Nowe posty

Autor Wątek: glupie problemy na samym poczatku pracy z linuksem;/  (Przeczytany 8104 razy)

AvB

  • Gość
glupie problemy na samym poczatku pracy z linuksem;/
« dnia: 2008-03-06, 18:25:56 »
Witam serdecznie i zwracam sie z wielka prosba o pomoc w kwestii zapewne bezdennie glupich spraw:) otoz... zainstalowalem linuxa ubuntu 7.10 z racji ze mialem calkowicie dosc wiecznie zacinajacej sie i kompilkujacej "Prace" Visty... pierwsze pytanie jakie chcialbym zadac to... co zrobic aby wejsc na  ROOTA?? wpisuje "su" i prosi mnie o haslo... HASLO?? nigdy nie ustalalem hasla dla "roota" a haslo mojego loginu(jedynego uzytkownika) nie pasuje... chcialbym zaznaczyc iz raz jakims cudem udalo mi sie wejsc na roota i pojawil mi sie "#" :) wtedy tez chcialem zainstalowac sterowniki nvidi ale.... tu mam kolejny problem gdyz moja kochana konsola po komendzie nie pozwala mi wejsc w folder z moimi plikami i podaje taka informacje... "no such file or directory" jednym slowem nie moge wejsc nigdzie dalej niz "/home"..dlaczego??;/. stosujac sie do instrukcji instalacji ww karty  sprobowalem wyszukac ja uzywajac "TAB" i wtedy nagle wykrylo moj folder z tym plikiem:) jednak po probie instalacji karty wedle zalecen pojaiwla sie tylko informacja ze nie moze tego zainstalowac... wszystkie niezbedne mi rzeczy staram sie wpierw zainstalowac nie kozystajac z konsoli ale efekt jest ciagle ten sam czy to java czy to sterowniki czy cokolwiek innego... " Could not open the file /home/avb/jre-6u5-linux-i586-rpm.bin.  gedit has not been able to detect the character coding.
Please check that you are not trying to open a binary file.
Select a character coding from the menu and try again." oczywiscie zmienialem charakter i nie pomoglo;)
koncowy rezultat jest taki ze po 4 dniach linuksa ciaglym czytaniu i probowaniu udalo mi sie zainstalowac jedynie adobe flash player co uwazam za ogromny sukces bo wkoncu moge wykazystac swoj laptop do ogladania filmikow na you tube:) moje wymagania nie sa duzo wieksze chcialbym jeszcze tylko sluchac muzyki w formacie mp3 sciagac muzyke(to akurat chyba moge) i ogladac jakies filmy...  chcialbym tez czasem pograc na kurniku wiec java tez by sie przydala:) wiem ze Dla was to niewyobrazalnie banalne sprawy ale dla mnie.... wiec poprostu prosze o te krotkie wskazowki gdyz naprawde nie chce wracac do windowsa:)
pozdrawiam serdecznie

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
glupie problemy na samym poczatku pracy z linuksem;/
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-03-06, 18:46:00 »
Na Ubuntu (i pochodnych) konto roota jest zablokowane.

Aby wejść na roota wpisz `sudo su root` i podaj _swoje_ hasło.
Potem możesz ustawić hasło roota przez `passwd`, jeżeli chcesz odblokować to konto do normalnego użytku.
Choć zgodnie z polityką Ubuntu, powinieneś zawsze używać `sudo komenda`i podawać swoje hasło.

W konsoli używaj `ls` lub `ls -la` do listowania zawartości katalogów.
Czyli `cd /home` a potem `ls`. Polecam dodać alias `l` na `ls -la`:
`alias l="ls -la"`. Tylko alby był na stałe, trzeba dopisać go w "~/.bashrc".

Instalacja różnych programów to raczej w menu System i jakiś menadżer oprogramowania. I po prostu wybierasz, co chcesz. Pliki same się ściągną. Tam właśnie szukaj javy, kodeków, etc. Nie wiem tylko, czy ie trzeba dodać jakiś dodatkowych repozytoriów dla tych kodeków. Może ktoś posiadający Ubuntu odpowie.

PS. Ubuntu oparte na Debianie używa deb-ów nie rpm-ów.


Pozdrawiam.

cezmar2

  • Gość
glupie problemy na samym poczatku pracy z linuksem;/
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-03-06, 18:53:48 »
1/ co do roota - to konto jest tworzone domyślnie w procesie instalacji systemu ... zawsze w linuxie. musiałes podczas instalki przeoczyc monit o podanie własnego hasła.
poświerzym restarcie sprobój wejść na konto z konsoli przez polecenie su. Jak pojawi się # to zmień hasło na własne poprzez polecenie passwd.
2/ instalację javy sprubój przez wydanie w konsoli polecenia sudo (taka specyfika ubuntu , dla mandrivy to urpmi, dla debiana aptitude install ...) + nazwa pakietu.
3/ W konsoli przed instalka odpal MC i zmień prawa do pliku (podświetlic plik, wybrać zakładkę plik i polecenie chmod)
4/ Jeśli to nie pomoże, to wykonaj to samo, ale po wyłaczeniu środowiska graficznego - czyli tylko konsola .

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
glupie problemy na samym poczatku pracy z linuksem;/
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-03-06, 19:34:47 »
cezmar2, ale źeś namieszał :)

> 1/ co do roota - to konto jest tworzone domyślnie w procesie instalacji systemu ...
> zawsze w linuxie. musiałes podczas instalki przeoczyc monit o podanie własnego hasła.
> poświerzym restarcie sprobój wejść na konto z konsoli przez polecenie su. Jak pojawi
> się # to zmień hasło na własne poprzez polecenie passwd.

W Ubuntu konto roota jest, ale domyślnie nie ma ustawionego hasła, co uniemożliwia "normalne" zalogowanie się na nie.
Ponieważ aby wykonać komendę z prawami roota używa się `sudo`, to można to inteligentnie połączyć w `sudo su root`, czyli "z prawami roota przełącz użytkownika na root", lub np. "sudo bash", czyli "z prawami roota odpal powłokę bash". A natura "sudo" jest taka, że uwierzytelnienie odbywa się hasłem usera. Oczywiście dany user musi mieć prawa wykonywania poleceń z takimi prawami, ale w Ubuntu pierwszy tworzony user  je ma.

> 2/ instalację javy sprubój przez wydanie w konsoli polecenia sudo (taka specyfika
> ubuntu , dla mandrivy to urpmi, dla debiana aptitude install ...) + nazwa pakietu.

`sudo`, jak już napisałem wyżej, to wykonanie polecania z prawami innego użytkownika. Do instalacji w Ubuntu jest apt, a polecenie to `apt-get install PAKIET`. Oczywiście z prawami roota, czyli ze zwykłego konta: `sudo apt-get install PAKIET`. Choć lepiej używać graficznej nakładki z menu System. Jest ich wiele: synaptic, adept, ... - nie wiem która jest domyślnie w Ubuntu.

> 3/ W konsoli przed instalka odpal MC i zmień prawa do pliku (podświetlic plik, wybrać
> zakładkę plik i polecenie chmod)

Po co od razu MC do zmiany uprawnień pliku :)
`chmod a+x nazwapliku`
Czyli zmień uprawnienia danego pliku nadając (+) wszystkim (a) prawo wykonywania (x). Więcej: `man chmod`.

> 4/ Jeśli to nie pomoże, to wykonaj to samo, ale po wyłaczeniu środowiska
> graficznego - czyli tylko konsola .

Wyłączać środowisko graficzne trzeba tylko do instalacji sterowników karty graficznej, i to tylko jeżeli używasz oficjalnego instalatora.
Przy innych rzeczach to nic nie da, a tylko się człowiek z konsolą namęczy, a rezultat będzie taki sam.


Pozdrawiam.

AvB

  • Gość
glupie problemy na samym poczatku pracy z linuksem;/
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-03-06, 21:07:14 »
Dzieki za szybka odpowiedz :) ktora pozwolila mi ogarnac kwestie roota:) no i doszedlem wkoncu do tego jak wpisac prawidlowo komende aby dostac sie do zadanego folderu:) o MC czytalem juz wczesniej i staralem sie odpalic to cacko ale... gdy wpisuje mc prosi mnie o instalacje.. wiec wpisuje zadane polecenie instalacji i... pojawia sie informacja :
"Czytanie list pakietow... Gotowe
budowanie drzewa zaleznosci
Reading state information...Gotowe
E:nie udalo sie odnalesc pakietu mc"  wiec nie moge ostatecznie skozystac z mc.. co robie nie tak??
apropo praw do pliku kozystajac z rad na stronie javy..  gdy wpisuje komende "chmod a+x jre-6u5-linux-i586.bin" pojawia sie informacja "chmod: cannot access  jre-6u5-linux-i586.bin : no such file or directory" starm sie na rozne sposoby ale naprawde nic:):)

bardzo wazna kwestia dla mnie jest takze grafika...  ale wlasnie znalazlem na jakims forum chyba podobvny problem do mojego wiec poprubuje bez zadawania zbednych pytan:)

AvB

  • Gość
glupie problemy na samym poczatku pracy z linuksem;/
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-03-06, 22:21:09 »
a jednak musze poprosic o pomoc... po stosowaniu sie do instrukcji.. i probie instalacji w samej konsoli... sterownikami z pliku o nazwie NVIDIA-Linux-x86-169.12-pkg1.run  mojej karty nvidii ge force GO 7300  instalacja konczy sie niepowodzeniem a w pliku instalatora widnieja  ktore mi nic nie mowia.. moze poprostu sterowniki sa nieodpowiednie?? dzieki za przyblizenie mi problemu...

nvidia-installer log file '/var/log/nvidia-installer.log'
creation time: Thu Mar  6 21:10:36 2008

option status:
  license pre-accepted    : false
  update                  : false
  force update            : false
  expert                  : false
  uninstall               : false
  driver info             : false
  precompiled interfaces  : true
  no ncurses color        : false
  query latest version    : false
  OpenGL header files     : true
  no questions            : false
  silent                  : false
  no recursion            : false
  no backup               : false
  kernel module only      : false
  sanity                  : false
  add this kernel         : false
  no runlevel check       : false
  no network              : false
  no ABI note             : false
  no RPMs                 : false
  no kernel module        : false
  force SELinux           : default
  no X server check       : false
  force tls               : (not specified)
  X install prefix        : (not specified)
  X library install path  : (not specified)
  X module install path   : (not specified)
  OpenGL install prefix   : (not specified)
  OpenGL install libdir   : (not specified)
  utility install prefix  : (not specified)
  utility install libdir  : (not specified)
  doc install prefix      : (not specified)
  kernel name             : (not specified)
  kernel include path     : (not specified)
  kernel source path      : (not specified)
  kernel output path      : (not specified)
  kernel install path     : (not specified)
  proc mount point        : /proc
  ui                      : (not specified)
  tmpdir                  : /tmp
  ftp mirror              : ftp://download.nvidia.com
  RPM file list           : (not specified)

Using: nvidia-installer ncurses user interface
-> License accepted.
-> No precompiled kernel interface was found to match your kernel; would you li
   ke the installer to attempt to download a kernel interface for your kernel f
   rom the NVIDIA ftp site (ftp://download.nvidia.com)? (Answer: Yes)
-> No matching precompiled kernel interface was found on the NVIDIA ftp site;
   this means that the installer will need to compile a kernel interface for
   your kernel.
ERROR: You do not appear to have libc header files installed on your system.
       Please install your distribution's libc development package.
ERROR: Installation has failed.  Please see the file
       '/var/log/nvidia-installer.log' for details.  You may find suggestions
       on fixing installation problems in the README available on the Linux
       driver download page at www.nvidia.com.
Edycja: opakowałem log w znaczniki "code", mam prośbę o takie owijanie długich logów w następnych listingach (http://forum.linux.pl/help.php#bbcode).

norbert_ramzes

  • Gość
glupie problemy na samym poczatku pracy z linuksem;/
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-03-06, 22:32:22 »
Cytat: AvB
ERROR: You do not appear to have libc header files installed on your system.
       Please install your distribution's libc development package.
ERROR: Installation has failed.  Please see the file
       '/var/log/nvidia-installer.log' for details.  You may find suggestions
       on fixing installation problems in the README available on the Linux
       driver download page at www.nvidia.com.
Albo libc-dev albo libc-devel.

chmooreck

  • Gość
glupie problemy na samym poczatku pracy z linuksem;/
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-03-06, 22:59:35 »
najlepiej skorzystaj z paczki Twojej dystrybucji

http://www.arsgeek.com/?p=3311

Brix

  • Gość
glupie problemy na samym poczatku pracy z linuksem;/
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-03-06, 23:46:09 »
A mnie jedno dziwi. Czy naprawdę masz powód, by ręcznie instalować sterowniki 3D w Ubuntu?

Firefox 2.0.0.6, więc podejrzewam, że nie zrobiłeś aktualizacji systemu, a w którymś momencie (dokładnie teraz nie pamiętam) system powinien zaproponować instalację zamkniętych sterowników. No chyba że coś nie wychodzi z powodu Twojej karty graficznej lub innych rzeczy, nie wiem.

  • Gość
glupie problemy na samym poczatku pracy z linuksem;/
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-03-07, 00:28:47 »
1. Sterowniki nVidii: Jeśli masz Ubuntu 7.10, to zainstaluj je przez "Menedżer sterowników własnościowych" (jakoś tak), znajdujący się gdzieś w menu "System" (jeśli nie ma, to
sudo apt-get install restricted-manager
wtedy się pojawi w menu).

2. program mc: żeby go doinstalować, musisz dodać repozytorium universe (w menu "System->Administracja" znajdziesz jakiś program do konfiguracji repozytoriów - dodaj tam wszystkie repozytoria, czyli restricted, universe i multiverse)

3. Javy także nie instaluj przez instalator ze strony Javy, tylko przez apt - jeśli wykonałeś to co było w punkcie 2, to tym razem Java pojawi się w repozytorium:
sudo apt-get install sun-java6
sudo apt-get install sun-java6-plugin

Firma Cannonical nieźle się namęczyła, żeby ułatwić instalację takich rzeczy jak sterowni nVidii w Ubuntu - warto z tego skorzystać zamiast męczyć się z instalatorem ze strony nvidia.com

AvB

  • Gość
glupie problemy na samym poczatku pracy z linuksem;/
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-03-07, 19:48:52 »
witam:)

po wielkich trudach...ale jednak:) udalo mi sie zainstalowac  jave jak i sterowniki nvidii.. przy uzyciu komendy sudo sh  wykryl mi system te o to sterowniki i odznaczyl je wkoncu na "in use" zadowolony z postepu aby dokonac wszelkich formalnosci zresetowalem komputer:) i tu znow problem...gdyz rozkazal mi wlasnorecznie skonfigurowac swoja grafike wiec wybralem 1024/768 gdyz wiekszej nie moglem... oblewalo "test"... odpalilo mi ubuntu w niewyobrazalnie slabej jakisci obrazu na sterownikach nvidii:) wiec spanikowalem i zrestartowalem kompa ponownie no i odpalilo sie  w wydaje mi sie nawet gorszej grafice  niz przed instalacja sterownikow;/ ponadto w menedzeze sterownikow wlasnosciowych znow pojawila sie informacja "not in use"... przypomnialem sobie ze trzeba bylo rowniez gdzies zmienic jakis plik:) czy moge spytac jaki to plik i co z nim trzerba zrobic?? i czy musze instalacje sterownikow przeprowadzic ponownie?? apropo javy rowniez przestala dzialac;/   po radach tomka.. odpalilem mc... ale java sie nie pojawila... znaczy pojawila sie ale nie w formie podanej przez Ciebie... tylko   java-common,  java-gcj-compat, java-gcj-compat-dev, java-gcj-compat-plugin i inne tym podobne... czy powinienem je zainstalowac?? no i jak odinstalowac tamta jave ktora zainstalowalem ze sciagnietego pliku  a i tak nie dziala;/
stokrotne dzieki
pozdrawiam

AvB

  • Gość
glupie problemy na samym poczatku pracy z linuksem;/
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-03-07, 21:25:27 »
S.O.S>

:):)

pisze z komputera swego kolegi gdyz zasialem niezly boloks na swoim:) i pilnie prosze o pomoc.. otoz pytanie brzmi jak w konsoli lub w mc zmienic rozdzielczosc ekranu... nastawilem zbyt wielka dla swoich gabarytow i teraz mam rozmazany ekran i nakladajace sie na siebie ikony i wogole;/ probowalem wejsc w okna z tym poleceniem ale bez powodzenia....

chyba nie musze mowic ze dziekuje bardzo:)

  • Gość
glupie problemy na samym poczatku pracy z linuksem;/
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-03-07, 21:41:15 »
do do grafiki:
sprawdź w pliku /etc/X11/xorg.conf czy masz:
w sekcji Device ustawione Driver "nvidia"
w sekcji Module ustawione Load "glx" oraz _nie_ ustawione Load "dri"
czy masz sekcję DRI - jeśli tak, to weź ją wyłącz (wstaw znak # na początku każdej linii tej sekcji; w ten sam sposób wyłącz Load "dri" jeśli jest włączone)

co do javy - java-compat to coś o co na pewno ci nie chodzi. musisz zainstalować sun-java6-plugin (ewentualnie sun-java5-plugin). Jeśli wcześniej instalowałeś javę przez instalator od Sun'a, to po prostu usuń cały katalog, który utworzyłeś podczas instalacji (instalator Sun'a nie ma opcji uninstall) oraz usuń to dowiązanie symboliczne, które robiłeś do wtyczki.
(Najpierw usuń starą javę, a dopiero później zainstaluj tą z pakietów).
Także odinstaluj java-compat jeśli zainstalowałeś: sudo apt-get remove java-compat, albo po prostu przez menedżer pakietów.

Jeśli dodałeś wszystkie repozytoria, to java powinna się pojawić na liście pakietów. Odśwież jeszcze raz listę pakietów, może pomoże (pakiety sun-java... znajdują się w repozytorium Ubuntu multiverse)


EDIT: a jeśli chodzi o ustawianie rozdzielczości, to robi się to już w samym środowisku graficznym (System->Preferencje->cośtam w twoim przypadku). No chyba, że zmieniałeś rozdzielczości w pliku xorg.conf, to wtedy trzeba powrócić do dawnych ustawień rozdzielczości w tym pliku

AvB

  • Gość
glupie problemy na samym poczatku pracy z linuksem;/
« Odpowiedź #13 dnia: 2008-03-07, 22:14:43 »
hmmm wiem gdzie to sie robi ale.... ja praktycznie nic nie widze na swoim ekranie... mam jakby 4 ekrany na jednym 4 kursory i ikony razy 4... to jest chyba jednak problem czego innego niz rozdzielczosci....;/ moze to wina  zainstalowanego virtualboxa?? albo tej nieszczesnej grafiki...;/;/;/  moze poprostu sformatuje dysk i zaczne od nowa??;/;/

norbert_ramzes

  • Gość
glupie problemy na samym poczatku pracy z linuksem;/
« Odpowiedź #14 dnia: 2008-03-07, 23:49:07 »
Ctrl+Alt+F[1-6]