Nowe posty

Autor Wątek: instalacja slackware  (Przeczytany 2207 razy)

login1

  • Gość
instalacja slackware
« dnia: 2008-02-10, 12:26:01 »
właśnie ściągam slackware 12.0, i mam pewne pytanie. na kompie ma dwie partycje C i E. na C mam windowsa, ma ona 17.5 gb, z czego 9,57 zajęte. chcę na E zainstalować slackware,  nie przechowuję na nim niczego ważnego, ma pojemność 19,6 gb. i teraz, czy lepiej sformatować to spod dosa, czy tym programem cfdisk. znaczy wolałabym chyba jednak tymi komendami z dosa:
C:/> E:/>
format e:
to będą takie?
a potem jak mam to zrobić? włożyć dvd z tym linuxem, i ma mi się pojawić takie coś:
http://www.slackbook.org/html/installation/setup-program-w.png
ustawię tę klawiaturę, ale dalej nie wiem co mam dalej zrobić, ten instalator sam mi to wszystko ułoży, czy będę musiała wpisać nazwę i pojemność tej jednej partycji na cały system?
czy też zrobić tam coś takiego:
/dev/hda1    82        linux swap     - 2x więcej niż ramu
/dev/hda2    83        linux native    - / 500MB
/dev/hda3    5          Extended       - całość, bo to rozszerzona
/dev/hda4    83        linux native    - /home 1000MB
/dev/hda5    83        linux native    - /usr/local - 1000MB
/dev/hda6    83        linux native    - /usr - 1000MB
/dev/hda7    83        linux native    - /utilities 5000M
poza tym, nie wiem jak będzie to wyglądało, bo tu np
http://www.slackbook.org/html/installation/setup-target-w.png
nie ma miejsca na wpisywanie tych 82, 83...
i czy ten instalator weźmie pod uwagę tylko dysk E, czy też będę musiała jakoś to obliczyć, poza tym, czy część systemu zainstaluje się też na C? czy to nie wywali mi windowsa?

patrzałam na forum, ale nie pisze nigdzie jak to zrobić z slackware... i nie wiem :( pomóżcie mi.

chmooreck

  • Gość
instalacja slackware
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-02-10, 13:10:27 »
programy MS nie znają linuksowych systemów plików, więc nic nimi nie wskórasz... cfdisk w Twoim przypadku będzie najlepszym wyborem

typ systemu plików określasz podczas zmiany tablicy partycji (cfdisk)

W Twoim przypadku minimum to:
- partycja swap (rozmiar zależny od ilości ramu)
- partycja główna (/) - 5GB powinno ci wystarczyć
Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie osobnej partycji dla danych użytkowników (/home) - reszta
Punkty mount'owania (swap, /, /home) określasz w instalatorze, w cfdisk'u tylko dzielisz dysk na partycje

Pamiętaj, żeby nie modyfikować pierwszej partycji (z windowsem)

Instalator zrobi tylko to, co mu karzesz ;-)

Zalecam zrobienie backupu ważnych danych (tak, z partycji windowsowej również)

bizm

  • Gość
instalacja slackware
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-02-10, 13:33:53 »
1)Kiedyś pod windows był taki program jak fdisk. Teraz jest jakiś graficzny ale nie pamiętam nazwy.
Dzielenie można wykonać na kilka sposobów. Pod windowsem usunąć dysk logiczny i partycje rozszerzoną i tak uzyskane wolne miejsce wykorzystać do stworzenia partycji dla linuksa.
2) W slackware przy instalacji zaraz po zalogowaniu się na root jedną z pierwszych czynności jakie podpowiada instalator jest użycie właśnie cfdisk. Wpisując cfdisk będzie on próbował odczytać dysk hda (pierwszy dysk (master) na pierwszym kanale ide). Jeśli pokaże dyski można strzałkami w górę i w dół wybrać dysk, a lewo, prawo delete. Tu pewnie będzie jakiś dysk logiczny więc hda5 lub wyższy. Trzeba go usunąć i na wolnym miejscu najprościej utworzyć 1 dysk primery prawdopodobnie  hda2 (type 83 dla linuks i jeden dysk swap jako logiczny hda5 (type 82 swap) później write trzeba wpisać yes.
Po cfdisk instalator podpowiada by wpisać setup i pierwsze jest sformatowanie i uruchomienie swap partycja /dev/hda5, a następnie przypisanie partycji linuksowej hda2 punktu montowania /. Później rodzaj  partycji powiedzmy ext3 i rozmiaru bloku np 4096 na jaki zostanie sformatowany. Później na końcu że nie  chcemy przypisywać więcej  dysków itd.
3) Można też użyć jakiejś dystrybucji live i programów qtparted lub gparted do usunięcia partycji M$ i stworzenia  dysków wtedy po wpisaniu root w instalatorze omijamy cfdisk i wpisujemy setup gdzie dyski jak wcześniej montujemy w odpowiednie miejsce i formatujemy. Można tymi programami zmieniać rozmiar partycji.
Tak dla pewności dodam że,  przed usunięciem dysku windowsa trzeba skopiować np na dysk C (cd dvd) dane które chcemy zachować.