Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: częstotliwość pozioma - jak zmienić?  (Przeczytany 9653 razy)

nobody89

  • Gość
częstotliwość pozioma - jak zmienić?
« dnia: 2008-01-17, 19:59:36 »
Witam, :)
ostatnio zainstalowałem Ubuntu 7.10, ale nie mogę się nawet do niego zalogować, bo przy ładowaniu sytemu zawsze wyskakuje błąd o przekroczeniu częstotliwości pracy - system chyba próbuje odpalić z 75 kHz, a mój monitor ma zakres do 70 kHz. Ten sam błąd był przy LiveCD Ubuntu i bootowalnej wersji Gparted, ale myślałem, że jak zainstaluje z alternate to wszystko będzie ok. :/ Dlatego mam pytanie: jak mogę zmienić tę częstotliwość poziomą? Tylko błagam o jakiś przystępny opis, krok po kroku, bo jestem kompletnym newbie w tym temacie. :)

norbert_ramzes

  • Gość
częstotliwość pozioma - jak zmienić?
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-01-17, 20:19:10 »
man xorg.conf ("MONITOR SECTION")

A tu przykład:

Section "Monitor"
        Identifier      "My Monitor"
#       Option          "DPMS"
        HorizSync   31.5 - 57.0
        VertRefresh 50-100
EndSection

arctgx

  • Gość
częstotliwość pozioma - jak zmienić?
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-01-17, 22:44:07 »
Z odpaleniem zadanej przeze mnie (w Modeline, HorizSync i VertRefresh) rozdzielczości w Ubuntu 7.10 sam mam do teraz problem, który być może opiszę w osobnym wątku. Logi już czekają na wykorzystanie.

To już drugi problem, jaki spotkałem w trefnej wersji 1.3.0 serwera Xorg (debianowa paczka tej wersji dawała mi inny, poważniejszy bug). Chwilowo miałem (w Debianie) 1.4 i też moich rozdzielczości z xorg.conf nie łyknął. Cofnąłem więc chwilowo do 1.1 i tu jest ok.

Z manuala xorg.conf z wersji 1.3 serwera wynika, że opcja Modeline jest ciągle dopuszczalna.

nobody89

  • Gość
częstotliwość pozioma - jak zmienić?
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-01-17, 23:29:14 »
Cytat: norbert_ramzes
man xorg.conf ("MONITOR SECTION")
No dobrze, ale gdzie to mam wpisać? Nie umiem uruchomić terminalu przed załadowaniem systemu, a jak wciskam Alt + Ctrl + F(1-6) to nie działa. :/ Szukałem na to odpowiedzi, ale wszędzie ludzie wychodzą z założenia, że to się już umie. Nie wiem czy źle szukałem, czy po prostu jestem aż takim laikiem...

arctgx

  • Gość
częstotliwość pozioma - jak zmienić?
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-01-18, 00:53:36 »
Wyedytuj na starcie linię komend jądra (na płytce live ubuntu pozwalał na to F6), dodając tam po spacji 1, czyli pierwszy poziom uruchamiania (ewentualnie usuwając "quiet" i "splash"). Na tym poziomie nie powinien odpalić się Xorg.

Możesz ewentualnie zabić działający już serwer xorg przez Ctrl Alt Backspace, ale zdaje się, że w Ubuntu kombinacja ta została przejęta przez menedżer okien (lub logowania) i zrestartuje go, być może wraz z xorg, ale nie zamknie.

Jeśli używasz Gnome i menedżer logowania gdm, możesz zabić go brutalnie jako root, dając "killall -KILL gdm". Powinien paść wraz z Xorg, a ekran - przełączyć się na pierwszą wirtualną konsolę.

Możesz prędzej zobaczyć czy działa proces gdm za pomocą "ps ax", aby było co zabić.

norbert_ramzes

  • Gość
częstotliwość pozioma - jak zmienić?
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-01-18, 08:00:38 »
Cytat: arctgx
Wyedytuj na starcie linię komend jądra (na płytce live ubuntu pozwalał na to F6), dodając tam po spacji 1, czyli pierwszy poziom uruchamiania (ewentualnie usuwając "quiet" i "splash"). Na tym poziomie nie powinien odpalić się Xorg.

Możesz ewentualnie zabić działający już serwer xorg przez Ctrl Alt Backspace, ale zdaje się, że w Ubuntu kombinacja ta została przejęta przez menedżer okien (lub logowania) i zrestartuje go, być może wraz z xorg, ale nie zamknie.

Jeśli używasz Gnome i menedżer logowania gdm, możesz zabić go brutalnie jako root, dając "killall -KILL gdm". Powinien paść wraz z Xorg, a ekran - przełączyć się na pierwszą wirtualną konsolę.

Możesz prędzej zobaczyć czy działa proces gdm za pomocą "ps ax", aby było co zabić.
alt+ctrl_backspace zabije iXsa ale gdm go zrestartuje.

"killall -KILL gdm" - to u mnie zawsze powodowało "zwiechę", dlatego radzę zrobić tak:

ps -C gdm
kill jeden_z_numerów_pid

chmooreck

  • Gość
częstotliwość pozioma - jak zmienić?
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-01-18, 09:23:52 »
a nie prościej
# gdm-stop
? ;-)

arctgx

  • Gość
częstotliwość pozioma - jak zmienić?
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-01-18, 19:02:57 »
Być może (nie znam tego polecenia) tak lub "/etc/init.d/gdm stop", co zapewne na jedno wychodzi. Może i nie warto od razu walić z armaty w rodzaju kill, jeśli nie ma wiechy.

Niech tylko nobody89 dostanie się do najpierw konsoli :)

norbert_ramzes

  • Gość
częstotliwość pozioma - jak zmienić?
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-01-19, 02:24:18 »
Cytat: chmooreck
a nie prościej
# gdm-stop
? ;-)
Czegoś takiego w Debianie niema.

chmooreck

  • Gość
częstotliwość pozioma - jak zmienić?
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-01-19, 08:12:10 »
Cytat: norbert_ramzes
Cytat: chmooreck
a nie prościej
# gdm-stop
? ;-)
Czegoś takiego w Debianie niema.
widzisz... a w gentoo jest:
# cat /usr/sbin/gdm-stop
#!/bin/sh

PIDFILE=/var/run/gdm.pid
if test '!' -f $PIDFILE ; then
echo "$PIDFILE doesn't exist, perhaps GDM isn't running"
exit 1
fi
# exec the kill to get the correct return code
exec kill -TERM `cat $PIDFILE`
i tak wychodzi na to samo ;-)

arctgx

  • Gość
częstotliwość pozioma - jak zmienić?
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-01-19, 11:37:00 »
Cytat: norbert_ramzes
Czegoś takiego w Debianie niema.
Ponieważ sam (i dobrze) eksponujesz czyjeś błędy ortograficzne, pozwoliłem sobie zacytować raz Twój, którego słownik mógł nie wyłapać, bo w końcu słowo "niema" istnieje, ale nie ma wiele wspólnego z Twoim użyciem ;)

Wychodzi na to, że gdm-stop też zabija kill-em, tylko że łagodniejszym sygnałem (TERM). W Debianie usługa xdm korzysta ze start-stop-daemon, które nie wiem czym różni się od kill, ale też pozwala wysyłać programom sygnały (TERM dla stop, HUP dla reload).

norbert_ramzes

  • Gość
częstotliwość pozioma - jak zmienić?
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-01-19, 13:13:12 »
No fakt. Rzadko kiedy wiem czy coś pisze się razem czy osobno, ale jak widzę czyjeś rażące błędy ortograficzne ("blendy") to mi się słabo robi...

nobody89

  • Gość
częstotliwość pozioma - jak zmienić?
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-01-19, 15:03:17 »
Cytat: arctgx
Wyedytuj na starcie linię komend jądra (na płytce live ubuntu pozwalał na to F6), dodając tam po spacji 1, czyli pierwszy poziom uruchamiania (ewentualnie usuwając "quiet" i "splash"). Na tym poziomie nie powinien odpalić się Xorg.
Spróbowałem tak zrobić i z LiveCD, i z zainstalowaną już wersją Ubuntu i nie działa (a tak btw.: edytuję linię komend jądra zainstalowanego systemu poprzez wciśnięcie 'e' w GRUB-ie, wybranie odpowiedniej linii - tej najdłuższej :P - i znowu klawisz 'e'? Bo wolę się upewnić, nigdy nic nie wiadomo... ^^). Próbowałem też tam wpisywać inne komendy, które podawaliście (ee mam nadzieję, że to tam miałem wpisać :)) i nic się nie działo, tzn. system ładował się cały czas do tego samego momentu i pojawiał się błąd o przekroczeniu częstotliwości pracy.

Aa i tak w ogóle to myślałem, że to wina monitora, ale podłączyłem inny, stary z komputera mojego brata i błąd był ten sam, a na jego komputerze Ubuntu chodziło bez problemu więc sam nie wiem... :/ Moja karta graficzna do Radeon X1600 jeśli na coś się to przyda.

arctgx

  • Gość
częstotliwość pozioma - jak zmienić?
« Odpowiedź #13 dnia: 2008-01-20, 15:07:50 »
Zerknij jeszcze na ten wątek:
http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-77197.html
szczególnie na parametr casper-udeb/runlevel=S, odpowiadający typowej jedynce czy "single". Uwaga tylko: "casper", a nie "capser" jak tam podano ;)

Nie wiem, czy i dlaczego twórcy Ubuntu odebrali możliwość wyboru poziomów uruchamiania w tradycyjny sposób.

nobody89

  • Gość
częstotliwość pozioma - jak zmienić?
« Odpowiedź #14 dnia: 2008-01-20, 18:59:49 »
Dzięki arctgx za pomoc, wreszciee udało mi się wejść do konsoli. :)
Potem wpisałem sudo nano /etc/X11/xorg.conf, edytowałem sekcję "Monitor", ale to nic nie dało. :/ W ogóle to zauważyłem, że Ubuntu dobrze wykryło zakres częstotliwości, wszystko zgadzało się z parametrami monitora. Ech, ale problem pozostał...