Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: nie znam hasła  (Przeczytany 3614 razy)

mattafix

  • Gość
nie znam hasła
« dnia: 2008-01-24, 19:11:30 »
Tak więc problem polega na tym że zapomniałem swój login i hasło. Na co dzień używam Windowsa XP, pewnego dnia zachciało mi się linuxa to też zainstalowałem, bo kiedyś dostałem płytkę z Linuxem Mandrivą. Istalacja przebiegła pomyślnie, utworzyłem konto. po ponownym otwarciu komputera system operacyjny Linux nie chciał mi się załadować do końca. No cóż używałem windowsa, kilka dni temu wszedłem na Linuxa i mi sie załadował do końca, jednak muszę wpisać login i hasło, których w ogóle nie pamiętam.
Co gorsza, odinstalowałbym i zainstalował na nowo, jednak teraz płytki znaleźć nie mogę ;/. Da się jakoś z tego wyjść, abym mógł uzywać Linuxa?

Z góry dziękuję.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
nie znam hasła
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-01-24, 20:26:47 »
Domyślam się, że menadżerem bootowania jest u ciebie GRUB.

Jeżeli jest graficzny i nie pozwala edytować wpisów, kliknij Esc i przejdź do trybu tekstowego.

Wtedy zaznaczasz w menu odpowiednią opzycję i klikasz "e". Następnie wybierasz linijkę rozpoczynającą się od "kernel" i klikasz "e". Przechodzisz na jej koniec klawiszem End i po spacji dopisujesz "single". klikasz Enter a następnie "b" co spowoduje uruchomienie systemu w trybie single.

Jeżeli po takim zabootowaniu w trybie single pyta o hasło roota (bo może, ale nie musi) to jest inne wyjście. Zamiast "single" w tej linii dopisz "init=/bin/bash". To uruchomi po zabootowaniu powłokę Bash z prawami roota.

Żadne ze zmian w GRUBie nie zostaną zapisane i po ponownym uruchomieniu wszystko będzie tak jak było.

Kiedy już masz konsolę z rootem, wpisujesz passwd i podajesz (dwukrotnie) nowe hasło roota. Jeżeli potrzebujesz też zmienić hasło usera, to passwd nazwa_usera.


Mam nadzieję, że to pomoże.
Swoją drogą wiele takich poradników można znaleźć w Google, jeden nawet chyba jest na newbie.linux.pl.


Pozdrawiam.

Brix

  • Gość
nie znam hasła
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-01-24, 20:35:30 »
Cytat: mattafix
Da się jakoś z tego wyjść, abym mógł uzywać Linuxa?
Na pewno się da, tyle że dla kogoś zupełnie zielonego reinstalacja zwykle i tak jest o wiele prostsza i mniej stresująca.

Inna sprawa, czy jest w ogóle sens takich "zabaw", jeśli np. były jakieś problemy ze sprzętem i system i tak czy siak by nie odpalił. Jeżeli zaś miałeś jakąś starą wersję Mandrivy (np. 2007 Free), to reinstalka w ogóle nie ma sensu...

Radziłbym sprawdzić Ubuntu 7.10 (najlepszy w tej chwili system "dla zielonych") i Mandrivę 2008 - co będzie lepiej działać, co zdołasz lepiej opanować i co Ci się bardziej spodoba.