Nowe posty

Autor Wątek: RAID0 na nForce4 dla LINUX i WindowsXP Pro  (Przeczytany 3202 razy)

boryskul

  • Gość
RAID0 na nForce4 dla LINUX i WindowsXP Pro
« dnia: 2008-02-21, 20:50:49 »
Witam!
Mam wielki problem zainstalowaniem Linuxa na plycie ASUS A8N32-SLI Deluxe. Wiem, mozna zrobic raid programowy pod linuxem ale czy da sie potem zainstalowac winde. Bo jak mam obecnie Win XP Pro [org. jak by sie ktos czepial :P] to mam wlaczony raid w BIOS'ie. Podczas instalacji windy musze wrzucic do niego odpowiednie sterowniki, a co mial bym zrobic jak bym mial raid programowy zrobiony pod linuxem?? Czy winda to polkie?? bo zalezy mi zarowno na Linuxie i WinXP [na studia]. Ogolnie rzecz biorac chce miec:
1. RAID 0
2. Linuxa [mysle o openSUSE]
3. Winde
4. Zeby partycje z danymi na NTFS byly widoczne rowniez pod Linuxem.


Bardzo bym byl wdzieczny za pomoc. Jestem poczatkujacy... przygode czas zaczac ;)

Komp:
Płyta: ASUS A8N32-SLI Deluxe
Proc: AMD Athlon64 3000+
Pamiec: Kingstone 2Gb RAM
Grafika: ATI Radeon X1600XT
Dyski: 2 x Seagate Barracuda 7200.9 160Gb NCQ 8mb buforu
Dziwek: SB Audigy2 ZS
Monitor: iiyama E2201W


Zrobilem backup, wiec moge szalec z dyskami ;)

4lodudek

  • Gość
RAID0 na nForce4 dla LINUX i WindowsXP Pro
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-02-22, 09:29:09 »
Osobiście mam platformę z nForce 4 konkretnie Abit NI8 SLI z fake raide 0, dwa dyski SATA. Po wielu testach polecam Ubuntu bez większych problemów umożliwia zapis na dyskach typu NTFS oraz odczyt "od kopa". Jeśli chodzi o raid to z tego co pamiętam instalujesz dmraid lub coś podobnego, partycja raida jest widoczna jednak bez doinstalowania tego nie da się do raid "dostać" po zainstalowaniu i restarcie mozliwe jest podmontowanie partycji raid. Przy instalacji systemu na raid nie wiem bo nie próbowałem. Pozdr.

boryskul

  • Gość
RAID0 na nForce4 dla LINUX i WindowsXP Pro
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-02-22, 12:44:09 »
Czyli zrobienie programowego RAID i postawienie na nim linuxa nie powinno sprawiac problemow, ale co zrobic z Win??

Pzatym wpadlem na inny pomysl... ale chyba jest nei do wykonania. Mianowicie:
1. zrobic raid pod BIOS'em [2xSATA]  i postawic na tym Winde
2. dorzucic dysk ATA [mam jakiegos IBM 40Gb]
3. zainstalowac na tym IBM 40Gb linuxa

jednak przy tym rozwiazaniu raczej nie dostane sie do danych zapisanych na dyskach z RAID'u biosowego... Wiec raczej pozostane przy pierwszym pomysle ale jak by komos sie cos takiego udalo to bym byl wdzieczny za info. Dziekuje.

boryskul

  • Gość
RAID0 na nForce4 dla LINUX i WindowsXP Pro
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-02-22, 22:40:32 »
Juz po wszystkim :) udalo mi sie :)
Jezeli ktos ma taka specyfikacje sprzetu i chce uzyskac to co ja [patrz na poczatek tematu] to sciagnij openSUSE 10.3 i poprostu zainstaluj :)
openSUSE ma wszystko co trzeba i widzi bez problemu RAID z BIOS'u, co wiecej:
mialem 2 partycje - windows XP pro i partyce z danymi "D", openSUSE wykryl mi wszystko poczym podzielil partycje "D" [winde zostawil w spokoju:)] i zrobil nowe partycje dla siebie z wolnego miejsca [partycji "D"].
Teraz mam stary system Win i nowy openSUSE :) + wszystkie dane co byly na "D"[oczywiscie dane na "D" nie zajmowaly calej partycji, mialem na niej wolne 70Gb]

Polecam openSUSE ;)