Nowe posty

Autor Wątek: Trudna sieć, Linux Windows XP udostępnianie neostrady, lan na switchu  (Przeczytany 7193 razy)

Dwd89

  • Gość
Problem tak jak w temacie :P
wysoka poprzeczka
Dynamiczne IP z neostrady (neostrada podłaczona na linux Mandriva 2008 Extreme II)(ppp0) speeedtouch - modem
Lan (Eth0) oparty na switchu
IP 192.168.0.1
255.255.255.0
brama:192.168.0.1
DNS:192.168.0.2
drugi komputer
Windows XP (2 karty sieciowe jedna wyłaczona)
IP: 192.168.0.2
255.255.255.0
brama: 192.168.0.1
DNS: 192.168.0.1
o ile na windowsie to zaden problem o tyle na linuxie niewiem jak sie za to zabrać.
jestem świezym uzytkownikiem linuxa więc prosze o dokładną instrukcję,

po 1.
Nie moge włączyć naraz i sieci i internetu,
kiedy ustawiam neta i w modemie i w karcie sieciowej zmienia sie na PPP0 i sieć lan nie działa
jeżeli ustawie w karcie sieciowej połaczenie TCP/IP (ręczne) net przestaje działać bo w ustawieniach również sie to przestawia, jak sobie ztym poradzić

po 2.
[admin@DDD ~]$ smbclient -L 192.168.0.2
Password:
Domain=[SZYMON] OS=[Windows 5.1] Server=[Windows 2000 LAN Manager]

        Sharename       Type      Comment
        ---------       ----      -------
        E$              Disk      Domyślny udział
        IPC$            IPC       Zdalne wywołanie IPC
        D$              Disk      Domyślny udział
        SharedDocs      Disk
        C               Disk
        D               Disk
        F               Disk
        E               Disk
        ADMIN$          Disk      Administracja zdalna
        C$              Disk      Domyślny udział
session request to 192.168.0.2 failed (Called name not present)
session request to 192 failed (Called name not present)
Domain=[SZYMON] OS=[Windows 5.1] Server=[Windows 2000 LAN Manager]

        Server               Comment
        ---------            -------

        Workgroup            Master
        ---------            -------

Nazwa sieci w Windowsie to standardowo MSHOME
Widze drugiego kompa w konsoli (kiedy ustawiona jest karta sieciowa TCP/IP reczna)
wtedy w Centrum sterowania/Podłaczanie do udziałów windows widze serwer Szymon
ale przy połaczeniu chce uwierzytelnić i prosi o nazwe użytkownika hasło i domenę, co mam tu wpisać (w Windowsie tego nie ma)
i gdzie jest coś na wzór windowsowego "Moje miejsca sieciowe" ?

Przy współdzieleniu internetu (drakgw) przy ustawionej neostradzie  nie wykrywa karty sieciowej!
na 2 kompie zainstalowałem Sterowniki Ext2/Ext3 dla Windows


3. Jak z Windowsa moge dostać sie do katalogów Linuxa ? skoro na windowsie nie ma samby
ewentualnie jak ją skonfigurować

proszę o odpowiedzi nie linki do google itd. szukałem ale nikt nie ma tak złozonego problemu

norbert_ramzes

  • Gość
Trudna sieć, Linux Windows XP udostępnianie neostrady, lan na switchu
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-01-23, 11:50:17 »
Cytat: Dwd89
po 1.
Nie moge włączyć naraz i sieci i internetu,
kiedy ustawiam neta i w modemie i w karcie sieciowej zmienia sie na PPP0 i sieć lan nie działa
jeżeli ustawie w karcie sieciowej połaczenie TCP/IP (ręczne) net przestaje działać bo w ustawieniach również sie to przestawia, jak sobie ztym poradzić
Mógłbyś nieco jaśniej to opisać?

man ifconfig
man route
man resolv.conf

Powyższe powinny Ci pomóc.

Swoją drogą, na co Ci samba na windowsie?

chmooreck

  • Gość
Trudna sieć, Linux Windows XP udostępnianie neostrady, lan na switchu
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-01-23, 13:09:40 »
Cytat: Dwd89
Problem tak jak w temacie :P
wysoka poprzeczka
Dynamiczne IP z neostrady (neostrada podłaczona na linux Mandriva 2008 Extreme II)(ppp0) speeedtouch - modem
Lan (Eth0) oparty na switchu
IP 192.168.0.1
255.255.255.0
brama:192.168.0.1
DNS:192.168.0.2
brama i dns - źle
w ramach dokształcania poczytaj co to jest domyślna brama i serwer DNS :-)

Cytat: Dwd89
po 1.
Nie moge włączyć naraz i sieci i internetu,
kiedy ustawiam neta i w modemie i w karcie sieciowej zmienia sie na PPP0 i sieć lan nie działa
jeżeli ustawie w karcie sieciowej połaczenie TCP/IP (ręczne) net przestaje działać bo w ustawieniach również sie to przestawia, jak sobie ztym poradzić
co się przestawia ? brama i dns ? patrz wyżej...

Cytat: Dwd89
na 2 kompie zainstalowałem Sterowniki Ext2/Ext3 dla Windows
po co ?

Cytat: Dwd89
3. Jak z Windowsa moge dostać sie do katalogów Linuxa ? skoro na windowsie nie ma samby
ewentualnie jak ją skonfigurować
man samba

Cytat: Dwd89
proszę o odpowiedzi nie linki do google itd. szukałem ale nikt nie ma tak złozonego problemu
to nie jest złożony problem, tylko brak wiedzy ;-)

Dwd89

  • Gość
Trudna sieć, Linux Windows XP udostępnianie neostrady, lan na switchu
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-01-23, 14:40:50 »
Mógłbyś nieco jaśniej to opisać?
co się przestawia ? brama i dns ? patrz wyżej...


w neostradzie jest PPP0 w sieci ethernet TCP/IP
(można wybrać przy konfiguracji)
jeżeli ustawiam konfiguracje neostrady (modem adsl) to zmienia na PPP0 nie tylko przy konfigu modemu ale także karty sieciowej (realtek)
zaś przy konfigu karty sieciowej w TCP/IP zmienia również w konfigu modemu na TCP/IP (Zamiast PPP0) i w ten sposób albo działa modem albo działa sieć, dlaczego są zależne od siebie te konfigi ??



brama i dns - źle

takich używałem będąc na windowsie, skoro mówisz ze źle to czy mógłbyś zaproponować jakie powinienem podać w linuxie aby sieć lan mogłą prawidłowo działać

jak sie wmontuje na linuxa to posprawdzam te komendy które polecałeś norbert_ramzes

samba chce zebym podał nazwe uzytkownika, hasło i domene na 2 komputerze ... co jezeli drugi komputer nie jest w domenie a grupie roboczej ?


Kiedy neostrada chodzi wynik w konsoli jest taki.
[admin@DDD ~]$ smbclient -L 192.168.0.2
Error connecting to 192.168.0.2 (Brak trasy do hosta)
Connection to 192.168.0.2 failed
[admin@DDD ~]$

chmooreck

  • Gość
Trudna sieć, Linux Windows XP udostępnianie neostrady, lan na switchu
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-01-23, 20:15:51 »
Cytat: Dwd89
w neostradzie jest PPP0 w sieci ethernet TCP/IP
(można wybrać przy konfiguracji)
jeżeli ustawiam konfiguracje neostrady (modem adsl) to zmienia na PPP0 nie tylko przy konfigu modemu ale także karty sieciowej (realtek)
zaś przy konfigu karty sieciowej w TCP/IP zmienia również w konfigu modemu na TCP/IP (Zamiast PPP0) i w ten sposób albo działa modem albo działa sieć, dlaczego są zależne od siebie te konfigi ??
Nie mam pojęcia dlaczego są zależne... tak samo jak nie mam pojęcia jakich narzędzi  używasz do konfiguracji sieci - ale zgaduje że jakiś wynalazków z mandrivy ;-)
ale nie chce mi się wierzyć, że nie da się jednocześnie postawić dwóch interfejsów...

Cytat: Dwd89
Cytuj
brama i dns - źle
takich używałem będąc na windowsie, skoro mówisz ze źle to czy mógłbyś zaproponować jakie powinienem podać w linuxie aby sieć lan mogłą prawidłowo działać
rozumiem, że jeszcze nie miałeś czasu dowiedzieć się co to jest domyślna brama i serwer DNS ? ;-)

Cytat: Dwd89
jak sie wmontuje na linuxa to posprawdzam te komendy które polecałeś norbert_ramzes
Wydawało mi się, że już byłeś pod linuksem ;-)
Oprócz poczytania dokumentacji można jeszcze użyć...

Cytat: Dwd89
samba chce zebym podał nazwe uzytkownika, hasło i domene na 2 komputerze ... co jezeli drugi komputer nie jest w domenie a grupie roboczej ?
man samba
oprócz tego każdy z programów również ma manuala...
jak nie wiesz co to man, to:
man man

Cytat: Dwd89
Kiedy neostrada chodzi wynik w konsoli jest taki.
[admin@DDD ~]$ smbclient -L 192.168.0.2
Error connecting to 192.168.0.2 (Brak trasy do hosta)
Connection to 192.168.0.2 failed
[admin@DDD ~]$
to jest objaw położonego (wyłączonego) interfejsu lokalnego (eth0)


P.S. Nie staram się być niemiły, po prostu chcę, żebyś się czegoś nauczył ;-)

Dwd89

  • Gość
Trudna sieć, Linux Windows XP udostępnianie neostrady, lan na switchu
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-01-23, 21:08:43 »
słuchaj jest tak ... kiedy ktoś instaluje linuxa i jest na nim zielony to nie każ mu czytać przez pol roku poradników by nauczyć sie podstaw które na windzie ma opanowane do perfekcji, instaluje linuxa potrzebuje takich a nie innych rzeczy, trafiło również na sieć z netem i szukam po forach pomocy jak sie z tym uporać a nie odnośników do google, do manuali itd. sam jestem w 3 klasie technikum inf. za rok mam egzamin zawodowy siedze na linuxie TYLKO I WYŁĄCZNIE z tego powodu. Poradziłem sobie w końcu z grubem który ciągle nie chodzi jak należy, teraz znalazłem wyjście na "No background, Try to put a Background.jpg in Theme Folder" chcesz mi pomóc sie nauczyć to powiedz jak to ustawić żeby efekt był taki jaki być powinien. Forum jest po to żeby pomagać, przez pomoc uczymy. Jeśli ktoś zielony ciągle dostaje zjechany że nie korzysta z google, z szukajek itd to w końcu wraca do windy i rezygnuje z Linuxa bo potrzebuje cholernej sieci z internetem. Kcesz kogoś czegoś nauczyć to zrób poradnik jak postawić sieć lan między Linuxem a Windą biorąc pod uwage różne sytuacje oraz rózne wersje softu. Konfiguracje sieci przeprowadzałem przez Centrum Konfiguracji Sieci. Jako że w konsoli nie jestem specem to korzystam na tyle ile można z konfiguratorów graficznych rozumiesz ?
Ja też nie chce być nie miły ale to Wasze traktowanie świeżych użytkowników linuxa jest poprostu nudne już... Wy zamiast napisać poradnik gdzie jest problem i sposób jego rozwiązania to piszecie żebym sobie manuale czytał no sorry Forum nie jest po to żeby odsyłać do wikipedii forum jest po to żeby dać rozwiązanie na dany problem.

Umiesz pomóc to pomóz nie umiesz albo nie chcesz to nie pomagaj i spokój. Mam niskie mniemanie i linuxie bo za dużo z nim problemów a za mało praktycznych poradników które dają jasne odpowiedzi na częste problemy.

to jest objaw położonego (wyłączonego) interfejsu lokalnego (eth0) ja wiem o tym ... ale jak widzisz problem jest taki że kiedy działa net to nie działa sieć i na odwróŧ. :-)
przez chwile działał i net i lan, chodz w Centrum Konfiguracji sieci lan był "rozłaczony"
znalazłem info w konfiguracji modemu (Speedtouch 330) coś takiego:
Protokół:
PPPoA, PPPoE, Bridged Ethernet over ATM
Interfejs USB, RJ-11
zastanawiając sie to może jest tak że kiedy konfiguruje sieciówke wtedy odłacza oba interfejsy, przy podłączeniu neta, konfig sieciówki sie traci.

JEST TAK:
LINUX kazdą sieciówke jaką znajduje od razu ustawia pod neta, także jeżeli mam neostrade ustawioną przez konfiga modemu i odłącze neostrade to automatycznie próbuje łaczyć sie z netem przez Eth0 kasująć mi ustawienia, kiedy połącze sie z modemem rozłącza sie z siecią Eth0
więc pytanie brzmi gdzie mam coś ustawić żeby system linux nie próbował łaczyć się przez Interfejs Eth0 z internetem ????

norbert_ramzes

  • Gość
Trudna sieć, Linux Windows XP udostępnianie neostrady, lan na switchu
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-01-23, 21:49:14 »
Cytat: Dwd89
apropo sieci czy Grupa Robocza w Windowsie dla linuxa jest tym samym co domena ?
Nie.

Cytat: Dwd89
Ponieważ linux chyba nie ma czegoś takeigo jak gruba robocza, a ma jedynie domenę ? dobrze mówie ?
Grupa robocza dotyczy wymiany plików (Protokół smb/cifs) w windowsie (w przypadku Linuksa: w sambie man smb.conf).

chmooreck

  • Gość
Trudna sieć, Linux Windows XP udostępnianie neostrady, lan na switchu
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-01-23, 22:02:07 »
No to już coś wiemy... skoro chcesz się nauczyć linuksa, to może rozważ wybór innej dystrybucji, no chyba, że będziesz miał egzamin klikany z mandrivy ;-)
Moim zdaniem warto, żebyś spojrzał na: Debiana, slackwarea i arch'a.

Zaprzyjaźnij się z konsolą i plikami konfiguracyjnymi, nakładki graficzne zwykle tylko służą do ich edycji, i jak zapewne zauważyłeś na swoim przykładzie nie zawsze robią to, czego od nich oczekujesz. Edytując je samemu masz większy wpływ na działanie systemu.

Czytanie manuali jest pożyteczne: nie sadzę, żeby komuś chciało się je przepisywać na forum, a właśnie tam jest zawarta wiedza z której będziesz mieć egzamin.

Pomoc na forum polega na wskazaniu drogi do rozwiązania problemu, a nie rozwiązaniu problemu za kogoś.

Jesteś pewny, że nikt jeszcze nie napisał artykułu na temat konfiguracji neostrady pod mandrivą i podzielenia tego łącza w sieci ?

pliki konfiguracyjne są w /etc
konfiguracja samby zwykle siedzi w /etc/samba/, lektura komentarzy (oraz man smb.conf) odpowie na Twoje pytanie.

P.S. lektura obowiązkowa: http://rtfm.killfile.pl

P.S.2. na prawde nie da się włączyć obydwu interfejsów równocześnie ? dla sieci lokalnej nie podajesz bramy i serwera DNS, ale doczytaj co to jest...

xavery

  • Gość
Trudna sieć, Linux Windows XP udostępnianie neostrady, lan na switchu
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-01-24, 11:30:15 »
Cytat: Dwd89
słuchaj jest tak ... kiedy ktoś instaluje linuxa i jest na nim zielony to nie każ mu czytać przez pol roku poradników by nauczyć sie podstaw które na windzie ma opanowane do perfekcji,
Właśnie w tym leży problem - masz opanowane do perfekcji klikanie a nie wiedzę na temat funkcjonowania sieci. Taki jest efekt "nauki" w Windows.

Cytat: Dwd89
Forum jest po to żeby pomagać, przez pomoc uczymy.
Forum jest po to by pomagać a nie po to, żeby wymagać gotowych rozwiązań pod groźbą połajanek.

Cytat: Dwd89
Wy zamiast napisać poradnik gdzie jest problem i sposób jego rozwiązania to piszecie żebym sobie manuale czytał no sorry Forum nie jest po to żeby odsyłać do wikipedii forum jest po to żeby dać rozwiązanie na dany problem.
Ostatnio w TV leci taka reklama z gościem który postanowił "przeczytać cały ten Internet ale nie wie gdzie jest do tego spis treści":) A Ty wymagasz , żeby ktoś Ci taki spis opracował i udostępnił:)

Cytat: Dwd89
Mam niskie mniemanie i linuxie bo za dużo z nim problemów a za mało praktycznych poradników które dają jasne odpowiedzi na częste problemy.
Do Linuksa jest więcej praktycznych porad i przepisów niż do Windowsa. Twoje niskie zdanie o Linuksie należy uszanować bo masz do tego prawo. Tylko nie oczekuj, że musisz otrzymać odpowiedź którą rozumiesz albo która z miejsca rozwiąże problem. Taka jest specyfika forów.

Cytat: Dwd89
to jest objaw położonego (wyłączonego) interfejsu lokalnego (eth0) ja wiem o tym ... ale jak widzisz problem jest taki że kiedy działa net to nie działa sieć i na odwróŧ. :-)
Może to też być błędna tablica tras albo cała masa innych rzeczy.


Cytat: Dwd89
zastanawiając sie to może jest tak że kiedy konfiguruje sieciówke wtedy odłacza oba interfejsy, przy podłączeniu neta, konfig sieciówki sie traci.
Interfejsy sieciowe sa od siebie całkowicie niezależne dlatego, że każdy interfejs obsługuje oddzielny moduł jądra. Tak naprawdę to nie uzyskasz nigdzie odpowiedzi jak działają graficzne konfiguratory które tak lubisz. Moim zdaniem bez zagłębienia się w konsolę (której tak nie lubisz:) ) będzie ciężko.


Cytat: Dwd89
LINUX kazdą sieciówke jaką znajduje od razu ustawia pod neta, także jeżeli mam neostrade ustawioną przez konfiga modemu i odłącze neostrade to automatycznie próbuje łaczyć sie z netem przez Eth0 kasująć mi ustawienia, kiedy połącze sie z modemem rozłącza sie z siecią Eth0
więc pytanie brzmi gdzie mam coś ustawić żeby system linux nie próbował łaczyć się przez Interfejs Eth0 z internetem ????
Nie bardzo rozumiem co znaczy "ustawić pod neta". Jeśli masz na myśli adres domyślnej bramy to nie widzę w tym nic dziwnego. Procedura jest następująca: ustawiasz net na Speedtouch'u, ustawiasz interfejs eth0, ustawiasz maskaradę, ustawiasz forward IP. A teraz garść informacji praktycznych:
- konfiguracja sieci jest zawarta w katalogu /etc/sysconfig. Powinien byc tam plik network a także w jednym podkatalogu pliki konfiguracyjne interfejsów ifcfg-ppp0 ifcfg-eth0. Nie pisze jak się nazywa ten podkatalog bo nazywa sie on różnie (network-scripts lub interfaces) a w Manadrivie nie jestem pewien jak. Po ustawieniu zmiennych w plikach tekstowych możesz zaczytać ustawienia przez service network restart (całość) lub poszczególne interfejsy np przez ifdown eth0 oraz ifup eth0. DNS'y muszą być zapisane w pliku /etc/resolv.conf, lecz czasem mogą zostać zapisane do pliku /etc/ppp/resolv.conf. Domyślna brama jest tak jak DNS'y ustawiana przez pppd i nie powinna być zmieniana.
- forward IP ustawia się tak: sysctl net.ipv4.ip_forward=1 (oczywiście 0 to wyłączenie forwardu)
- maskarada np tak: iptables -t nat -A POSTROUTING -s 192.168.1.0/24 -d 0.0.0.0/0 -j MASQUERADE
Wszystkie te wiadomości są nawet w nadmiarze w Sieci tak więc możesz rozwinąć temat we własnym zakresie.
Informacji na temat działania sieci możesz otrzymać przez polecenia:
- iptables -t nat -L # wyświetlenie reguł filtra IP w tabeli NAT (iptables -t nat -F to czyszczenie)
- ifconfig -a # wyświetlenie informacji o wszystkich interfejsach, także tych nieczynnych
- netstat -rn # tablica routingu
- sysctl net.ipv4.ip_forward # wyświetlenie informacji o forwardzie IP

Nie twierdzę, że podałem wyczerpującą instrukcję - swoimi łapkami i mózgownicą musisz sam ruszyć. Jak napotkasz problem to załącz jakiś output któregoś z poleceń i zadaj takie pytanie na które można jednoznacznie odpowiedzieć.
Powodzenia.

norbert_ramzes

  • Gość
Trudna sieć, Linux Windows XP udostępnianie neostrady, lan na switchu
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-01-24, 11:44:22 »
Bardzo dobry artykuł o iptables: http://pl.wikipedia.org/wiki/Iptables