Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Problem z uprawnieniami  (Przeczytany 4104 razy)

skrzydlic

  • Gość
Problem z uprawnieniami
« dnia: 2008-02-01, 16:14:50 »
Zainstalowałem linuxa i nie mam na ten temat pojęcia. System Xubuntu 7.1

Poradziłem sobie z instalacją i częściową konfiguracją i jestem na etapie robienia sieci lokalnej Windows/Linux.

1. Próbuję dodać grupę użytkowników (addgrop) i wyskakuje monit, że potrzebuje uprawnień administratora. Jestem zalogowany na koncie administratora stworzonym przy instalacji (o nazwie administrator btw.), a w konsoli przed promptem widać administrator@... itd, jednak według linuxa wciąż nie mam uprawnień. Jak sobie poradzić?

2. Próbuję edytować plik konfiguracyjny samby /etc/samba.ini czy jakos tak. Jednak zapisanie zmian nie jest możliwe. Próbowałem wyłączyć sambę, jednak nie znalazłem jej na liście procesów, nie wiem więc jak odblokować dostęp do tego pliku.

3. Mam komputer podłączony do telewizora i bardzo słabo widać tekst. Udało mi się zwiększyć rozmiar czcionki na pulpicie i w oknach, jednak czcionka wciąż jest bardzo mała w tytułach okien (tych paskach na górze). Jak to zmienić?

z góry dziękuję za szybką pomoc ;]

norbert_ramzes

  • Gość
Problem z uprawnieniami
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-02-01, 16:31:37 »
Spróbuj użyć komendy su.

skrzydlic

  • Gość
Problem z uprawnieniami
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-02-01, 16:38:28 »
Próbowałem przelogować się na "root", jednak nie znam hasła. Próbowałem root/root, root/'hasło administratora' root/'blank' i nic. Jak to zrobić?

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Problem z uprawnieniami
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-02-01, 16:48:02 »
> System Xubuntu 7.1

Wszystkie wersje Ubuntu mają nieco inną logikę pracy z kontem administratora.
Mianowicie wszystkie polecenia wymagające praw roota potwierdzasz swoim własnym hasłem (o ile jesteś do tego uprawniony, ale pierwsze konto tworzone przy instalacji jest).
Polecenia takie wykonujesz:
sudo POLECENIE
i podajesz _swoje_ hasło.
Zatem dodanie grupy: `sudo addgroup ...` - choć do tego są (powinny być) odpowiednie graficzne narzędzia w menu.

> Jestem zalogowany na koncie administratora stworzonym przy instalacji [...]

To nie jest konto administratora, tylko zwykłego użytkownika. Konto administratora to root i nie jest ono właściwie w *ubuntu używane. Choć możesz zalogować się jako admin pisząc `sudo bash` i podając swoje hasło. To otworzy powłokę bash z prawami roota.
Możesz też wtedy nadać hasło rootowi pisząc `passwd`, choć jak mówiłem, logika pracy z kontem roota na *ubuntu jest nieco inna :P

> Próbuję edytować plik konfiguracyjny samby /etc/samba.ini

To samo co powyrzej. `sudo nano /etc/samba.ini` i swoje hasło. Albo przelogowanie na powłokę z prawami roota.

> bardzo słabo widać tekst

Xubuntu używa XFCE - nie znam tego menadżera i jego ustawień. Powinny być w menu jakieś narzędzia administracyjne (dla całego systemu) i/lub konfiguracyjne (dla lokalnego profilu użytkownika). Może tam dla się zmieniać czcionki, ich DPI i inne.
Skoro udało ci się zmienić czcionki w oknach, to nie było obok opcji dla tytułów w dekoracjach okien? Dziwne :P W KDE jest to w jednym miejscu.


Pozdrawiam.


EDIT:
1) Na screenshocie Xfce widzę, że grupy można modyfikować z Applications->System->Użytkownicy i Grupy (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f1/Xubuntu-6.06-pl.png).
2) Co do czcionek: Możesz pobawić się jeszcze w ustawienia monitora w konfiguracji serwera X - być może da się graficznie, choć raczej trzeba będzie edytować plik /etc/X11/xorg.conf. Należałoby wprowadzić dane o rzeczywistym rozmiarze ekranu co pozwala poprawnie ustalać DPI czcionek. Choć predefiniowanych ustawień dla telewizora na jakiejkolwiek wybieralnej liście raczej nie znajdziesz.

skrzydlic

  • Gość
Problem z uprawnieniami
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-02-02, 00:45:25 »
Dziękuje. Bardzo mi Twój post pomógł. Jednak wciąż mam kilka pytań...

Udało się edytować pliki konfiguracyjne samby przez 'sudo nano ...', ale teraz mam kolejny problem. Nie mogę z linuxa przeglądać plików udostępnionych na windowsie. Znalazłem gdzieś opis jak to zrobić (przy użyciu Samby), jednak był on dla linuxa Mandrivy i obejmował zmiany ustawień w interfejsie graficznym, czego w Xubuntu już nie było ;/.

Zrobiłem co sie dało w tym opisie z xubuntu, czyli dodałem to /etc/fstab linijke:
//Adres_Ip/Plik /mnt/Plik_1 smbfs username=% 0 0

Jednak przy wydaniu polecenia mount /mnt/Plik_1
Wyskakuje błąd na 5 linijek o nizgodności typu, połączenia itd.

Co teraz?

WizardNumberNext

  • Gość
Problem z uprawnieniami
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-02-02, 09:37:03 »
Cytat: skrzydlic
Jednak przy wydaniu polecenia mount /mnt/Plik_1
Wyskakuje błąd na 5 linijek o nizgodności typu, połączenia itd.
Mam propozycję:
Umieść tutaj ten komunikat błędu oraz wycinek logu (/var/log/messages) z czasu kiedy próbowałeś montować. Tylko nie obcinaj logu na siłę i nic nie wyrzucaj spomiędzy linijek, które mogą być istotne (umieść 5 sekund przed do 15 sekund po wywołaniu mount).

Linux can be even faster!!