Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: acpitool -> temperatura krytyczna -> POWER OFF  (Przeczytany 4477 razy)

lofdarx

  • Gość
acpitool -> temperatura krytyczna -> POWER OFF
« dnia: 2008-03-08, 21:51:15 »
No więc tak... Już któryś raz z rzędu wyłącza mi się komputer z powodu zbyt wysokiej temperatury (tak przynajmniej wywnioskowałem). Dziwne bo na viście o ile pamiętam, gdy można było prawie jajka gotować na laptopie, to nic się nie działo... Chociaż dawno nie używałem tamtego systemu więc może temperatura naprawdę jest wysoka gdy się wyłcza.
Po ponownym uruchomieniu (gdy ten się wyłączył z powodu krytycznej temperatury), zaraz po załadowaniu kernela dostaje komunikat o temperaturze krytycznej i jest tam wyraz shutdown (mogę wrzucić logi lecz nie za bardzo wiem jakie bo po prostu nigdy mi niebyła ta informacja potrzebna). Na początku pomyślałem że się nie włączy (bo był tam ten wyraz shutdown), lecz się włączył. po wydaniu polecenia acpitool teraz pokazuje(normalna temperatura):
  Thermal zone 1 : ok, 72 C
  Thermal zone 2 : ok, 58 C
a wcześniej było coś takiego:
  Thermal zone 1 : crit, 86 C
  Thermal zone 2 : ok, 58 C
(mogłem pomieszać coś pomieszać, ale mniej więcej tak to wyglądało)
Polecenie sensors (od niedawna działa na moim laptopie, lecz pokazuje tylko temperaturę rdzeni) nie zwróciło wartości krytycznej więc nie ma (chyba) powodów żebym pokazał wynik tego polecenia. boje się też wyłączyć acpi bo to mogło by mi spalić laptopa.
Model mojego laptopa to FS amilo li1718.
System operacyjny: Debian lenny
Moje sugestie:
- acpi może błędnie odczytywać temperaturę.
- wiatraczek w laptopie nie osiąga maksymalnej wydajności (to była moja pierwsza myśl).

Jeżeli coś jest nie jasne to pytajcie, jak pisałem mogę wrzucić logi tylko napiszcie które.

norbert_ramzes

  • Gość
acpitool -> temperatura krytyczna -> POWER OFF
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-03-08, 22:41:09 »
̊86C to bardzo dużo jak na przeciętny procesor. Ile twój może mieć (teoretycznie) maksymalnie to dowiesz się z dokumentacji.

Nowsze i lepsze płyty główne nie pozwalają na włączenie jeśli temperatura procka jest zbyt duża.

Poza sprawdzeniem i ew. przesmarowaniem wentylatora, radzę nałożyć nową pastę termoprzewodzącą (najlepiej na bazie silikonu).

lofdarx

  • Gość
acpitool -> temperatura krytyczna -> POWER OFF
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-03-09, 08:59:55 »
norbert_ramzes:
Jak pisałem posiadam laptopa i jest on jeszcze na gwarancji. Nie mam pojęcia jak dostać się do wentylatora (chyba jak za dużo odkręcę to utracę gwarancję).
Przypominam że według polecenia sensors temperatura procesora nie jest krytyczna i znacznie różni się od tej pokazywanej przez acpi.
Polecenie sensors obecnie zwraca:
coretemp-isa-0001
Adapter: ISA adapter
Core 1:      +50.0°C  (crit = +85.0°C)                  

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0:      +50.0°C  (crit = +85.0°C)
I tutaj nigdy nie było maksymalnej temperatury. Mam podstawy twierdzić że ta temperatura (pokazywana przez acpi) nie jest z procesora (rdzeni) ponieważ jeżeli to mogłyby być temperatury rdzeni to według mnie są za duże różnice pomiędzy nimi.
Mój laptop nie posiada karty graficznej tylko akcelerator. A właśnie, komp wyłącza się podczas grania (ale wtedy też intensywnie pracuje procesor) i to nie w takie gry z ekstremalnymi wymaganiami.

norbert_ramzes

  • Gość
acpitool -> temperatura krytyczna -> POWER OFF
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-03-09, 14:11:41 »
Jeśli jesteś pewny że wszystko jest ok to trzeba albo przekonfigurować czujniki albo usunąć odpowiednie moduły.

micu

  • Gość
acpitool -> temperatura krytyczna -> POWER OFF
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-03-10, 12:04:52 »
Hej,

Niekoniecznie możesz mieć złe odczyty. ACPI jest sterowane m.in. przez tablicę DSDT. Wielu producentów umożliwia pełną kontrolę poprzez ACPI jedynie systemowi Windows. W ekstremalnych przypadkach dochodzi do tego, że system inny niż Windows nie ma możliwości poprawnej kontroli chłodzenia i w efekcie system się przegrzewa/zawiesza/wyłącza (niekorzystnie wpływa to na żywotność sprzętu).

Poszukaj może w Internecie, szczególnie na http://acpi.sourceforge.net/dsdt/index.php zmodyfikowanej tabeli DSDT dla swojego modelu. Kernel Linuksa umożliwia podmianę tabeli na własną (opcja "Custom DSDT" przy kompilacji).

Pozdrawiam
Micu

lofdarx

  • Gość
acpitool -> temperatura krytyczna -> POWER OFF
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-03-10, 15:35:46 »
micu: dzięki, pomogłeś (a przynajmniej rozjaśniłeś mi +/- jak to działa).
Hm... jednak nauka angielskiego będzie raczej niezbędna do poznania dogłębnie linuksa, więc będę się musiał do tego przyłożyć.