Nowe posty

Autor Wątek: problem z instalacją nowego kernela  (Przeczytany 3751 razy)

fire

  • Gość
problem z instalacją nowego kernela
« dnia: 2008-01-31, 18:41:10 »
mam taki problem. otóż próbuję zainstalować na opensuse 10.1 nowe jadro. poczytałem sporo na ten temat, ale nie moge sobie z pewnym problemem poradzic (jestem poczatkujacym uzytkownikiem linuksa).
Sprawa wygląda następująco. Ściągłem sobie z neta następujące pliki:
linux-2.6.24.tar.gz, patch-2.6.24.bz2(ze strony www.kernel.org) oraz rootserver-kernel-x86-2.6.24.tar.tar.
Ze wszystkimi plikami probowałem tak samo, czyli przenosiłem je do katalogu /usr/src i je tam rozpakowywałem.(za pomocą konsoli(terminala) Po czym wchodziłem do rozpakowanego katalogu i próbowałem wydawać polecenie make config lub make menuconfig lub make xconfig. Ale nic się nie działo. Jak sprawdziłem to w żadnym z tych katalogów nie znalazłem pliku .config (tylko w jednym był plik config-2.6.24, a dokładnie był w rozpakowanym podkatalogu z pliku rootserver-kernel-x86-2.6.24.tar.tar, ale i tak żadne z poleceń jak make menuconfig nie działało).
Nie wiem co robie nie tak (może nie ściągłem tego co nie  trzeba, lub nie robie czegoś co powinienem...)...

chmooreck

  • Gość
problem z instalacją nowego kernela
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-01-31, 18:49:38 »
potrzebujesz tylko linux-2.6.24.tar.gz

postępowałeś poprawnie... jednakże nie wierzę, że po
# make menuconfig
"nic się nie dzieje"
zgłasza jakieś komunikaty błędów ?

fire

  • Gość
problem z instalacją nowego kernela
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-01-31, 19:15:42 »
wszedłem jeszcze raz do suse. i zrobiłem co nastepuje. przekopiowałem plik linux-2.6.24.tar.gz do katalogu /usr/src, po czym wydałem komende tar -zxvf linux-2.6.24.tar.gz. w terminalu po tej komendzie ukazały sie różne wpisy, a końcówka wygląda następująco:

linux-2.6.24/drivers/char/agp/sis-agp.c
linux-2.6.24/drivers/char/agp/sworks-agp.c
linux-2.6.24/drivers/char/agp/uninorth-agp.c
linux-2.6.24/drivers/char/agp/via-agp.c
linux-2.6.24/drivers/char/amiserial.c

gzip: stdin: unexpected end of file
tar: Unexpected EOF in archive
tar: Unexpected EOF in archive
tar: Error is not recoverable: exiting now


po czym w katalogu /usr/src wydałem polecenie

 # make menuconfig
make: *** No rule to make target `menuconfig'.  Stop.

a jak wszedłem do katalogu /usr/src/linux-2.6.24 i wydałem następujące polecenie:


# make menuconfig
Makefile:296: /usr/src/linux-2.6.24/scripts/Kbuild.include: No such file or dire                              ctory
make: *** empty variable name.  Stop.
make: *** [scripts_basic] Error 2

Może coś zepsułem podczas pierwszych prób z kernelem (może coś usunąłem). Jeśli trzeba to jeszcze raz zainstaluję system i spróbuję jeszcze raz. Wyczytałem, że trzeba mieć zainstalowane dodatkowo make,bin86,egcs i glibc-devel, żeby móc kompilowac jądro systemu.Wszystkie mam oprócz egcs, bo nie potrafilem go zainstalować(jakies bledy przy instalacji).

darko

  • Gość
problem z instalacją nowego kernela
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-01-31, 21:00:36 »
Cytat: fire
gzip: stdin: unexpected end of file
tar: Unexpected EOF in archive
tar: Unexpected EOF in archive
tar: Error is not recoverable: exiting now
Plik sciagniety z bledami lub nie w calosci.
Sciagnij jadro ponownie.

chmooreck

  • Gość
problem z instalacją nowego kernela
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-02-01, 07:50:21 »
Cytat: fire
Jeśli trzeba to jeszcze raz zainstaluję system i spróbuję jeszcze raz.
To nie windows... tu się nie reinstaluje systemu - nie ma takiej potrzeby, po prostu ściągnij jeszcze raz źródła jajka

Jeśli czegoś będzie brakowało (np. narzędzia do kompilacji) to system ci o tym powie i wtedy sobie doinstalujesz ;-)

fire

  • Gość
problem z instalacją nowego kernela
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-02-01, 16:55:38 »
Zadziałało :) Po ponownym ściągnięciu jądra, rozpakowaniu go w katalogu /usr/src , polecenie make menuconfig uruchomiło program konfiguracyjny.
Bardzo dziękuję. Pozdrowienia