywa jej ani Linux (nie da sie jej zamontować) ani windows (który mam na drugim dysku). Pod windowsem proponuje mi jej sformatowanie, jak próbuje sie do niej dostać. Myślę (pytanie czy dobrze) ,że mogła zostać uszkodzona tablica pratycji, bo po wpisaniu w konsoli dmesg | tail wyskakuje mi coś takiego:

FAT: utf8 is not a recommended IO charset for FAT filesystems, filesystem will be case sensitive!
FAT: bogus number of reserved sectors
VFS: Can't find a valid FAT filesystem on dev hda6.

Po wpisaniu fdisk /dev/hda6 też wyświetlił mi coś o błędnej tablicy, bądź złej nazwie tablicy (nie pamiętam niestety dokładnie) i ze po zapisaniu zmian i uruchomieniu kompa wszystko powinno działać. Niestety z hda6 jest tak jak i było-nie da sie jej zamontować,a w fdisku już nic takiego nie wyskakuje (że błędna tablica). Co do fdiska to nie próbowałem tam innych opcji, bo zwyczajnie do tej pory nie miałem z nim kontaktu i nie chciałem zepsuć niczego jeszcze bardziej :P
Dodam jeszcze że możliwą przyczyną może być reset kompa (pod windą)-mały brat grał w giere i mu sie zwiesił całkiem system tak ze pozostał tylko reset, następnie odpaliłem Linuxa i mogłem nie zwrócić uwagi że "brakuje" mi partycji, bo na niej miałem tylko muzykę, a w danej chwili słuchałem radia przez neta. Reszta partycji z tego dysku chodzi normalnie, ale na tym dysku ta była jedyną z windowsowym systemem plików-4 inne to ext3 i jedna swap (czyli Linuxowe).
Jeżeli to jest ważne to dodam, że w nietypowy sposób przełączam się miedzy systemami-nie w standardowy sposób, czyli przez bootloadera, a poprzez zmianę dysku startowego w biosie-widnowsa zainstalowałem mając już Linuxa i nie umiałem w lilo ani grubie dodać windowsa.

Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam
Kamil

Mam Mandrive 2008 Free, ale chyba to do niczego sie nie przyda.

norbert_ramzes

  • Gość
Utracona partycja
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-03-16, 09:33:12 »
Poszukaj (np. w necie, albo w repo Mandrivy) jakiegoś softu do odzyskiwania danych/napraw partycji.

kamil_iiid

  • Gość
Utracona partycja
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-03-16, 10:14:36 »
Czyli to uszkodzona partycja, tak??

norbert_ramzes

  • Gość
Utracona partycja
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-03-16, 11:35:38 »
Na to wygląda.

kamil_iiid

  • Gość
Utracona partycja
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-03-16, 14:37:42 »
To wieczorem czegoś poszukam i w razie problemów napisze tu :)
Tak w ogóle dziękuje za odpowiedź

mazg

  • Gość
Utracona partycja
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-03-16, 14:37:56 »
nie koniecznie, to takze moze byc wina bootloadera, sprobuj uzyc programu Active@ Partition Recovery, dzieki niemu odzyskalem wszystkie stracone partycje

kamil_iiid

  • Gość
Utracona partycja
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-03-17, 16:42:55 »
Cytat: mazg
nie koniecznie, to takze moze byc wina bootloadera, sprobuj uzyc programu Active@ Partition Recovery, dzieki niemu odzyskalem wszystkie stracone partycje
tylko z moich niedawnych doświadczeń wynika ze Active@ Partition Recovery nie rozpoznaje Linuxowych partycji (sa podpisane jako ntfs w kondycji złej) i po "fix mbr" nie ma w ogóle dostępu do żadnej partycji z tego dysku, dobrze że w pliku zapisał mi kopie zapasową i mogłem ją przywrócić. Jednak musze poszukać czegoś do naprawy partycji na Linuxa.
A ogólnie co do programu to bez problemu odczytał partycje o której mowa (/dev/hda6) i przeczytał na niej dane. Jutro bądź jeszcze dziś sie pobawię z tym i jak coś zrobię napisze.

konradnie

  • Gość
Utracona partycja
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-03-18, 13:14:04 »
testdisk rewelacyjny program uratował mi juz kilka razy zycie

Pozdrawiam

kamil_iiid

  • Gość
Utracona partycja
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-03-18, 18:37:17 »
Wielkie dzięki dla wszystkich za pomoc, a przede wszystkim za samą chęć pomocy :)
Szczególne podziękowania dla konradnie-testdisk ostatecznie rozwiązał mój problem.
Jeśli chodzi o Active@ Partition Recovery to ten program polecałbym raczej na winde i partycje dos/windows.

Pozdrawiam
Kamil