Nowe posty

Autor Wątek: Żaden linux nie działa  (Przeczytany 8834 razy)

Marduk666

  • Gość
Żaden linux nie działa
« dnia: 2008-01-14, 12:30:12 »
Witam, mam dość nietypowy problem. Jakiś czas temu zmieniłem kompa i teraz każdy linux jaki spróbuje uruchomić to sie zawiesza albo jeszcze co innego np.
odpalam ubuntu 7.04 z płyty to uruchamia się boot menu wybieram normalnie uruchom linux się ładuje, ale po krótkiej chwili pasek ładowania linuxa jest niepoprawnie wyświetlany (artefakty), po chwili robi się czarny ekran i następuje pisk z głosnika komputera. Kiedy odpale ubuntu w trybie bezpiecznym graficznym jest to samo z tym że zamiast czarnego ekranu widać że coś się uruchamia ale natychmiast się wyłącza, po chwili znowu próbuje się włączyć i znowu się wyłącza i tak w nieskonczoność. Tak samo jest dla wersji 7.10. Natomiast dla odmiany jak bootuje DamnSmallLinux to sie uruchamia, następuje sprawdzanie urządzeń USB, pokazuje że OK i po chwili nieznaleziono KNOPPIX filesystem i że uruchamia się ograniczony shell. No i jest pokazany wiersz konsoli ale nic nie można wpisać tzn. komp w ogołe nie reaguje.
Jestem naprawde początkującym userem linuxa, ale ogólne pojęcie o kompach mam  bardzo duże, dodam też że na windowsach wszystko jest cacy zarówno na XP jak i Viście.

arctgx

  • Gość
Żaden linux nie działa
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-01-14, 15:13:39 »
Cytat: Marduk666
to sie zawiesza albo jeszcze co innego
Możliwe, że zmieniłeś płytę główną na zawierającą czipset, z którym nie radzą sobie dotychczasowe sterowniki w jądrze.

Dla Ciebie najmniej problemowym rozwiązaniem może być próba z systemem, który ma aktualne jądro.

Ale jeśli chcesz pobawić się tu w próbę rozwiązania lub nowe jądro za bardzo nie pomoże, potrzebne będzie nam kilka komunikatów i danych, byśmy wiedzieli, co się dzieje.

Po pierwsze, żeby komunikaty były widoczne, wyłącz grafikę (splash) przy ekranie startowym. Czasem gadatliwe (verbose) ładowanie można wybrać za pomocą jakiegoś podanego klawisza, ale nawet jeśli tak jest, daje to edycję parametru jądra. Jeśli więc możesz, (w DSL chyba nie ma innego wyjścia), poszukaj parametru w rodzaju "splash=silent" i wykasuj go przed odpaleniem. Niekiedy efekt daje dopisanie "nosplash" (szukaj w dokumentacji na temat ładowania).

Teraz trzeba by je jakoś złapać. Ponieważ to bardzo wczesny etap ładowania, trudno zapisać komunikaty w jakimś pliku. Ważniejsze czasem od tych końcowych mogą być te na początku prosto od jądra. Tylko jak je zatrzymać? Jeśli dobrze pamiętam, Scroll Lock powinien działać.

W tej sytuacji możesz pokusić się nawet o zdjęcie ekranu cyfrakiem ;)

Ale może prościej będzie jak podasz model płyty głównej i czipsetów.

Marduk666

  • Gość
Żaden linux nie działa
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-01-14, 15:31:18 »
Plyta glowna to Asus Commando oparta na chipsecie intela 965

arctgx

  • Gość
Żaden linux nie działa
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-01-14, 15:42:40 »
Klepnąłem w Googla i965 boot i jednym z pierwszych wyników jest coś
( http://www.mail-archive.com/acpi-bugzilla@lists.sourceforge.net/msg10942.html )
, co zwykł polecać Knopper swoim użytkownikom (zapomniałem o tym): spróbować odpalić jądro z dodanymi parametrami

acpi=off ide=nodma noapic

Zobacz to na razie.

Ed: w razie gdyby poszło, to spróbuj eliminować kolejne: po co ma np. DMA być wyłączone, jeśli to nie jego obsługa krzaczy uruchamianie?

Marduk666

  • Gość
Żaden linux nie działa
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-01-14, 16:11:50 »
Te opcje co wymieniłeś nic nie dały nadal system się ładuje i jak już ma sie uruchamiać system to widać nawet przez sekunde kursor myszki ale znika i się wyłącza i zaraz znowu. Jedyne błędy jakie zaaobserowałem to zaraz po wybraniu opcji ładowania w boot menagerze pokazuje się:

Natomiast jak schowałem loader żeby pokazać więcej informacji to jedyne błędy zaaobserwowałem tutaj:

A tak wygląda normalny boot loader:

arctgx

  • Gość
Żaden linux nie działa
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-01-14, 16:20:51 »
Znowu na szybko: próbowałeś skorzystać z podpowiedzi na pierwszym obrazku, czyli spróbować z parametrem pnpbios=off?

Czy błędy na drugim obrazku związane z dyskietką (fd0) mogą mieć coś wspólnego z problemem?

norbert_ramzes

  • Gość
Żaden linux nie działa
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-01-14, 16:25:04 »
Osobiście sam zetknąłem się wielokrotnie z problemem w Ubuntu jak stacja dyskietek jest włączona w biosie ale nie jest podpięta.

Próbowałeś tak jak pisze w pierwszym screenie z opcją pnpbios=off ?

Marduk666

  • Gość
Żaden linux nie działa
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-01-14, 16:26:38 »
No zaraz spróbuje, a co do dyskietki to faktycznie nie mam podłączonej zobacze czy w biosie jest włączona.

No i niestety nadal nic, zarówno opcja pnpbios=off jak i wyłączenie FDD nic nie dało.

arctgx

  • Gość

Marduk666

  • Gość
Żaden linux nie działa
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-01-14, 18:01:37 »
Czyli wychodzi na to że linux nie obsługuje poprawnie tego chipsetu bo kontroler IDE znajduje się poza nim ? Jutro spróbuje numer z linuxem na pendrivie i zobacze czy będzie działać.

arctgx

  • Gość
Żaden linux nie działa
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-01-14, 18:10:09 »
Tak to wygląda w przypadku tamtego wątku, a czy w Twoim, to nie wiem: nie doszukałem sie takich szczegółów na temat Twojej płyty głównej.

Trzeba pamiętać że to już sędziwy opis i nowe jądro od jakiejś wersji może sobie z problemem radzić.

arctgx

  • Gość
Żaden linux nie działa
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-01-14, 18:54:46 »
Według tego artykułu
http://www.linux.pl/?id=news&show=4280&kom=1
, najnowsze testowe Ubuntu wyposażone jest w jedną z testowych jeszcze wersji jądra 2.6.24. Masz więc okazję sprawdzić na gotowo, nie mając na razie możliwości samodzielnej kompilacji.

Marduk666

  • Gość
Żaden linux nie działa
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-01-15, 17:41:25 »
Przerobiłem Ubuntu 7.10 na pendrive'a, nawet sie uruchomiło tylko nie wykryło ustawień ekranu, wybrałem swoją karte z listy ale nadal miałem tylko dwa tryby 640x480 i jakiś tam jeszcze w 61Hz (dziwne ze 61 a nie 60), uruchomiłem test i wyszło mi spowrotem do konsoli i nic się nie działo.
Chyba dam spobie spokój z linuksem na razie, a szkoda bo ponoć jest to dobry system ale widać nie jest on mi pisany.

norbert_ramzes

  • Gość
Żaden linux nie działa
« Odpowiedź #13 dnia: 2008-01-15, 20:26:57 »
Osobiście taki sprzęt to bym zaniósł na gwarancję bo według mnie nie działa, a jak stwierdziliby że działa to bym spróbował zwrócić. A w ostateczności jest urząd praw konsumenta.

Ciekawe czy ktoś już tak zrobił...

arctgx

  • Gość
Żaden linux nie działa
« Odpowiedź #14 dnia: 2008-01-16, 00:52:54 »
Coś wydaje mi się nie tak z tą grafiką w Ubuntu 7.10. Być może powodem jest trefna wersja serwera Xorg (1.3.0, którą ostatnio w Debianie zdezaktualizowałem do 1.1.1, by chodziły mi stery 3D bez wieszania systemu). Nie bez powodu wersja stable w Debianie ciągle nie przeskoczyła 1.1.1.

Domyślnie skonfigurowany xserwer w Ubuntu pracował mi bez problemu, nawet z działającym DRI. Ale kiedy już przekopiowałem swój xorg.conf z Debiana, gdm próbował różnych rozdzielczości zamiast wziąć moją, serwer załadował inny niż zadany sterownik (vesa!) i skończyło się na okienkowej ofercie ponownej konfiguracji X-ów z 800x600 jako najwyższą rozdzielczością (a domyślnie ustawił na 1280x1024) :) Log bez błędów... Serwer uruchomiony na surowo nie robił takich prób, ale zrzucił backtrace, z którego wyglądało jakby próbował odpalić nie zdefiniowane w xorg.conf wyjście TV (PCI 01:00.1). Z braku czasu porzuciłem na razie zabawę w dochodzenie, ale jak  początkujący użytkownik trafi na tego rodzaju błąd to trochę kiepsko... Ster (otwarty) radeona jest zainstalowany, użycie mojego xorg.conf odnotowane w logu, więc trudno wyczuć, skąd ta VESA. Krok po kroku przerabiając domyślny konfig, może dojdę :)

Nawet elinksa czy odpowiedników nie znalazłem, by poszukać czegoś o tym problemie, siedząc w konsoli. Można by go w sumie na chwilę zainstalować lub odpalić drugi serwer X z domyślnym konfigiem.