Nowe posty

Autor Wątek: projekt  (Przeczytany 5765 razy)

gore11

  • Gość
projekt
« dnia: 2008-02-14, 16:12:22 »
Witam wszystkich, mam mały problem,zostało mi zadane wykonać jakiś projekt z Linux-a.temat wymyślić mam sobie sam, ale coś mi nic do głowy nie przychodzi. może mi ktoś pomóc?? z góry dzięki

chmooreck

  • Gość
projekt
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-02-14, 17:53:20 »
Napisz jakiś sterownik do jądra... np. uniwersalną alternatywę dla uvesafb wykorzystująca akcelerację na różnych kartach graficznych

gore11

  • Gość
projekt
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-02-14, 18:17:26 »
wiesz nie chodzi mi o taką formę projektu, chodzi mi o opracowanie jakiegoś tematu. np. w postaci prezentacji power_point . forma textowa połączona z graficzną. Tylko mam problem z tematem. Myślałem o temacie: Porównanie Windows vs Linux. Może jakaś inna propozycja??

  • Gość
projekt
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-02-14, 20:29:36 »
ja mam pomysł

takie porównanie windowsa z linuksem to trochę obszerny temat, więc na takiej prezentacji to trochę trudno by zrobić coś obiektywnego;)

może skup się na samym linuksie, i żeby nie było zbyt "ciężkie" dla słuchaczy, to mój pomysł brzmi: środowiska graficzne w systemach Uniksowych (czyli też w linuksie). (KDE, GNOME, XFCE, itp są dostępne także dla BSD, i mogą być używane na każdych uniksach; jest też taki photon (chyba jakoś tak) na systemie QNX - można o nim też wspomnieć, ale najpierw trochę też o nim poczytać)

byś mógł zacząć od tego dla czego w Uniksach jest możliwość istnienia wielu środowisk (Serwer X jako usługa systemowa, która może być używana przez aplikacje klienckie, czyli display managery i w efekcie przez środowisko graficzne, ale byś musiał jeszcze o tej architekturze poczytać - wikipedia i inne źródła).
Mógłbyś poruszyć to jakie są najpopularniejsze środowiska, czym się każde charakteryzuje, że niektóre są lepsze dla słabszych komputerów a inne potrzebują silniejszego sprzętu, że niektóre są dla ludzi którzy wolą mieć maksymalnie konfigurowalne środowisko, a inne dla ludzi, którym na tym nie zależy.

Możesz się skupić na porównaniu środowisk (jeśli je znasz na tyle) albo po prostu na ich przedstawieniu, bez jakiegoś tam wielkiego porównywania.

Jako ciekawostkę możesz wspomnieć o compiz-fusion, o rozszerzeniach typu composite i innych podobnych efektach (tu możesz trochę porównania do visty zrobić;)

ogólnie takie coś mi przyszło do głowy

gore11

  • Gość
projekt
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-02-14, 20:49:13 »
dzięki:D mi się bardzo podoba. pozdrawiam

  • Gość
projekt
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-02-14, 21:03:21 »
luźno.

ale gdyby ktoś się zajął realizacją pomysło chmooreck'a, też by było git;)

chmooreck

  • Gość
projekt
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-02-15, 08:05:34 »
Cytat: tomek-k
ale gdyby ktoś się zajął realizacją pomysło chmooreck'a, też by było git;)
To była tylko złośliwa odpowiedź na 'dobrze' sprecyzowane pytanie ;-)

gore11

  • Gość
projekt
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-02-15, 19:06:30 »
koledzy a co mógł bym zawrzeć a takim temacie o środowiskach graficznych oprócz czystej teorii??

  • Gość
projekt
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-02-15, 21:29:05 »
no, tu już trochę przesadzasz:P

wykaż się pomysłowością.

zawsze możesz w ramach zrobienia czegoś praktycznego pokazać środowiska graficzne w akcji. Jest pełno dystrybucji odpalanych z płyty. Jak się postarasz, to może znajdziesz taką, na której masz od razu kilka środowisk (choć nie wiem czy ktoś robi takie Live-CD) i można wybierać podczas logowania się do systemu.

Ewentualnie ściągasz sobie trzy płytki - ubuntu, kubuntu i xubuntu i masz już trzy środowiska. Albo jeśli masz do dyspozycji kompa z duuuużą ilością RAMu i będziesz miał podczas prezentacji dostęp do bardzo szybkiego netu, to możesz ściągnąć tylko jedną z ww. wersji i po prostu doinstalować kolejne środowiska po uruchomieniu (tak, można po uruchomieniu z płyty np. ubuntu "doinstalować" sobie dodatkowe pakiety, np. dodatkowe środowiska graficzne (i języki - warto by doinstalować spolszczenie (live-cd domyślnie są robione po angielsku), żeby zaprezentować kolejną możliwość środowisk graficznych w linuksie - wiele języków w jednym systemie) i żeby je zaprezentować, wylogować się i podczas ponownego logowania wybrać inne środowisko/język).
Albo nawet nie musisz mieć dostępu do neta podczas prezentacji. Wystarczy, że w domu sobie uruchomisz takiego ubuntu, dociągniesz do niego co potrzebne, i nie wyłączając kompa zaniesiesz go na prezentację.

No chyba, że masz już na kompie zainstalowanego linuksa, to możesz doinstalować do niego kolejne środowiska graficzne. Będzie to o wiele wygodniejsze i bardziej praktyczne niż męczenie się z live-cd

konrad4s

  • Gość
projekt
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-02-16, 19:37:56 »
Cytat: chmooreck
Napisz jakiś sterownik do jądra... np. uniwersalną alternatywę dla uvesafb wykorzystująca akcelerację na różnych kartach graficznych
tak... a najlepiej niech obsluguje tryb graficzny 1280x800 ze wspomaganiem rysowania dla chipsetow intela z serii 8 i 9 dla konsol ;]...


... i co jeszcze? Ch(ange) moorek, przeginasz... :] nie wiem, czy ktos takie forum bedzie chcial odwiedzac drugim razem.


a co do tematu, jak chcesz cos jeszcze prostszego (a przynajmniej tak mi sie wydaje), to proponuje porownanie dwoch nakladek na srodowiska graficzne: Vista Aero vs. Linux Beryl. mozna do takiej prezentacji napchac kupe zdjec i bedzie slicznie wygladalo ;)

gore11

  • Gość
projekt
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-02-17, 11:46:51 »
drodzy koledzy mam jeszcze parę pytań(sory że zawracam Wam głowę taki pierdołami ale te rzeczy dla mnie są troszkę kosmiczne)...Jak zrobić, aby Linux ładował się do środowiska tekstowego, a dopiero po wpisaniu "startx" ładowało się środowisko graficzne????

coobba

  • Gość
projekt
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-02-17, 13:00:35 »
Cytat: gore11
ak zrobić, aby Linux ładował się do środowiska tekstowego[...]
U mnie wystarczy zmienić linijkę
id:5:initdefault:
na
id:3:initdefault:
w pliku /etc/inittab.

Ogołnie: przestawić domyslnyślny runlevel z 5 na 3 (albo dwa niekiedy)

gore11

  • Gość
projekt
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-02-17, 22:06:26 »
mam jeszcze pytanie możecie mnie przekierować w inną część forum gdzie znajdę odpowiedź albo napisać co i jak trzeba instalować aby mieć:
- serwer X-ów
-gdm
- kde itd.
używam suse linux server 10.