Nowe posty

Autor Wątek: nowe jądro-problem  (Przeczytany 4307 razy)

fire

  • Gość
nowe jądro-problem
« dnia: 2008-02-04, 16:56:38 »
Mam problem. Otóż nie mogę poprawnie zainstalować nowego jądra w systemie (OpenSuSE 10.1 2.6.16.13-4-default)... Procedura jest taka. Najpierw przerzuciłem do katalogu /usr/src spakowany plik linux-2.6.24.tar. Następnie go rozpakowywuję, po czym przechodzę do katalogu rozpakowanego i wydaję komendę make menuconfig (czynności te wykonuję jako root). Aha, trzeba dodać, iż po kilkukrotnym podchodzeniu do sprawy, wiem, że trzeba uaktualnić pakiet gcc (tak też uczyniłem), oraz mieć (związane to jest  to także z instalacją gcc) zainstalowane następujące pakiety:kernel-source, make, gcc, bin86, glibc-devel, bison, java, nCurses.
Po wpisaniu make menuconfig ukazuje mi się program konfiguracyjny. Wybieram w nim to co uważam za słuszne ( w moim przypadku zostawiłem domyślne wartości, ponieważ jestem laikiem w tych sprawach), wychodzę z programu i zapisuję ustawienia. Po czym wydaję polecenia make all, make modules_install i make install.  Trzeba zaznaczyć, że przy kompilacji jądra (make all) od czasu do w konsoli pokazywały się komunikaty zawierające słowa: warning, depricated, passing argument. A po wpisaniu make modules_install ukazało się to co następuje (końcówka):

INSTALL sound/usb/usx2y/snd-usb-usx2y.ko
  DEPMOD  2.6.24-default

a po make install ukazało mi się to:

sh /usr/src/linux-2.6.24/arch/x86/boot/install.sh 2.6.24-default arch/x86/boot/bzImage System.map "/boot"
Root device:    /dev/sda8 (mounted on / as ext3)
Module list:    sata_nv ide-generic processor thermal fan jbd ext3 (xennet xenblk)

Kernel image:   /boot/vmlinuz-2.6.24-default
Initrd image:   /boot/initrd-2.6.24-default
Shared libs:    lib/ld-2.4.so lib/libacl.so.1.1.0 lib/libattr.so.1.1.0 lib/libblkid.so.1.0 lib/libc-2.4.so lib/libcom_err.so.2.1 lib/libdl-2.4.so lib/libext2fs.so.2.4 lib/libhistory.so.5.1 lib/libncurses.so.5.5 lib/libpthread-2.4.so lib/libreadline.so.5.1 lib/librt-2.4.so lib/libuuid.so.1.2

Cannot determine dependencies of module sata_nv. Is modules.dep up to date?
Cannot determine dependencies of module sata_nv. Is modules.dep up to date?
Driver modules: ide-core ide-disk ide-generic processor thermal fan amd74xx
Filesystem modules:     jbd ext3
Including:      initramfs fsck.ext3
Bootsplash:     SuSE (1024x768)
10470 blocks

Po zrestartowaniu komputera i wybraniu pozycji (mam do wyboru Windows, Linux 10.1, bezpieczne uruchamianie linuksa, oraz 2.6.24-default) 2.6.24-default ukazuje mi się czarny ekran i linijki tekstu,a końcówka wygląda następująco:
NFORCE-MCP61:IDE port disabled
Loading jbd
Loading ext3
Waiting for device /dev/sda8 to appear:...................................................
not found –exiting to /bin/sh
sh: no job control in this shell

Wydaje mi się, że popełniłem w kilku miejscach pomyłki (może nawet przy instalacji gcc?). Proszę o wskazówki gdzie popełniłem  błąd(y) i jak mogę to naprawić, aby móc zainstalować nowe jądro.

norbert_ramzes

  • Gość
nowe jądro-problem
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-02-04, 17:43:19 »
Osobiście zamiast make all używam samo make potem make modules_install i make install (to ostatnie z leniwości).

Sprawdź czy w .config (albo poprzez make menuconfig) jest wybrany moduł sata_nv.

Podaj jeszcze wersję tego gcc.

fire

  • Gość
nowe jądro-problem
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-02-04, 19:56:55 »
Wersja tego pakietu to gcc 4.2.2

wpisując polecenie make menuconfig znalazłem (zwiazane wg mnie z sata_nv) w Device Drivers-->ATA/ATAPI/MFM/RLL support-->  następujący wpis:

[ ] Support for SATA (deprecated; conflicts with libata SATA driver).
A więc jeśli o to chodzi to nie mam tego zaznaczonego.

W pliku .config (w folderze  /usr/src/linux-2.6.24) znalazłem (otwierając go za pomocą Kwrite i korzystając z narzędzia Find, gdzie wpisałem słowo nv i sata):

CONFIG_BLK_DEV_IDE_SATA is not set.

Mam dysk WDC WD1600JS-60MHB5.
A więc zaznaczyć mam w menuconfig
  • Support for SATA (deprecated; conflicts with libata SATA driver)?


Poza tym mam jeszcze jedno pytanie. Czy zaznaczenie w menuconfig:   Support for Large Single Files, spowoduje,że będę mógł mieć na dysku plik o rozmiarze większym niż 4GB danych?

chmooreck

  • Gość
nowe jądro-problem
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-02-04, 20:14:05 »
zainstalowałeś moduły ?
# make modules_install

dysk nie ma znaczenia... sterowniki są dla kontrolera...
jeśli masz kontroler nvidii, to najlepiej wkompiluj sobie jego obsługę w jądro (nazwa modulu to faktycznie sata_nv)

Tej opcji:
  • Support for SATA (deprecated; conflicts with libata SATA driver)?

nie zaznaczaj... to jest już wycofywane. Twój kontroler będzie dobrze chodzic z pomocą libata

wielkość obsługiwanych plików zależy od systemu plików
każda opcja ma swoją skróconą pomoc ('?'), mozesz też skorzystać z dokumentacji do jądra (katalog Documentation w źródłach jądra)

Edit:
@norbert
# make all modules_install install
załatwi sprawę ;-)
samo 'make' działa tak samo jak 'make all'

fire

  • Gość
nowe jądro-problem
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-02-05, 18:18:51 »
Udało się :)))))))))
Odnalazłem w programie konfiguracyjnym jądra (make menuconfig) odpowiedzialne za to ustawienia [wystarczyło zaznaczyć
  • Serial ATA (prod) and Parallel ATA (experimental) drivers {które to znajduje się w Device Drivers}, po czym wejść do niego i wtedy ukazują się interesujące nas wpisy].


W "
  • Serial ATA (prod) and Parallel ATA (experimental) drivers" zaznaczyłem między innymi "NVIDIA SATA support" (parę innych zaznaczyłem na
  • , a inne na [M]).


Poza tym (chyba niepotrzebnie) w
  • SCSI device support zaznaczyłem opcje (część na [M], część na
  • ).


Po instalacji jądra, zrestartowałem komputer i wybrałem opcję,aby system załadował się z nowym jądrem.

System się załadował :)) ,a polecenie uname -r pokazało:

2.6.24-default

Dziękuję bardzo za porady i wskazówki. Pozdrawiam :)))