Nowe posty

Autor Wątek: Pierwsza dystrybucja, ale jaka na początek?  (Przeczytany 6463 razy)

Krzycho_X

• Gość
Pierwsza dystrybucja, ale jaka na początek?
« dnia: 2008-02-20, 20:06:39 »
Witam!

Jestem posiadaczem Winshita XP i powoli mam już dosyć zwiech i ogólnego padania systemu.
Chciałbym zacząć swoją przygodę z którąś z dystrybucji Linuksa, ale właśnie nie wiem którą wybrać.
Mam dość starawy sprzęt:
Duron 1Ghz
256MB RAM
nVidia Riva TNT2 32MB
i wystarczającą ilośc miejsca na dysku.
Posiadam monitor  NEC AccuSync LCD73v (17cali) i czy będą wynikały z tego jakiekolwiek problemy?
(czytałem na forach i niektóre LCD'ki gryzą się z różnymi dystrybucjami, ale nie znalazłem nic o moim modelu)

Praktycznie, to nie miałem styczności z Linuksem ("widziałem" zaledwie parę razy i to wieele lat temu).
A słowo "konsola" wywołuje u mnie lekką panikę. Mając starawy sprzęt i zero doświadczeń z Linuksem, szukam dość łatwej, funkcjonalnej i przyjemnej dla oka dystrybucji.

Łączę się z internetem za pomocą neostrady. Sprawdziłem w innych tematach i z modemem speedtouch Thomson 330 nie powinno być problemów, nawet jest jakiś program pod Linuksa zastępujący neostradę.
Ale czy pod wybraną dystrybucją neo będzie działać w pełni sprawnie?

Sprawa środowisk graficznych... sprawdzałem czym się różni KDE od Gnome.
KDE wydaje mi się schludniejsze/skromniejsze (prawdopodobnie mniej wymagające), ale w Gnome podoba mi się stylizacja na Mackintosha (raczej przyjemniejsze dla oka).
Jaka jest różnica w wymaganiach tych środowisk?

W razie zabezpieczenia zostawiam Winshita do gier i innych badziewi.

Tak więc którą dystrybucję mam wybrać?
Zależy mi na sprawnym i dość szybko działającym systemie nie gryzącym się z neostradą oraz umożliwiającym mi postawienie pierwszych kroków w rodzinie Linuksa ;]

Z góry dziękuję za wszystkie porady.

TheUsh

• Gość
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-02-20, 20:32:43 »
Primo: na takim sprzęcie lepiej zapomnij o KDE i GNOME ;) Zbyt ociężałe. Dobrym wyborem będzie XFCE ( wyglądać może np. tak http://www.xubuntu.org/files/totem.png )
Secundo: www.xubuntu.org + http://ubudsl.ubuntu.pl/index_pl.html to będzie w sam raz ;)

Krzycho_X

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-02-20, 20:43:02 »
o taką odpowiedź mi chodziło ;]
 konkret + dobra rada.

Xfce też ładnie wygląda, a można tam zastosować nakładkę al'a MAC?
(głównie chodzi mi o ten dolny dock)

TheUsh

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-02-20, 20:52:22 »
Cytat: Krzycho_X
o taką odpowiedź mi chodziło ;]
 konkret + dobra rada.
Dzięki, staram się odpowiadać konkretnie, bez zawiłych tekstów mącących początkującym w głowach ;)

Cytat: Krzycho_X
Xfce też ładnie wygląda, a można tam zastosować nakładkę al'a MAC?
(głównie chodzi mi o ten dolny dock)
Jak widać tutaj (tak, to jest XFCE) http://www.23hq.com/Vincentt/photo/2884987/view-large da radę, ale odradzam ;) Zapewne pożera sporo zasobów, ponieważ musi wykorzystać przeźroczystości i takie tam, a to przy takiej karcie graficznej niestety nie będzie śmigać pierwszorzędnie :(

Krzycho_X

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-02-20, 20:57:13 »
Cytat: TheUsh
przy takiej karcie graficznej niestety nie będzie śmigać pierwszorzędnie :(
rozumiem.. no cóż, cudów się nie spodziewałem po tym "trupie" ;]
- czyli najlepszym rozwiązaniem będzie Xubuntu bez żadnych "udziwnień".

tadzik1990

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-02-20, 21:16:07 »
polecam Wbara, nie żre Ramu, w stanie spoczynku nie zużywa również CPU.
A wygląda b.ładnie, można zobaczyć na youtubie.

Krzycho_X

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-02-24, 17:54:41 »
Wczoraj pożyczyłem od kolegi płytkę z Kubuntu 6.10 iii... środowisko graficzne KDE z tamtej wersji śmiga bezproblemowo.
Chyba zostanę przy Kubuntu 6.10 na jakiś czas.

PS. Jeżeli Kubuntu w wersji 6.10 śmiga na moim sprzęcie zadowalająco szybko (i to z płyty!), to czy naprawdę Ubuntu i Kubuntu w wersjach 7.10 są tak bardzo zmienione, że już byłyby problemy z szybkością działania na moim kompie?

Czy mógłby ktoś napisać wymagania tych OS w wersjach 7.10. bo ja ich nie znalazłem.
(to tak na wszelki wypadek)

Pozdrawiam i wielkie dzięki za wszystko. ;]

Krzycho_X

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-03-06, 16:58:18 »
Witam po przerwie.
Niedawno testowałem Xubuntu 7.10 na moim leciwym sprzęcie i jestem baaardzo zadowolony ;]
Bardzo szybkie działanie (nawet z płyty!).
Miły dla oka.
Sam wykrywa wszystkie partycje i tworzy skróty dostępu na pulpicie. (z Kubuntu 6.10 musiałem się męczyć)
Mogę słuchać mp3 bez potrzeby instalowania jakichkolwiek plug'inów i dodatków.

Baardzo polecam ten przyjazny systemik wszystkim posiadaczom starszych komputerów. Dziękuję serdecznie wszystkim za pomoc.