Nowe posty

Autor Wątek: Książka o linuksie  (Przeczytany 2375 razy)

_caa_

  • Gość
Książka o linuksie
« dnia: 2008-02-26, 18:49:06 »
Poszukuję książki (ew. ebook) w której byłyby zawarte wszystkie tajniki dowolnej dystrybucji. Mam ambicję poznać dogłębnie jakąś "poważną" dystrybucję linuksa. Znalazłem za pomocą google parę książek lecz nie mam pewności czy są one warte mojej uwagi. Liczę na waszą pomoc. :)

TheUsh

  • Gość
Książka o linuksie
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-02-26, 18:57:37 »
Ja bym radził ci zamiast książek po prostu zainstalować sobie linuksa i rozwiązywać sobie różne problemy np. jak postawić taki a taki serwer, itd.. Zbiór artykułów , które wyszukasz w ten sposób na google okaże się lepszy niż jakakolwiek książka ;)

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Książka o linuksie
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-02-26, 19:13:00 »
Każda dystrybucja jest poważna. Najwyżej to ukrywa pod graficznymi konfiguratorami, itd. Ale to nadal nie przeszkadza w poznaniu tajników systemu i zrobieniu tych samych rzeczy ręcznie.

Na początek (i z resztą nie tylko) polecam *ubuntu. Potem np. Debian, choć *ubuntu bazując na Debianie są do niego podobne. Te dystrybucje znakomicie nadają się do kombinowania i poznawania systemu, a jednocześnie możesz ustawić sobie niektóre rzeczy za pomocą konfiguratora, a potem zobaczyć co znalazło się w pliku konfiguracyjnym.
Gdy będziesz umiał używać tych dystrybucji, możesz spróbować skompilować od podstaw Gentoo. Na pewno pouczające, choć mi się na razie nie chciało w to bawić.

Nie próbuj "nauczyć się Linuksa". Po prostu go używaj. Żadna książka ci tego nie umożliwi, co najwyżej ułatwi. Choć i tak w przypadku problemów, które napotkasz, lepsze jest Google i ew. fora takie jak to.


Pozdrawiam.