Nowe posty

Autor Wątek: FTP - wspolne logowanie i ograniczenie dostepu  (Przeczytany 10528 razy)

hki

  • Gość
FTP - wspolne logowanie i ograniczenie dostepu
« dnia: 2008-01-25, 13:58:10 »
Witam,

Widzialem w jednej firmie takie rozwiazanie, ze wszyscy maja ten sam login i haslo do ftpa ale jak np jedna firma wrzuci cos i ja wejde to nie moge przegladac tych plikow. Moge jedynie wrzucac swoje pliki. Jak ja cos wrzuce to znow nikt inny ich nie moze pobrac ani podejrzec. Jak to jest rozwiazane?

z gory thx

micu

  • Gość
FTP - wspolne logowanie i ograniczenie dostepu
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-01-25, 14:07:57 »
Dla poszczególnych odmian demonów ftp (proftpd, wuftpd itd) szczegółowa konfiguracja jest różna, ale chodzi ogólnie o nadanie praw do zapisu do katalogu (STOR) bez możliwości pobrania (RETR).  
Zobacz np. tu : http://www.proftpd.org/docs/howto/Limit.html

Pozdrawiam
Micu

Disc

  • Gość
FTP - wspolne logowanie i ograniczenie dostepu
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-01-25, 14:13:59 »
Czy mógłbyś napisać dokładniej jakiego rozwiązania poszukujesz:
a) Aby wszyscy mogli udostępniać wszystkim wszystko za pomocą jednego loginu i hasła
b) Aby każdy z userów mógł umieszczać we wspólnym katalogu dane i wybiórczo je udostępniać.


Add a) Tu już nic nie trzeba robić, jeśli każdy loguje sie na tym samym loginie to dla systemu wszyscy jesteście jednym użytkownikiem, który sam sobie nie zabrania wykorzystywać własne zasoby.


Add b) Tu sprawa także jest stosunkowo prosta. Wystarczy katalogowi FTP, czyli katalogowi wspólnemu dla wszystkich nadać uprawnienia zapisu dla wszystkich

chmod o+w [nazwa_katalogu]

wówczas wszyscy mogą zapisywać w tym katalogu. Natomiast skopiowane pliki są własnością konkretnego użytkownika i nikt inny się do nich nie dostanie, dopóki nie przyznasz reszcie praw do swoich zasobów w tym pliku.

chmod 755 [nazwa_pliku]

a jeśli chcesz by mogli także uruchamiać/zapisywać/modyfikować/usówać

chmod 777 [nazwa_pliku]


Jeżeli nie o to Ci chodziło to napisz dokładnie jakiego rozwiązania poszukujesz. Polecam w wolnej chwili zajrzeć także do manuali

man chmod
man chown

Pozdrawiam

hki

  • Gość
FTP - wspolne logowanie i ograniczenie dostepu
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-01-25, 14:26:04 »
chodzi o to ze: firma np ma 100 klientow i kazdy ma to samo logowanie do ftpa, kazdy moze wrzucac ale jak wrzuca pan z firmy x to nie moze podejrzec co wrzucil pan z firmy y. i da sie tak zrobic bo widzialem takie rozwiazanie. widze to co wrzucili inni ale gdy chce to skopiowac z ftpa to mam premision denidet. Do tego co ciekawsze zarowno wrzucane przeze mnie pliki jak i pliki wrzucane przez innych maja takie same urpwanienie, ta sama grupe i usera.

Disc

  • Gość
FTP - wspolne logowanie i ograniczenie dostepu
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-01-25, 14:34:09 »
Wklej plik z konfigiem ftpa (jeśłi korzystacie z ProFTPd będzie to  /etc/proftpd.conf)

i wynik  ls -al  w tym katalogu.

hki

  • Gość
FTP - wspolne logowanie i ograniczenie dostepu
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-01-25, 15:18:37 »
ale ja potrzebuje tylko info jak to sie nazywa w proftpd reszte sobie skonfiguruje nie wiem co tu pomoze moj plik proftpd.conf skoro w nim to nie jest uruchomione.. moge wkleic ale nic to nie zmieni...

halik

  • Gość
FTP - wspolne logowanie i ograniczenie dostepu
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-01-25, 15:33:58 »
jeżeli klient1 i klient2 mają wspólny login i pass to jak serwer ma wiedzieć kt. to klient umieszcza na serwerze plik i kto jest właścicielem?

sprawdzałeś czy możesz pobrać pliki umieszczone przez siebie? :>

micu

  • Gość
FTP - wspolne logowanie i ograniczenie dostepu
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-01-25, 16:15:42 »
Oczywiście, że użytkownicy wchodzący na to samo konto są nierozróżnialni i na pewno taki użytkownik nie ma dostępu również do swoich plików. To jak z urną wyborczą - wrzucić wolno ale wyjąć już nie, nawet swojej kartki :-)
W proftpd.conf służy do tego klauzula Limit a odpowiednie polecenia FTP to STOR i RETR. Reszta jest w dokumentacji w linku który (nieprzypadkowo!) podałem powyżej.

Pozdrawiam
Micu

hki

  • Gość
FTP - wspolne logowanie i ograniczenie dostepu
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-01-25, 18:47:01 »
a czy da sie to odniesc tylko do jednego logowania ftp? czy gdziala grobalnie?

halik

  • Gość
FTP - wspolne logowanie i ograniczenie dostepu
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-01-26, 11:35:07 »
działa to przy każdym logowaniu wybranego użytkownika, na wskazanym katalogu, dla całego wirtualnego hosta, albo dla całego serwera (globalnie).

http://www.proftpd.org/docs/directives/linked/config_ref_Limit.html

poczytaj sobie dokumentację, przykłady i poćwicz.