Nowe posty

Autor Wątek: problem z RAIDem  (Przeczytany 4787 razy)

fedon

  • Gość
problem z RAIDem
« dnia: 2008-02-25, 11:19:28 »
Witam,
mam dwa dyski podzielone w identyczny sposob na partycje i pracujace macierzy:
md1 : active raid0 sdb1[1] sda1[0]
      9992192 blocks 64k chunks

md3 : active raid0 sdb2[1] sda2[0]
      299997568 blocks 64k chunks

md4 : active raid1 sdb3[1] sda3[0]
      84196544 blocks [2/2] [UU]

md2 : active raid1 sdb4[1] sda4[0]
      5004160 blocks [2/2] [UU]
Przez dlugi czas bylo wszystko w porzadku, dzisiaj chcialem skasowac kilka katalogow z md2  i pojawil sie komunikat ze nie mozna bo system plikow zamontowany tylko do odczytu!  Odmontowalem i puscilem fsck, ktory znalazl i poprawil sporo bledow. Po tym zabiegu system ktory mialem zainstlowany na md2 juz nie wstal. Sadzilem ze moze uszkodzony jest ktorys z dyskow wiec wylaczylem md2 i puscilem:
badblocks -s -v -w /dev/sdb4
badblocks -s -v -w /dev/sda4
ale nie znalazl zadnych uszkodzen. Utowrzylem jeszcze raz md2
mdadm --create /dev/md2 --level=1 --raid-devices=2 /dev/sda4 /dev/sdb4
sformatowalem  md2 i skopiowalem na nia system z backupu. Po kilku minutach pracy bylo to samo, system plikow tylko do odczytu! Nie mam pojecia co moze byc nei tak, jesli ktos ma jakies sugestie to bede wdzieczny za kazda pomoc.

WizardNumberNext

  • Gość
problem z RAIDem
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-02-25, 11:41:14 »
proponuje dużo prostszy RAID - jedna macierz podzielona na partycje - wiem że się da ponieważ też miałem problemy z RAID programowym i właśnie tak zrobiłem

a najlepszym wyjściem z sytuacji jest RAID sprzętowy - załatwia wszystkie problemy i jest przeźroczysty dla systemu, a co najważniejsze nie obciąża systemu w przeciwieństwie do RAID programowego (bardzo duże obciążenie)

fedon

  • Gość
problem z RAIDem
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-02-25, 13:04:06 »
Zdaje sobie sprawe z tego ze RAID sprzetowy bylby lepszy, ale to jest komputer domowy i programowy musi wystarczyc. Zreszta uzywam takiego rozwiazania juz chyba ze 2 lata i dotad wszystko bylo w porzadku. Zreszta nie bez powodu calkiem sporo osob korzysta z takiego rozwiazania. Poza tym RAID programowy ma rowniez pewne zalety w stosunku do sprzetowego, moge przy uzyciu tylko dwoch dyskow korzystac zarowno z partycji raid0 jak i raid1. Dzieki temu wazne dane moge trzymac bezpiecznie na partycji raid1, a system na raid0, dzieki czemu dziala wyraznie szybciej. No ale nie potrzebnie sie rozpisalem. Jesli ktos ma jakies pomysly to z gory dziekuje za pomoc.

Bogon

  • Gość
problem z RAIDem
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-02-25, 23:13:38 »
Witam.
Tez ostatnio mialem problem z raidem, ale problem byl czysto sprzetowy. Czy logi systemowe cos mowia o przyczynach przemontowywania sie md2 ? Czy /proc/mdstat pokazuje cos niefajnego ? Moze jest jakis blad w Twoim kernelu i pomogloby sciagniecie nowszej/starszej wersji. Czy jak md2 zrobi sie ro, to mozna ja przemontowac do rw ? Pozdrawiam

fedon

  • Gość
problem z RAIDem
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-02-26, 10:35:55 »
Witam,
/proc/mdstat wyglada zupelnie normalnie. Nie sadze tez zeby problem byl w kernelu, kompilowalem go juz jakis czas temu, wiec problem tez powinien wyjsc wczesniej, zreszta w tym samym czasie pozostale partycje md1, md3, md4 dzialaja bez problemow. W syslogu pojawia sie cos takiego:

Feb 26 10:18:10 czerwony kernel: EXT3-fs error (device md2): htree_dirblock_to_tree: bad entry in directory #48196: rec_len is smaller than minimal - offset=0, inode=0, rec_len=0, name_len=0
Feb 26 10:18:10 czerwony kernel: Aborting journal on device md2.
Feb 26 10:18:10 czerwony kernel: Remounting filesystem read-only
Feb 26 10:18:10 czerwony kernel: EXT3-fs error (device md2): htree_dirblock_to_tree: bad entry in directory #48222: rec_len is smaller than minimal - offset=0, inode=0, rec_len=0, name_len=0
Probowalem znalezc cos na ten temat, ale znalazlem tylko sugestie ze to problem sprzetowy... tyle ze tak jak pisalem gdy zapuszczalem badblocka nas sda4 i sdb4 zadnych bledow nie bylo. Poza tym problem jest powtarzalny, 3 razy wykonalem te same operacje, wylaczylem md2, utworzylem jeszcze raz, sformatowalem, skopiowalem dane, a nastepnie przy probie kasowania dostaje komunikat o podmontowaniu w read-only, w tym samym czasie pracuje na systemie z md1 i wszystko jest w jak najlepszym porzadku.
Pozdrawiam i dziekuje za zainteresowanie

WizardNumberNext

  • Gość
problem z RAIDem
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-02-26, 10:56:13 »
No to mnie zaskoczyłeś - RAID i ext3 - nie najlepsze połączenie (nie zbyt szybki jest EXT3 (właśnie przez journal)). Osobiście polecam reiserfs - najszybszy. A zmień chociaż na kilka dni, żeby sprawdzić czy problem będzie się powtarzał również na reiserfs. Może pomoże. Pewnie jakbym tam był to bym jakoś może pomógł, ale zdalnie przy takim czymś jest trudno. A jeszcze jedno pytanko czy możesz / jesteś w stanie zamienić dyski tzn niech sda stanie się sdb, a sdb - sda. Ja jak miałem problem to tak właśnie zrobiłem i pomogło (tyle, że mi RAID po prostu znikał).