Nowe posty

Autor Wątek: partycjonowanie dysku  (Przeczytany 2574 razy)

grackon

  • Gość
partycjonowanie dysku
« dnia: 2008-02-09, 17:02:43 »
Witam. Mam narazie Win Xp, ale zamierzam zainstalowac Ubuntu. Mam dysk twardy 120 GB który podzielony jest na: C:34,1 GB(NTFS), D:29,1 GB(NTFS), E:24,4GB (NTFS), F:23,8GB (NTFS). Wykonałem juz kopie zapasową. I teraz opiszcie mi krok po kroku jak mam popatrycjonowac dysk bo zielony jestem. I co potem, jak popartycjonuje.

arctgx

  • Gość
partycjonowanie dysku
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-02-09, 17:17:09 »
Cytat: grackon
I teraz opiszcie mi krok po kroku
Tutaj masz opis krok po kroku, co robić nim zadasz takie pytanie.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
partycjonowanie dysku
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-02-09, 17:42:40 »
W instalatorze Ubuntu jest partycjoner, który może to zrobić za ciebie (automatycznie), choć nie polecam tego sposobu. Jest tam też opcja ręcznego podziału na partycje. Nie jest to zbyt trudne.

Najważniejsze co musisz wiedzieć, to jak chcesz ten dysk podzielić. Na Ubuntu powinieneś przeznaczyć z 10GB dysku. Instajacja zajmie od 1 do 3 GB w zależności od ilości wybranego oprogramowania, ale nieco więcej miejsca nie zaszkodzi.

Jeżeli nie masz wolnej partycji do usunięcia, to będziesz musiał zmniejszyć jedną/kilka z obecnych, aby wygospodarować miejsce. NTFS da się zmniejszać, ale nikt nie zagwarantuje ci tego, że nie uszkodzą się dane na nich zapisane. To dotyczy zarówno partycjonera z Ubuntu, jak i programów dedykowanych na Windows. Sytuacja z FATem wygląda tu dużo lepiej.

Dodatkowo musisz wygospodarować dwukrotność swojego RAMu na tzw. partycję SWAP, czyli partycję wymiany. Jeśli wyjdzie ci powyżej 1GB, to możesz zostać przy 1GB - powinno wystarczyć. Zależy czy chcesz używać usypiania komputera, czy nie. Bo przy wystarczającej ilości RAMu partycja SWAP nie jest praktycznie używana.

Odpal instalację Ubuntu i przejdź od razu do partycjonowania (mam nadzieję, że da się dojść do tego kroku w miarę szybko - nie znam instalatora Ubuntu). Poprubuj ustawienia partycji, napisz czego nie jesteś pewien. Samo wybranie nowych ustawień partycji nie spowoduje zapisania zmian na dysku. Dopiero ich potwierdzenie. Więc testować i uczyć się obsługi partycjonera możesz dosyć bezpiecznie :)


Pozdrawiam.