Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: GCC i apt-build  (Przeczytany 10913 razy)

WizardNumberNext

  • Gość
GCC i apt-build
« dnia: 2008-02-25, 11:47:47 »
chcę skompilować CAŁY system od podstaw według swoich optymalizacji, ale mam jeden problem: otóż apt-build, apt-src ani nawet apt-get nie jest w stanie pobrać automatycznie źródeł do gcc (wszystkie wersje). Jak wklepie 'apt-get source gcc' to mi mówi że nie znalazł informacji o gcc (repezytoria mam dobrze skonfigurowane, wszystkie inne pakiety da się ściągnąć i jako binaria i jako źródła). Próbowałem już wielu opcji (tzn podawanie wersji - chyba nie wiem jak to zrobić, podawanie zamienników, części składowych całego 'nadpakietu', bibliotek) i cały czas nic. Pomóżcie bo nawet skompilować się nie da jak należy bo nie ma testów itd. Chcę po prostu skompilować przez apt-build - nic więcej. Za pomoc z góry dzięki.

arctgx

  • Gość
GCC i apt-build
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-02-25, 16:27:46 »
Mam w swoim /etc/apt/sources.list wpis

deb-src ftp://193.219.28.140/pub/Linux/debian/ testing main non-free contrib
i polecenie 'apt-get source gcc' działa nawet z konta użytkownika (ściąga ważący ponad 40 MB plik gcc-4.3_4.3-20080202.orig.tar.gz). Nie chce mi się jednak wierzyć, by w Twoim przypadku o ten akurat wpis chodziło.

WizardNumberNext

  • Gość
GCC i apt-build
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-02-25, 18:56:28 »
Samo ściągnięcie źródeł nic mi nie daje. Chce skompilować pakiet(pakiety) używając apt-build. Poprzez 'debian/rules' już szedłem, ale efekty opłakane (nie kompiluje nawet najprostszego kodu).

Cytat: arctgx
Mam w swoim /etc/apt/sources.list wpis

deb-src ftp://193.219.28.140/pub/Linux/debian/ testing main non-free contrib
i polecenie 'apt-get source gcc' działa nawet z konta użytkownika (ściąga ważący ponad 40 MB plik gcc-4.3_4.3-20080202.orig.tar.gz). Nie chce mi się jednak wierzyć, by w Twoim przypadku o ten akurat wpis chodziło.
A ja mam dystrybucję stabilną i nie mam zamiaru się przesiadać na testową. Ba nawet myślę o 'downgrade' tzn o zainstalowaniu obok Debian 3.1r7 Sarge. Zawsze miałem dwa linux'y ale jakoś teraz żaden inny mi nie pasuje - tylko Debian.

u mnie:
deb http://www.kadu.net/download/binary/debian/repo testing main
deb-src http://www.kadu.net/download/binary/debian/repo testing main

deb ftp://ftp2.de.debian.org/debian-security/ etch/updates main contrib non-free
deb-src ftp://ftp2.de.debian.org/debian-security/ etch/updates main contrib non-free

deb ftp://ftp2.de.debian.org/debian-volatile/ etch/volatile main contrib non-free
deb-src ftp://ftp2.de.debian.org/debian-volatile/ etch/volatile main contrib non-free

deb http://ftp2.de.debian.org/debian/ etch main contrib non-free
deb-src http://ftp2.de.debian.org/debian/ etch main contrib non-free

#deb http://ftp.de.debian.org/debian-non-US/ etch/non-US main contrib non-free
#deb-src http://ftp.de.debian.org/debian-non-US/ etch/non-US main contrib non-free

#wine

deb http://wine.budgetdedicated.com/apt etch main #WineHQ - Debian 4.0 "Etch"
deb-src http://wine.budgetdedicated.com/apt etch main #WineHQ - Debian 4.0 "Etch"
Wine jeszcze nowego nie ściągałem (chce skompilować ze źródeł). Kadu już jest ze źródeł.

arctgx

  • Gość
GCC i apt-build
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-02-25, 21:36:17 »
Cytat: WizardNumberNext
A ja mam dystrybucję stabilną i nie mam zamiaru się przesiadać na testową.
Istotne dla samego zadziałania apt-get source było, rzecz jasna, pierwsze słowo ("deb-src"), a nie reszta po nim (z gałęzią włącznie). Dlatego równie dobrze mogłem dać tam inną gałąź.

Skoro już o gałęziach, sam mam lekko pomieszany system, w razie potrzeby manipulując priorytetami w /etc/apt/preferences. Jeśli jakaś wersja z testing robi mi problemy, zastępuję ją wersją ze stable czy unstable.

Nie udało mi się zbudować jakiejkolwiek paczki ze źródeł w repozytoriach Debiana, a mam ten wpis tylko z powodu kilku eksperymentów, nieudanych zresztą, bez motywacji do dalszych jak na razie. Na razie zadowalam się checkinstall do paczkowania - bynajmniej nie do budowania dystrybucji od zera ;).

WizardNumberNext

  • Gość
GCC i apt-build
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-02-26, 08:44:20 »
Cytat: arctgx
bynajmniej nie do budowania dystrybucji od zera ;).
Ja to właśnie robię - Debian AMD OPTI (teraz: Debian IA32 OPTI). I za nic w świecie 'apt-build' nie chce mi kompilować źródeł gcc mimo że źródła są już na dysku. Wyświetla mi tylko jeden błąd:
Unable to find source information for gcc at /usr/bin/apt-build line 482
próbowałem rozgryźć o co chodzi ale ten skrypt jest dla mnie zbyt zawiły.

arctgx

  • Gość
GCC i apt-build
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-02-26, 19:07:48 »
Cytat: arctgx
bynajmniej nie do budowania dystrybucji od zera ;).
Cytat: WizardNumberNext
Ja to właśnie robię - Debian AMD OPTI (teraz: Debian IA32 OPTI)
Gdybym nie wiedział, że robisz, nie wspominałbym o tym :) Z drugiej strony, śmieję się, a może ktoś udowodniłby, że i taki checkinstall nadaje się do budowania drzewa paczek od zera... Sam używam go, ograniczając się do nadania paczce własnej nazwy i ewentualnie wersji.

Przyglądam się temu projektowi choćby dlatego, że sam mam najtańszego semprona (2200+) i buduję niektóre paczki ze znanymi mi flagami dla niego. Drugi powód to chęć pobawienia się w którymś momencie systemem budowanym od zera. Instalując jednak na gotowo zrobione przez Ciebie paczki niewiele się z tego nauczę, co najwyżej skorzystam z lepszego wykorzystania procka.

Pomysł jest dobry, a swoją drogą fajnie by coś do generowania wersji live wykorzystać. Zachęciłoby to może większą liczbę osób do eksperymentowania.

Pogubiłem się w końcu, dla jakich procków kompilujesz teraz paczki. Na debian-ia32-opti.homelinux.org nie udało mi się wejść dla znalezienia jakiegoś opisu. Ponieważ niewiele wiem o możliwościach różnych procków, zerknąłem sobie na http://en.wikipedia.org/wiki/Ia32 , skąd wynikało (a przynajmniej tak to może nędznie przetłumaczyłem) że nawet i386 mieści się w tej definicji. Czym więc różni się to nowe distro od zwykłego Debiana: flagami optymalizacji choćby?

WizardNumberNext

  • Gość
GCC i apt-build
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-02-26, 19:25:39 »
Distro zmieniło nazwę na 'Debian IA32 OPTI' dlatego, że w założeniu może zawierać pakiety dla każdego procesora zgodnego z IA32 (w tym dla amd athlon thunderbird dla którego aktualnie buduje paczki). Co do strony to przykro mi, ale na to już nic nie poradzę - wina nie jest po mojej stronie a po stronie firmy 'Sferia', która ma bardzo dziwne praktyki (jak blokowanie wszystkich pakietów inicjujących połączenie, które przychodzą z zewnątrz, jak i zatrudnianie ludzi, którzy nie mają zielonego pojęcia o internecie (pewnie wiedzą jak wejść na wp i już się uważają za specjalistów)).

Przykro mi pakietów nie jestem w stanie nigdzie wysłać z powodu kolejnego ograniczenia (które niby nie istnieje według 'Sferia') - przesłanie większej ilości danych w jakimkolwiek kierunku (powyżej 4Mib) grozi (w 95% przypadków) zerwaniem połączenia.

arctgx

  • Gość
GCC i apt-build
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-02-26, 21:11:17 »
Póki mam trochę innych zajęć, pozostanę z przekonaniem w czaszce, że IA32 obejmuje też i386, a więc i nie rozróżniając za bardzo, ile różnią się od klasycznych debianowych paczki z 'Debian IA32 OPTI'.

WizardNumberNext

  • Gość
GCC i apt-build
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-02-27, 19:21:42 »
Cytat: arctgx
Póki mam trochę innych zajęć, pozostanę z przekonaniem w czaszce, że IA32 obejmuje też i386, a więc i nie rozróżniając za bardzo, ile różnią się od klasycznych debianowych paczki z 'Debian IA32 OPTI'.
Właśnie w tym rzecz że jak na razie nie ma innych paczek jak pod AMD Athlon ThunderBird. Jak powstaną pod inne architektury to na pewno nie powstaną pod i386 (a tak na marginesie to IA32 to też i286) ze względu na brak jakiegokolwiek powodu (to ma być zoptymalizowane a pod i386 nie da się już żadnej optymalizcji zrobić (AFAIK na i486 też żadna optymalizacja nie da przyrostu mocy)).
W planie jest aby dystrybucja wspierała następujące subarchitektury (w kolejności pojawiania się na rynku):
i586, pentium, pentium-mmx, i686, pentium-pro, k6, pentium2, k6-2, pentium3, k6-3, athlon, athlon-tbird, athlon-4, pentium4, athlon-mp, athlon-xp, prescott - i to raczej wszystko (no może jeszcze mobilne wersje CPU - trudniej o dokumentację)

Nadal mam problem z kompilacją gcc przy użyciu apt-build (nadal ten sam problem). Próbowałem wszelakich kombinacji, ale NULL. Proszę pomóżcie (inaczej nici z distro, a mam zamiar się przeprowadzić i załatwić inny net (a najpóźniej jak wyjadę do UK)).

WizardNumberNext

  • Gość
GCC i apt-build
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-05-11, 08:31:01 »
Moje pytanie się nie zmieniło:
Czy zna ktoś komendę która zainstaluje gcc przez apt-build?
Próbowałem np: 'apt-build --rebuild --reinstall install {gcc-4.1,4.1.1.ds-21}' oraz
{gcc-4.1,4.1.1.ds2-21}, {gcc-4.1,4.1.1.ds2} oraz wielu wielu innych jednak wszystko zakończone porażką.

Zawsze mi wyrzuca błąd:
Unable to find source information for gcc at /usr/bin/apt-build line 482.

WizardNumberNext

  • Gość
GCC i apt-build
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-05-22, 21:09:33 »
Wielkie dzięki za brak pomocy.
Tak czy inaczej znalazłem sposób na obejście tego problemu.
apt-get -b source gcc-4.1
albo
apt-get -b source gcc-3.4
albo
apt-get -b source gcc-3.3
arctgx: podmieniłem nawiasy ostre na kwadratowe, by CODE działał prawidłowo.