Nowe posty

Autor Wątek: Konqueror vs. Firefox  (Przeczytany 5033 razy)

Hipek

  • Gość
Konqueror vs. Firefox
« dnia: 2008-02-20, 08:21:49 »
Witam.

Mam procesor 1GHz i 256 MB RAM, używam SuSE 10.3 (KDE). Moje pytanie brzmi jak w temacie: czy lepiej używać Konquerora, czy Firefoxa? Jeśli uruchamiam Konq., wszystko pojawia się praktycznie błyskawicznie, strony bardzo szybko się ładują. Na Firefoxa muszę z kolei chwilę poczekać, aż się uruchomi, a ładowanie stron jest wyraźnie wolniejsze od poprzedniej przeglądarki. Słyszałem z kolei, że Firefox jest bardziej bezpieczny i ma większe wsparcie wśród społeczności, np. pod względem dostępności wtyczek.

Chciałem się zapytać o dwie rzeczy:
1. Czy (wbrew obiegowej opinii) Konqueror jest może lepszą przeglądarką od FF?
2. Jeśli jest jednak nieco gorszy, to czy bardziej opłaca mi się korzystanie z niego (zyskując szybkość pracy), czy też może lepiej postawić na FF?

Pozdrawiam,

  • Gość
Konqueror vs. Firefox
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-02-20, 12:56:59 »
hmm... ja osobiście kiedyś korzystałem z Konq jako przeglądarki internetowej, ale wróciłem do FF, bo mi się wydawał wygodniejszy. Najlepiej przez jakiś czas popracuj na jednej a potem na drugiej i sam ocenisz, która ci bardziej odpowiada (również pod względem dostępności różnego rodzaju pluginów itp. oraz pod względem społeczności).
Co do bezpieczeństwa, to ja osobiście nigdy nie słyszałem o jakichś zagrożeniach bezpieczeństwa w Konquerorze, ale to może dla tego, że aż tak się tym nie interesuję.

Jest jeszcze taka kwestia, że niedawno wyszło KDE 4 i jest w nim Konqueror 4. Mógłbyś też tego spróbować, ale samo KDE 4 potrzebuje jeszcze kilku tygodni/miesięcy, żeby zyskało pełną funkcjonalność (obecna wersja 4 posiada na razie podstawową funkcjonalność i w założeniu dopiero od wersji 4.1 KDE będzie przeznaczone dla końcowych użytkowników).

Co do szybkości przeglądarki, to FF3 (na razie jest w wersji testowej) jest szybszy od dwójki więc możesz też poczekać aż wyjdzie wersja stabilna i obczaić.

I jeszcze obsługa standardów (JS, SVG, i inne takie) - pod tym względem FF 2 jest lepszy od Konq 3.5 (ale nie wiem jak będzie w przypadku FF 3 vs Konq 4.1).

No i jest jeszcze Opera i inne, mniej znane przeglądarki - więc wybór masz szeroki;)

rompiotr

  • Gość
Konqueror vs. Firefox
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-02-20, 13:18:02 »
Jeżeli używasz KDE, to jasne że konqueror będzie się szybciej uruchamiał z tym środowiskiem, bo używa tych samych bibliotek (QT ), Tak samo IE uruchamia się szybciej na Windowsie niż Firefox, co nie znaczy, że IE jest lepszy. Po prostu już po części jest uruchomiony.
Nie słyszałem o problemach Konqua z bezpieczeństwem. Wiem, że korzysta z innego silnika niż Gecko czyli  Khtml, zmodyfikowanego Khtml używa Safari z Apple Macos, więc chyba nie jest najgorszy :).