Nowe posty

Autor Wątek: ograniczanie praw  (Przeczytany 2781 razy)

lynczu

  • Gość
ograniczanie praw
« dnia: 2005-08-26, 13:40:14 »
Witam,

postanowilem pobawic sie troche z gDesklets; na pierwsze ogien wzialem GnomeBar 2.22: przy konfiguracji zostalem poinformowany, ze:

    checking for xft... Package xft was not found in the pkg-
    config search path.
    Perhaps you should add the directory containing `xft.pc\\'
    to the PKG_CONFIG_PATH environment variable
    No package \\'xft\\' found

nei znalazlem nigdzie na dysku xft.pc, wiec zabralem sie do tego xft\\'a; przy konfiguracji znowu dostalem:

    checking for fontconfig >= 2.2... Package fontconfig was not found in the pkg-
    config search path.
    Perhaps you should add the directory containing `fontconfig.pc\\'
    to the PKG_CONFIG_PATH environment variable
    No package \\'fontconfig\\' found

oba pakiety fontconfig i libxft1 && libxft2 mam zainstalowane, pliku fontconfig.pc nie moge znalezc, wiec nie wiem jak mam ustawic zmienna PKG_CONFIG_PATH. do konfiguracji uzylem --prefix i tez nie pomoglo. Co moge jeszcze zrobic?

lynczu

  • Gość
ograniczanie praw
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-08-26, 13:42:45 »
>  na pierwsze ogien wzialem GnomeBar 2.22: przy
 > konfiguracji zostalem poinformowany, ze:

male sprostowanie: chodzi tutaj o konfiguracje openboxa, ktory bodajze wymagany jest do dostepu do menu z GnomeBara :-)

amdfanatyk

  • Gość
ograniczanie praw
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-08-26, 13:17:44 »
w jaki sposob mozna najprosciej calkowicie zablokowac userowi mozliwosc logowania na root'a: su, sudo (wykonanie z prawami root'a), login root i czy jest mozliwosc ograniczenia uzytkownikowi uprawnien w ten sposob aby mogl wylacznie poruszac sie po swoim katalogu domowym? chodzi mi o mozliwosci oferowane przez domyslna polityke bezpieczenstwa bez uzycia np. LIDSa.

Stilgar

  • Gość
ograniczanie praw
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-08-26, 13:56:00 »
w gentoo jest tak, ze user aby cokolwiek wykonac, musi nalezec do grup, ktore moga dane rzeczy robic, np grupa wheel - moze uzywac su, grupa audio - dostep do urzadzen dzwiekowych itp.

tcjn

  • Gość
ograniczanie praw
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-08-26, 20:57:30 »
Ja u siebie mam tak.
na /bin/su chmod 4710 i zmieniona grupa na admins. W ten sposob polecenia su moga urzywac tylko osoby dodane do admins.
Co do katalogow zabierz mozliwosc czytania /hom/itp pozostaw samo wykonywanie ja mam tak moze jest to pewne utrudnienie ale cel osiagniety...

amdfanatyk

  • Gość
ograniczanie praw
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-08-26, 23:02:34 »
z wheel to moze i dziala ale na openbsd, za duzo cyrtolenia, szybciej sobie reguly do LIDSa napisze :]