Nowe posty

Autor Wątek: Instalacja oprogramowania  (Przeczytany 3449 razy)

Speedy1992mk

  • Gość
Instalacja oprogramowania
« dnia: 2008-02-21, 17:46:51 »
Bardzo proszę o pomoc.
Jestem nowym użytkownikiem Linux'a. Od 10 lat używałem tylko i wyłącznie systemów operacyjnych Microsoftu...
Mam pytanie odnośnie instalacji oprogramowania, dokładniej mam problem z rozszerzenie .exe
Jak chcę zainstalować dany program to wyskakuje mi tabelka w której mam wybrać program w jakim dana aplikacja zostanie otwarta, co bym nie wybrał to jest nie to! Jak ktoś może to proszę mi podać pełną  instrukcje ;)
Z góry wielkie dzięki....
PS. chodzi o linux z 2008 64-bitowego, pobrałem go z- http://www.idg.pl/ftp/linux_1832/Mandriva.Linux.DVD.2008.64.bit.pl.html

tadzik1990

  • Gość
Instalacja oprogramowania
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-02-21, 18:43:29 »
Exe jest formatem windowsowym i linux go nie otwiera. Proste.
Twój Linux nazywa się Mandriva i zapamiętaj to :)
Słowo linux w dopełniaczu brzmi "Linuksa", nie "Linux'a"
Do otwierania programów windowsowych służą aplikacje takie jak wine.

Speedy1992mk

  • Gość
Instalacja oprogramowania
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-02-21, 18:56:30 »
nawet jak pobrałem sterowniki do karty graficznej pod linuxa format nie był czytany (geforce.com)

Speedy1992mk

  • Gość
Instalacja oprogramowania
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-02-21, 18:58:26 »
nie wiem co zrobić bo jak wchodzę w "konsole" i wpisuję "su" jako użytkownika to w miejsce "hasło" nic się nie wpisuje?

tadzik1990

  • Gość
Instalacja oprogramowania
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-02-21, 19:05:40 »
kurde
po 1 - http://rtfm.killfile.com
po 2 - naucz się korzystać z opcji "edytuj"
co do hasła, to wpisuj dalej i klikaj enterem, nie pokazuje się ze względów bezpieczeństwa.
a sterowniki na pewno są, albo na stronie nvidii albo w repozytoriach mandrivy.
Nie korzystam z mandrivy i nigdy nie korzystałem więc w tym akurat Ci nie pomogę.

Brix

  • Gość
Instalacja oprogramowania
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-02-21, 20:40:13 »
Ech, najpierw coś instalujesz, a potem zastanawiasz się po co...

Jeśli chcesz uruchamiać programy z Windows, gry, a nawet sterowniki(!) dla Windows, to najlepiej do tego celu używaj właśnie Windows...

Musisz się zastanowić czego właściwie chcesz i poznać parę linuksowych podstaw. To jest zupełnie inny system i zupełnie niekompatybilny z Windows. Wine też nie nie zrobi w magiczny sposób z Linuksa Windows, wręcz przeciwnie, bardzo dużo rzeczy z Wine nie działa lub wymaga większego doświadczenia by coś uruchomić.

Jeśli tego nie zrozumiesz i nie będziesz chciał się uczyć, to chyba ta zabawa nie ma sensu. Decyzja należy do Ciebie.