Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Debian Lenny - zawiecha podczas instalacji przy ssl-cert  (Przeczytany 5013 razy)

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Witam!

Tym razem i mnie dopadł w końcu problem z Linuksem :P

Mianowicię, próbowałem instalować najnowsze wydanie Debiana Lenny z 25 Lutego 2008. Początkowo instalowałem Debiana z XFCE, instaluje się bez problemu, ponieważ wolę jednak GNOME, postanowiłem zainstalować wersję z GNOME. Debiana z XFCE instalowałem z CD-RW, system zainstalował się bez problemu, instalacja Debiana z GNOME z CD-RW okazała się porażką, gdyż system zpytał czy chcę przeskanować inne nośniki CD, po wybraniu opcji "NIE" system ani nie czytał płyty instalacyjnej ani jej nie odmontował i nie wysunął. Postanowiłem nagrać na CD-R. Z płyty CD-R tego problemu nie było, gdy system podczas instalacji spytał czy skanować kolejne nośniki CD, wybrałem "NIE" i instalacja poszła dalej z tej samej płyty. Wszystko ładnie pięknie szło, gdy proces instalacji dochodzi do 76% staje na konfigurowaniu pakietu ssl-cert i można tak czekać, czekać, czekać, czekać i czekać, i nic.

Z tego co znalazłem na googlach i na forum Debiana http://debian.linux.pl/viewtopic.php?p=47107 i na tej stronie http://groups.google.com/group/linux.debian.bugs.dist/browse_thread/thread/4b98b2ec4946c675/e58860f2a03f85f1?lnk=raot

Wynika, że jest to jakiś błąd pakietu, z tym, że sprawa jest prostsza, gdyż przedstawiono tam problem podczas aktualizacji systemu, natomist ja chce zainstalować najnowsze wydanie Debiana Lenny, gdyż pobrałem bardzo dawno temu pierwsze wydanie Debiana Lenny i za dużo zabawy z aktualizacją do obecnego wydania.

Da się coś z tym zrobić czy trzeba czekać aż developerzy poprawią ten błąd ?

System początkowo instalowałem na laptopie o konfiguracji

Procesor - Intel Celeron M440 (1,86 GHz, 533 MHz FSB, 1MB L2 Cache)
Pamięć - 512MB DDR2 RAM
Wyświetlacz - 15,4 WXGA Acer CrystalBrite LCD (16ms)
Karta graficzna - Intel Graphics Media Accelerator 950
Dysk - 80 GB SATA
Następnie próbowałem instalować również na desktopie

Procesor AMD Sempron 1,86 GHz
Pamięć 256 MB DDR2 RAM
Karta graficzna ATI Radeon 9200 S
Dysk 80 GB ATA
Na obu kompach ten sam efekt.

Pozdrawiam!

norbert_ramzes

  • Gość
Debian Lenny - zawiecha podczas instalacji przy ssl-cert
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-03-01, 11:17:35 »
ssl-cert można sobie darować na pewien czas (może paczka uwalona?).

Instalka z tego co pamiętam raczej nie ma top'a ale ps powinien być, więc znajdź proces (raczej dpkg, ale możliwe że też apt) który go instaluje/konfiguruje i go zabij (radzę SIGKILL ew. SIGTERM).

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Debian Lenny - zawiecha podczas instalacji przy ssl-cert
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-03-01, 13:46:04 »
Cytat: norbert_ramzes
go zabij (radzę SIGKILL ew. SIGTERM).
Z tym, że to jest instalacja systemu z płyty a nie aktualizacja obecnego systemu do najnowszego wydania, proces instalacji leci a pasek postępu zatrzymuje się właśnie na ssl-cert i nie mam dostępu do konsoli. Czy jest możliwość zabicia tego tak jak piszesz podczas instalacji z płytki ? Pierwszy raz mam taki problem z Linuksem odkąd go używam :)

Pozdrawiam!

PS. Zainstalowałem sobie chwilowo Debiana Etch, bo też chcę go wypróbować ale z aktualizacją do testing na razie u mnie ciężko, gdyż Debian Lenny na płycie mam w zbyt starej wersji i muszę wszystko ręcznie usuwać i instalować aktualki a w chwili obecnej mam na to za słabe łącze, dlatego zależy mi na instalacji Debiana Lenny z płyty z najnowszego wydania :)

norbert_ramzes

  • Gość
Debian Lenny - zawiecha podczas instalacji przy ssl-cert
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-03-01, 13:51:22 »
Cytat: roobal
Cytat: norbert_ramzes
go zabij (radzę SIGKILL ew. SIGTERM).
Z tym, że to jest instalacja systemu z płyty a nie aktualizacja obecnego systemu do najnowszego wydania, proces instalacji leci a pasek postępu zatrzymuje się właśnie na ssl-cert i nie mam dostępu do konsoli. Czy jest możliwość zabicia tego tak jak piszesz podczas instalacji z płytki ? Pierwszy raz mam taki problem z Linuksem odkąd go używam :)
[ctrl+]alt+F2(F3) :)

Na czwartej konsoli masz logi.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Debian Lenny - zawiecha podczas instalacji przy ssl-cert
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-03-01, 14:34:44 »
Cytat: norbert_ramzes
[ctrl+]alt+F2(F3) :)

Na czwartej konsoli masz logi.
Kurczę nie pomyślałem, że można się w ten sposób dostać do konsoli :)

Oto co pokazały mi logi dotyczące ssl-cert

Mar 1 13:11:14 in-target: Konfigurowanie  openssl (0.9.8g-4) ...
Mar 1 13:11:14 in-target: Konfigurowanie ssl-cert (1.0.15) ...
Mar 1 13:11:15 debconf: Obsolete command TITLE Konfiguracja pakietu ssl-cert called
Mar 1 14:11:15 groupadd[13186]: new group: name=ssl-cert, GID=107
Natomiast próba zabicia czy to sigkill czy sigterm oraz kill all kończy się komunikatem

-sh: sigkill: not found
Pozdrawiam!

norbert_ramzes

  • Gość
Debian Lenny - zawiecha podczas instalacji przy ssl-cert
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-03-01, 14:44:55 »
...

kill -SIGTERM pid (pid=numer procesu)

kill -SIGKILL pid

killall -SIGKILL nazwa_procesu

ps aux prawdę Ci powie.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Debian Lenny - zawiecha podczas instalacji przy ssl-cert
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-03-01, 14:54:18 »
Cytat: norbert_ramzes
...

kill -SIGTERM pid (pid=numer procesu)

kill -SIGKILL pid

killall -SIGKILL nazwa_procesu

ps aux prawdę powie.
Dzięki, poszperałem też trochę na googlach i znalazłem też to http://pl.wikipedia.org/wiki/Procesy_w_SO_Linux i coś bedę z tym kombinował :)

Pozdrawiam!

EDIT:

OK problem rozwiązany, dzięki twojej pomocy i tego co wyszperałem w googlach na temat procesów :)

Wystarczyło zabić tylko proces odpowiedzialny za konfiguowanie ssl-cert i openssl przez dpkg :)

Dzięki i pozdrawiam!

norbert_ramzes

  • Gość
Debian Lenny - zawiecha podczas instalacji przy ssl-cert
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-03-02, 01:20:39 »
Cytat: roobal
Wystarczyło zabić tylko proces odpowiedzialny za konfiguowanie ssl-cert i openssl przez dpkg :)
Później mogą być problemy... ale lepiej jest obejść w ten sposób problem a potem w razie potrzeby (brak poprawnie działającego ssl-cert) naprawić go.

BTW. qr, lepiej napisać nowego posta niżeli edytować napisanego w poprzedniej erze...

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Debian Lenny - zawiecha podczas instalacji przy ssl-cert
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-03-02, 21:52:55 »
Niestety są problemu z powodu błędu instalacji pakietu instalacji ssl-cert - środowisko graficzne nie chce się zainstalować. Instalowałem system bez środowiska graficznego, ale mam awarię neta i niestety nie dam rady ściągnąć poprawionej wersji ssl-cert.

Pozdrawiam!

norbert_ramzes

  • Gość
Debian Lenny - zawiecha podczas instalacji przy ssl-cert
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-03-02, 22:01:12 »
Cytat: roobal
ale mam awarię neta i niestety nie dam rady ściągnąć poprawionej wersji ssl-cert.
??? A na win%^& nie możesz ściągnąć i spróbować zainstalować przez dpkg -i ?

Jak to wina ISP to istnieje coś takiego jak pendrive i płyty (nagrywalne oraz ta z instalką).

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Debian Lenny - zawiecha podczas instalacji przy ssl-cert
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-03-03, 12:31:18 »
Miałem awarię neta po burzy a z windowsa to pisałem od kolesia :) Zaraz będę próbował coś z tym zrobić :)

Pozdrawiam!

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Debian Lenny - zawiecha podczas instalacji przy ssl-cert
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-03-05, 15:18:50 »
Co prawda jest już nowe wydanie Debiana Lenny ale z ciekawości pobawiłem się z moim problemem :) Mianowicie ściągnełem nowszą wersję pakietu ssl-cert i openssl i zapisałem sobie na moim mp3playerze (czyt. pendrive).

Następnie zainstalowałem Lenniego bez środowiska graficznego i spod konsoli zamontowałem pendrive i zainstalowałem ręcznie te 2 pakiety i odpaliłem instalację środowiska graficznego. Wszystko poszło ładnie, system już zaktualizowany do najnowszego wydania i działa sprawnie :)

Pozdrawiam!