Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Mandrake i sieć  (Przeczytany 14856 razy)

Daro20

  • Gość
Mandrake i sieć
« dnia: 2005-05-24, 20:15:52 »
Dzieki za rady, ale nie pomogło! moja dystrybucja linuxa to Mandrake 10.1;  ściągnąłem Mozilla Firefox\\'a, dokładnie coś takiego ; 1firefox-1.0.4.installer.tar.gz rozpakowałem do jakiegoś katalogu i ... no właśnie co ja dalej mam z tym zrobić? Co ja to mam przeciągnąć do terminalu czy co? Sorki, że zadaje idiotycznie banalne (dla obeznanych w temacie) pytania ale naprawde jestem początkujący. Jeśli ktoś mógłby napisać mi to wersji krok po kroku! Co do czego i gdzie. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Kobcio

  • Gość
Mandrake i sieć
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-05-24, 20:59:59 »
2005-05-24 20:15:52 Daro20 napisał:

> Dzieki za rady, ale nie pomogło! moja dystrybucja linuxa to Mandrake 10.1;  ściągnąłem Mozilla
 > Firefox\\'a, dokładnie coś takiego ; 1firefox-1.0.4.installer.tar.gz rozpakowałem do jakiegoś
 > katalogu i ... no właśnie co ja dalej mam z tym zrobić? Co ja to mam przeciągnąć do terminalu
 > czy co? Sorki, że zadaje idiotycznie banalne (dla obeznanych w temacie) pytania ale naprawde
 > jestem początkujący. Jeśli ktoś mógłby napisać mi to wersji krok po kroku! Co do czego i gdzie.
 > Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Wiec tak rozpakowales to do tego katalogu wejdz do niego otworz w nim konsole i wpisz \\" ./configure \\"
wtedy sprawdzi ci czy masz w systemie wszystkie potrzebne biblioteki itp. jak ci na koncu wyskoczy blond to przejrzyj ostatnie linijki powinno tam pisac czego brakuje jak configure zrobi sie do konca i nie bedzie bledow to w tym samym katalogu daj polecenie \\" sudo make \\" ( chyba ze jestes rootem wtedy bez sudo ) i poczekaj az sie zkompiluje, a na koniec ostatnie polecenie \\" sudo make install \\" aby zainstalowac i to wszystko, a jak bedziesz chcieal to odinstalowac to wejdz do tego katalogu co wczesniej i daj polecenie \\" sudo make uninstall \\"
jak jeszcze czegos nie wiesz to pytaj !!

bnm

  • Gość
Mandrake i sieć
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-05-24, 23:21:28 »
Instrukcja powyżej dotyczy instalowania ze źródeł. W twoim wypadku wystarczy ze rozpakujesz to archiwum tar.gz i w powstałym katalogu uruchomisz program firefox-installer. Wówczas uruchomi sie program instalacyjny...

Daro20

  • Gość
Mandrake i sieć
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-05-25, 06:55:10 »
2005-05-24 20:59:59 Kobcio napisał:

> 2005-05-24 20:15:52 Daro20 napisał:
 >
 > > Dzieki za rady, ale nie pomogło! moja dystrybucja linuxa to Mandrake 10.1;  ściągnąłem
 > Mozilla
 >  > Firefox\\'a, dokładnie coś takiego ; 1firefox-1.0.4.installer.tar.gz rozpakowałem do
 > jakiegoś
 >  > katalogu i ... no właśnie co ja dalej mam z tym zrobić? Co ja to mam przeciągnąć do
 > terminalu
 >  > czy co? Sorki, że zadaje idiotycznie banalne (dla obeznanych w temacie) pytania ale
 > naprawde
 >  > jestem początkujący. Jeśli ktoś mógłby napisać mi to wersji krok po kroku! Co do czego i
 > gdzie.
 >  > Z góry dziękuję. Pozdrawiam.
 >
 > Wiec tak rozpakowales to do tego katalogu wejdz do niego otworz w nim konsole i wpisz \\"
 > ./configure \\"
 > wtedy sprawdzi ci czy masz w systemie wszystkie potrzebne biblioteki itp. jak ci na koncu
 > wyskoczy blond to przejrzyj ostatnie linijki powinno tam pisac czego brakuje jak configure
 > zrobi sie do konca i nie bedzie bledow to w tym samym katalogu daj polecenie \\" sudo make
 > \\" ( chyba ze jestes rootem wtedy bez sudo ) i poczekaj az sie zkompiluje, a na koniec
 > ostatnie polecenie \\" sudo make install \\" aby zainstalowac i to wszystko, a jak
 > bedziesz chcieal to odinstalowac to wejdz do tego katalogu co wczesniej i daj polecenie \\"
 > sudo make uninstall \\"
 > jak jeszcze czegos nie wiesz to pytaj !!

No tak. wszystko jasne, ale jak ja mam otworzyć tę konsolę z czego, czym, jak??? Wiem, jest to pewnie banalne i proste jak \\"świński ogon\\", ale ja dalej nie kapuje.

Xax79

  • Gość
Mandrake i sieć
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-05-25, 08:45:02 »
Masz juz \\"Total Lamer Version\\" czyli: sciagnij, rozpakuj, uruchom installera i ciesz sie programem i jeszcze masz problemy ? Czytales cos w ogole na temat linuksa zanim go zainstalowales, moze tak troche inicjatywy. Forum jest od rozwiazywania problemow. A to co ty masz to trudno nazwac problem, to raczej lenistwo i niechec do wysilenia szarych komorek.

Skoro sie juz tak wyzylem za caly kolejny dzien w pracy to w zamian masz tu HOW TO INSTALL FIREFOX WITH FIREFOX-INSTALLER:
(robiłem to raz w życiu i to bardzo dawno, pisze z pamieci)
1) Pobrac instalera (to juz podobno masz)
2) Rozpakowac (twierdzisz ze to zrobiles wiec sie nie bede produkowal)
3) Odpalic konsole. Jakbys nie wiedzial, klikasz ta mala ikonke KDE w lewym dolnym rogu (zakladam ze ja tam masz standardowo), wybierasz \\"Wykonaj polecenie ...\\", wpisujesz \\"konsole\\", klepiesz ENTER i tadam, konsola odpalona, połowa sukcesu, (ta latwiejsza czesc).
4) Teraz sobie przypomnij gdzie wypakowales pliki z instalerem firefoxa, (jezeli nie pamietasz to wypakuj raz jeszcze - zadanie domowe)
5) Jak juz wiesz gdzie jest instaler to teraz wypadalo by sie do niego dostac, w konsoli wpisujesz
\\"cd /gdzie/jest/cholerny/installer\\".
6) Wartalo by sprawdzic czy masz prawa do uruchomienia pliku rozruchowego installera. Niestety musial bym napisac na ten temat elaborat (a tak serio to nie mam pojecia jak sie ten plik nazywa) wiec skrocimy to nadajac wszystkim plikom w katalogu z installerem prawa do uruchomienia, w konsoli wklepaj
chmod 777 * (patrz rowniez PS 3.)
7) Instalowanie wlasciwe: wypadalo by uruchomic installer, prawdopodobnie bedzie sie nazywal \\'install.sh\\' albo cos kolo tego (jak wspomnialem, nie mam pojecia jak sie nazywa wiec masz juz drugie zadanie domowe - ktory plik uruchamia instalke, dasz se rady). Zakladajac ze to faktycznie install.sh, w konsoli machasz \\'./install.sh\\'.
8) No i jezeli wszystko zrobiles OK dasz se dalej rade sam, bo reszta instalki bardzo przypomina ten proces z windy (a o to sie chyba pytales w innym poscie, wiec zakladam, ze przebrniesz sam i dalej plodzic juz nie musze).

PS 1. Prawdopodobnie nie musisz tego robic jako root, ale instalujac to jako zwykly user wiedz, ze nie wszedzie masz prawa do zapisu, wiec sie nie zdziw jezeli zobaczysz komunikat z odmowa dostepu. Mozesz to zainstalowac jako root, ale bedziesz potem musial zmienic prawa do wszystkich zainstalowanych plikow firefoxa tak, aby zwykli userzy mogli je co najmniej czytac, a plik binarny firefoxa rowniez wykonywac (oczywiste).

PS 2. Pewnie pojawi sie u Ciebie problem \\"OK zainstalowalem, ale jak to uruchomic ?\\", wiec od razu skracam twoje meki:
a) z konsoli (meczace na dluzsza mete) wpisujac /sciezka/do/zainstalowanego/firefoxa/firefox lub lepiej zrob sobie link w katalogu /usr/bin (jako root, potem trzeba zmienic prawa do pliku tak aby zwykly user mogl go uruchomic - kolejne zadanie domowe, latwe bo przyklad zmiany praw byla wczesniej, [wskazówka: man chmod]). Linka sie robi tak:
ln -s /sciezka/do/zainstalowanego/firefoxa/firefox /usr/bin/firefox
b) zrob sobie ikone na pulpicie (zadanie domowe)

PS 3. Plik instalatora mozna uruchomic inaczej i bardziej elegancko, ale przy okazji sie troche wiecej (byc moze) nauczyles :)

PS 4. Jak sie gdzies kopnolem to niech mnie ktos poprawi, zeby sie biedak niepotrzebnie nie meczyl.

PS 5. Jezeli sie dopatrzyles (czytajacy) zlosliwosci z mojej strony to oswiadczam, ze (nie ?) bylo to zamierzone.

PS 5. Ale sie rozpisalem, ale przynajmnie kawalek szychty na tym zlecial :)

Daro20

  • Gość
Mandrake i sieć
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-05-25, 14:50:07 »
2005-05-25 08:45:02 Xax79 napisał:

> Masz juz \\"Total Lamer Version\\" czyli: sciagnij, rozpakuj, uruchom installera i ciesz
 > sie programem i jeszcze masz problemy ? Czytales cos w ogole na temat linuksa zanim go
 > zainstalowales, moze tak troche inicjatywy. Forum jest od rozwiazywania problemow. A to co ty
 > masz to trudno nazwac problem, to raczej lenistwo i niechec do wysilenia szarych komorek.
 >
 > Skoro sie juz tak wyzylem za caly kolejny dzien w pracy to w zamian masz tu HOW TO INSTALL
 > FIREFOX WITH FIREFOX-INSTALLER:
 > (robiłem to raz w życiu i to bardzo dawno, pisze z pamieci)
 > 1) Pobrac instalera (to juz podobno masz)
 > 2) Rozpakowac (twierdzisz ze to zrobiles wiec sie nie bede produkowal)
 > 3) Odpalic konsole. Jakbys nie wiedzial, klikasz ta mala ikonke KDE w lewym dolnym rogu
 > (zakladam ze ja tam masz standardowo), wybierasz \\"Wykonaj polecenie ...\\", wpisujesz
 > \\"konsole\\", klepiesz ENTER i tadam, konsola odpalona, połowa sukcesu, (ta latwiejsza
 > czesc).
 > 4) Teraz sobie przypomnij gdzie wypakowales pliki z instalerem firefoxa, (jezeli nie pamietasz
 > to wypakuj raz jeszcze - zadanie domowe)
 > 5) Jak juz wiesz gdzie jest instaler to teraz wypadalo by sie do niego dostac, w konsoli
 > wpisujesz
 > \\"cd /gdzie/jest/cholerny/installer\\".
 > 6) Wartalo by sprawdzic czy masz prawa do uruchomienia pliku rozruchowego installera. Niestety
 > musial bym napisac na ten temat elaborat (a tak serio to nie mam pojecia jak sie ten plik
 > nazywa) wiec skrocimy to nadajac wszystkim plikom w katalogu z installerem prawa do
 > uruchomienia, w konsoli wklepaj
 > chmod 777 * (patrz rowniez PS 3.)
 > 7) Instalowanie wlasciwe: wypadalo by uruchomic installer, prawdopodobnie bedzie sie nazywal
 > \\'install.sh\\' albo cos kolo tego (jak wspomnialem, nie mam pojecia jak sie nazywa wiec masz juz
 > drugie zadanie domowe - ktory plik uruchamia instalke, dasz se rady). Zakladajac ze to
 > faktycznie install.sh, w konsoli machasz \\'./install.sh\\'.
 > 8) No i jezeli wszystko zrobiles OK dasz se dalej rade sam, bo reszta instalki bardzo
 > przypomina ten proces z windy (a o to sie chyba pytales w innym poscie, wiec zakladam, ze
 > przebrniesz sam i dalej plodzic juz nie musze).
 >
 > PS 1. Prawdopodobnie nie musisz tego robic jako root, ale instalujac to jako zwykly user wiedz,
 > ze nie wszedzie masz prawa do zapisu, wiec sie nie zdziw jezeli zobaczysz komunikat z odmowa
 > dostepu. Mozesz to zainstalowac jako root, ale bedziesz potem musial zmienic prawa do
 > wszystkich zainstalowanych plikow firefoxa tak, aby zwykli userzy mogli je co najmniej czytac,
 > a plik binarny firefoxa rowniez wykonywac (oczywiste).
 >
 > PS 2. Pewnie pojawi sie u Ciebie problem \\"OK zainstalowalem, ale jak to uruchomic ?\\",
 > wiec od razu skracam twoje meki:
 > a) z konsoli (meczace na dluzsza mete) wpisujac /sciezka/do/zainstalowanego/firefoxa/firefox
 > lub lepiej zrob sobie link w katalogu /usr/bin (jako root, potem trzeba zmienic prawa do pliku
 > tak aby zwykly user mogl go uruchomic - kolejne zadanie domowe, latwe bo przyklad zmiany praw
 > byla wczesniej, [wskazówka: man chmod]). Linka sie robi tak:
 > ln -s /sciezka/do/zainstalowanego/firefoxa/firefox /usr/bin/firefox
 > b) zrob sobie ikone na pulpicie (zadanie domowe)
 >
 > PS 3. Plik instalatora mozna uruchomic inaczej i bardziej elegancko, ale przy okazji sie troche
 > wiecej (byc moze) nauczyles :)
 >
 > PS 4. Jak sie gdzies kopnolem to niech mnie ktos poprawi, zeby sie biedak niepotrzebnie nie
 > meczyl.
 >
 > PS 5. Jezeli sie dopatrzyles (czytajacy) zlosliwosci z mojej strony to oswiadczam, ze (nie ?)
 > bylo to zamierzone.
 >
 > PS 5. Ale sie rozpisalem, ale przynajmnie kawalek szychty na tym zlecial :)


BIG CI DZIEKI. A w roli ścisłości to nie moje lenistwo tylko brak czasu na grzebanie w necie. (praca + szkoła). Jak bede potrzebowal jeszcze kiedys pomocy to (jesli moge na Ciebie liczyc) jak się z Tobą kontaktować?
Pozdro.

Xax79

  • Gość
Mandrake i sieć
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-05-25, 15:19:20 »
Jak napisalem gdzies w tresci \\"wyzylem sie\\" :) ale przynajmniej widze, ze pomoglem.

Nie zagladam tutaj tylko w sytuacjach kryzysowych (czyli jak nie mam kompa pod reka) wiec z problemami wal tutaj. Inni tez chetnie pomoga.

PS. W problemach dotyczacych scisle Mandarynki raczej nie pomoge, przesiaduje tylko i wylacznie na Gentoo.

Daro20

  • Gość
Mandrake i sieć
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-05-25, 15:42:56 »
2005-05-25 15:19:20 Xax79 napisał:

> Jak napisalem gdzies w tresci \\"wyzylem sie\\" :) ale przynajmniej widze, ze pomoglem.
 >
 > Nie zagladam tutaj tylko w sytuacjach kryzysowych (czyli jak nie mam kompa pod reka) wiec z
 > problemami wal tutaj. Inni tez chetnie pomoga.
 >
 > PS. W problemach dotyczacych scisle Mandarynki raczej nie pomoge, przesiaduje tylko i wylacznie
 > na Gentoo.


To znowu ja :-(   Chyba się zaraz wścieknę!  rozpakowałem installera do: file:/home/dariusz/programy dla linuxa/Nowy katalog/firefox-installer    i za cholere nie potrafie się dostać do tego z konsoli. wpisuję cd i ścieżkę i nic wyskakuje mi \\"No such file or directory\\". Czemu ja tego nie potrafie? HELP

jk33

  • Gość
Mandrake i sieć
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-05-25, 16:06:11 »
 >
 > To znowu ja :-(   Chyba się zaraz wścieknę!  rozpakowałem installera do:
 > file:/home/dariusz/programy dla linuxa/Nowy katalog/firefox-installer    i za cholere nie
 > potrafie się dostać do tego z konsoli. wpisuję cd i ścieżkę i nic wyskakuje mi \\"No such
 > file or directory\\". Czemu ja tego nie potrafie? HELP
 >

Masz spacje w nazwach plikow.
mozesz:
a)wziac sciezke w cudzyslow
cd \\"/home/dariusz/programy dla linuxa/Nowy katalog/firefox-installer\\"
b)poprzedzic spacje backslashami
cd /home/dariusz/programy dla linuxa/Nowy katalog/firefox-installer

Ps:
Osobiscie odradzam Ci uzywanie spacji
w nazwach plikow, lepiej uzywac
podkreslen _ albo minusow -.



Daro20

  • Gość
Mandrake i sieć
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-05-25, 16:09:35 »
2005-05-25 16:06:11 jk33 napisał:

>
 >  >
 >  > To znowu ja :-(   Chyba się zaraz wścieknę!  rozpakowałem installera do:
 >  > file:/home/dariusz/programy dla linuxa/Nowy katalog/firefox-installer    i za cholere
 > nie
 >  > potrafie się dostać do tego z konsoli. wpisuję cd i ścieżkę i nic wyskakuje mi \\"No
 > such
 >  > file or directory\\". Czemu ja tego nie potrafie? HELP
 >  >
 >
 > Masz spacje w nazwach plikow.
 > mozesz:
 > a)wziac sciezke w cudzyslow
 > cd \\"/home/dariusz/programy dla linuxa/Nowy katalog/firefox-installer\\"
 > b)poprzedzic spacje backslashami
 > cd /home/dariusz/programy dla linuxa/Nowy katalog/firefox-installer
 >
 > Ps:
 > Osobiscie odradzam Ci uzywanie spacji
 > w nazwach plikow, lepiej uzywac
 > podkreslen _ albo minusow -.
 >
 >
 >

Dałem sobie rade, uruchomił się installer i ... nie wiem czy mi to się zainstalowało. Gdzie to znajde, jak to sprawdzić i uruchomić?

de_laurent

  • Gość
Mandrake i sieć
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-05-25, 16:53:11 »
> Dałem sobie rade, uruchomił się installer i ... nie wiem czy mi to się zainstalowało. Gdzie to
 > znajde, jak to sprawdzić i uruchomić?

Nie, no teraz, to juz przesadzasz... Czytam ten watek i sie nadziwic nie moge... Czlowieku, czy ty w ogole patrzyles w co klikales, czy dostales windowsowej fazy i twoj punkt widzenia zawezil sie do guzika next > i finish??? Przeciez w instalatorze masz wyraznie napisane zeby wybrac katalog do ktorego chcesz zainstalowac, jezeli to przeoczyles, to odpal instalatora jeszcze 1. i zobacz sobie - przeczytaj kazda linijke z tekstem wlacznie z przecinkami i kropkami, to sie pokapujesz... Jak nie, to daj sobie spokoj, bo nic z tego nie bedzie...

Przepraszam, przykro mi, ze na mnie padlo (pomimo, ze nie wyzywam sie za dzien w pracy ;) ), ale musialem to napisac... No, bo to juz graniczy z cudem...

xadmi

  • Gość
Mandrake i sieć
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-05-25, 17:07:42 »
2005-05-25 16:09:35 Daro20 napisał:

> 2005-05-25 16:06:11 jk33 napisał:
 >
 > >
 >  >  >
 >  >  > To znowu ja :-(   Chyba się zaraz wścieknę!  rozpakowałem installera do:
 >  >  > file:/home/dariusz/programy dla linuxa/Nowy katalog/firefox-installer    i za
 > cholere
 >  > nie
 >  >  > potrafie się dostać do tego z konsoli. wpisuję cd i ścieżkę i nic wyskakuje mi
 > \\"No
 >  > such
 >  >  > file or directory\\". Czemu ja tego nie potrafie? HELP
 >  >  >
 >  >
 >  > Masz spacje w nazwach plikow.
 >  > mozesz:
 >  > a)wziac sciezke w cudzyslow
 >  > cd \\"/home/dariusz/programy dla linuxa/Nowy katalog/firefox-installer\\"
 >  > b)poprzedzic spacje backslashami
 >  > cd /home/dariusz/programy dla linuxa/Nowy katalog/firefox-installer
 >  >
 >  > Ps:
 >  > Osobiscie odradzam Ci uzywanie spacji
 >  > w nazwach plikow, lepiej uzywac
 >  > podkreslen _ albo minusow -.
 >  >
 >  >
 >  >
 >
 > Dałem sobie rade, uruchomił się installer i ... nie wiem czy mi to się zainstalowało. Gdzie to
 > znajde, jak to sprawdzić i uruchomić?
 >


Jak się uruchomił to się zakończył , gdzie to teraz jest ?
Niech zgadnę .... pewnie tam gdzie sie rozpakował i zainstalował  założę się że w katalogu  \\"firefox instaler\\".
Jeśliś instalował jako root to czekają Cię poszukiwania ...
Jeśli jako user to pewnie  /home/user/firefox installer/ !!!
i on tam pewnie siedzi i czeka aż kliniesz na skrypcik - firefox ..... Potem zrób sobie skrót i surfuj  (..i czytaj o Linuksie).

Daro20

  • Gość
Mandrake i sieć
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-05-26, 10:16:57 »
No to tak z tego co mi piszesz to to jest proste i kolorowe, ale u mnie nie do końca. Ja tu białej gorączki tutaj dostałem! Ale walcze dalej. Dzięki za cierpliwość. Zrobiłem jak poradziłeś i otworzyło się okno, że zachwile rozpocznie się instalacja Mozilla Firefox klikam \\"naprzód\\" i ... nic. a dokładnie: [root@localhost firefox-installer]# \\'/home/dariusz/firefox-installer/firefox-installer-bin\\'
SCIM: im_module_init
free(): invalid pointer 0x82396a8!
free(): invalid pointer 0x8239680!
Segmentation fault
[root@localhost firefox-installer]#
no i nie wiem czy zainstalowało się czy nie. A w usr/bin jest ikonka firefox, a jak ją klikam to wyskakuje, że takiegi plik już nie istnieje  :-(((

de_laurent

  • Gość
Mandrake i sieć
« Odpowiedź #13 dnia: 2005-05-26, 10:42:46 »
uruchamiasz firefox-installer czy firefox-installer-bin?

Daro20

  • Gość
Mandrake i sieć
« Odpowiedź #14 dnia: 2005-05-26, 11:50:47 »
obojętnie z czego zawsze dzieje sie tak samo tzn. uruchamia się instalator i nic. poszedłem na łatwiznę i ściągam firefoxa rpm. Myśle że bedzie działać. Oświeć mnie jeszcze co oznaczają liczby przy rpm np. 586 lub x86. A jeszcze jedno: do konsoli mogę kopiować pliki metodą \\"przeciągnij i puść\\" czy nie, bo jest to wygodniejsze od pisania long adresów?