Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Jaki sprzęt - proszę o pomoc  (Przeczytany 3484 razy)

daniellop

  • Gość
Jaki sprzęt - proszę o pomoc
« dnia: 2008-02-12, 19:57:32 »
Witam wszystkich.
Proszę wszystkich o pomoc w dobraniu odpowiedniego sprzętu. Nie chodzi tutaj o podzespoły jednostkowe ( karta , pamieci itp) ale o cały zestaw pod linuxa.
Na chwile obecną posiadam w pracy linuxa ( dystrybucja mandriva) na płycie gigabyte, procek intela 2,5 Ghz, 1GB ram grafika 128 i dysk seagate ATA/133 7200. Zainstalowałem go jakieś 1,5 roku temu. Poczatkowo wszystko było oki ale niestety obecnie zaczyna rwać.
"serwerek" ten pełni tak naprawdę dwie role :
I - za pośrednictwem samby udostępnia foldery osobiste pracowników są to pliki offica, openoffica, pdf itp jak i jeden program do rozliczeń rocznych.
II - udostępnia dostęp do bazy MySql,a.

Jak to wygląda w rzeczywistości. Cała struktura tj. 35-40 stanowisk roboczych działa w obrębie jednej sieci LAN.
Na serwerku jak juz wspomniałem jest zainstalowany serwer MySql'a. Około 35-40 pracowników korzysta jednocześnie z programu księgowego podpiętego pod ta bazę MySql'ową. Dodatkowo każdy z tych pracowników ma otwarty swój folder z dokumentami udostepniony samborem (3-5 plików otwartych dodatkowo przez każdego usera jednocześnie). baza na tym serwerze raczej nie należy do małej bazy danych i raczej rośnie ok.10% rocznie, to samo dotyczy zasobów udostepnionych samborem. Sam folder z dokumentami ma wielkość ok 2,5 do 3 GB z ktorego korzystają rowniez wszyscy pracownicy jednocześnie. Do 2-ch tygodni muszę zakupic nowy sprzęt, tylko własnie nie wiem jaki - i tu zwracam sie do Was o pomoc .
Wiem że nie wszystkie dystrybucje pracuja stabilnie na okreslonych podzespołach, może pomysleć cos na dyskach SCSII ale nie wiem czy równiez to rozwiaznie jest w miare stabilnie.
Dlatego kazda Wasza opinia bedzie mi bardzo pomocna za co z góry dziekuję .

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Jaki sprzęt - proszę o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-02-12, 20:13:19 »
> Poczatkowo wszystko było oki ale niestety obecnie zaczyna rwać.

W tym czasie zwiększyło się obciążenie serwera ze strony użytkowników? Czy też po prostu zaczął zwalniać? Nie wiem na ile mogłoby być w tym winy Mandrivy, ale raczej lepszym systemem na serwer jest Debian lub nawet Ubuntu - a z pewnością są szybsze :P Może więc wystarczy reinstalka, bo sprzęt nie jest zły.

Jeśli jednak to wina sprzętu i szukasz czegoś mocniejszego, to na pewno Intel Core2 Duo lub Quad dobrze sobie radzą, a dzięki 2 lub 4 rdzeniom znacznie zwiększają responsywność systemu. I eliminują sytuacje, gdy jeden proces, któremu akurat zechce się zając na kilka minut całą moc procesora, powoduje spowolnienie systemu. Wtedy zawsze zostanie drugi, lub nawet 3 wolne rdzenie :)

Jeśli baza jest tak duża, to może warto rozważyć PostgreSQL zamiast MySQLa? Osobiście nie używałem, ale podobno radzi sobie znacznie lepiej z dużymi bazami.

Jeśli istnieje taka możliwość i nie utrudni/uniemożliwi to pracy, można Sambę zastąpić FTPem. Przy odpowiedniej konfiguracji można się do niego łączyć nawet Explorerem Windows (normalnie Explorer uznaje katalog domowy użytkownika FTP za / i nie pozwala wyjść wyżej, nawet jeżeli serwer wcale nie chrootuje się do katalogu domowego użytkownika, ani nie zabrania takiej operacji).

Jeżeli chodzi o zestaw pod Linuxa, to nie spotkałem jeszcze niekompatybilnej maszyny(w jakimś większym stopniu, a na pewno nie uniemożliwiającym postawienie serwera). Większość nieco starszych komputerów desktopowych powinna być OK.

Polecam także sprawdzić, co jest przyczyną spowolnień. Monitoring zużycia pamięci, obciążenia procesora, itd. Bo 1GB RAMu powinien w zupełności wystarczać, wiec może nie potrzeba więcej.


Pozdrawiam.

chmooreck

  • Gość
Jaki sprzęt - proszę o pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-02-12, 21:27:34 »
Jakim masz budżet ?

Skoro jest kasa w firmie, to czemu nie skorzystać ;-)
Następna taka okazja może się nieprędko trafić - no... chyba, że to Twoja firma

Jeśli jednak zostaniesz przy obecnym sprzęcie rozważ instalację dystrybucji optymalizowanej pod i686, powinna chodzić szybciej niż te na i386.

magnusek

  • Gość
Jaki sprzęt - proszę o pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-02-13, 22:02:55 »
Witam
Stare już rozwiązanie ale sprawdzone,
Weź maszynę na Xeonach, (2proce 3,2Ghz z HT wystarcza), dla pewności np. HP Proliant ML570 G2 Xeon (4 x 3,2Ghz + HT)
Daj min 4G ram-u
Wywal Mandrive, wsadź Slackware bądź Debiana
Dopasuj wszystko zaczynając od krenela kończąc na Sambie/Mysql-u
wsadź dyski SCSI, min 10K obrotów, bazę na oddzielny dysk, najlepiej 15K obrotów
serwer podłącz pod 1Gb a klientów na 100Mb

włącz i zapomnij :)