Nowe posty

Autor Wątek: sprawa kodekow - dotyczy odtwarzania formatu *.rmvb  (Przeczytany 13794 razy)

Walc

  • Gość
sprawa kodekow - dotyczy odtwarzania formatu *.rmvb
« dnia: 2008-01-08, 18:10:26 »
Witam

Od pewnego momentu walcze z kodekami....wszystkie najpopularniejsze formaty sa poprawnie odtwarzane, oprocz formatu .rmvb
kierujac sie tym tutorialem: http://www.simplehelp.net/2007/07/27/how-to-play-rmvb-files-in-ubuntu/
doszedlem do kroku nr 6 i po wpisaniu: sudo mkdir /usr/lib/win32  otrzymuje taki komunikat: mkdir: cannot create directory `/usr/lib/win32': File exists

Juz mnie krew zalewa, jest moze jakis sposob na calkowite odisntalowani wszystkich kodekow i rozpoczecie od nowa..?

Pozdr

TheUsh

  • Gość
sprawa kodekow - dotyczy odtwarzania formatu *.rmvb
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-01-08, 18:51:58 »
Naucz się czytać komunikaty :) Co oznacza: "mkdir: cannot create directory `/usr/lib/win32': File exists" ? :) To oznacza, że ten katalog istnieje i możesz przejść do kolejnego kroku w tutorialu... btw. przecież jest realplayer na linuksa....

Walc

  • Gość
sprawa kodekow - dotyczy odtwarzania formatu *.rmvb
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-01-08, 19:04:10 »
lol, wiem ze ten katalog istnieje...i przeszedlem do nastepnych etapow...wciaz nie dziala. Inaczej bym tu nie pisal prawda?

link reala: http://www.real.com/linux/ nie dziala

link: http://linuxappfinder.com/package/realplayer rowniez nie zawiera wersji gutsy gibbon

sudo apt-get install real player tez nie daje rezultatu....

norbert_ramzes

  • Gość
sprawa kodekow - dotyczy odtwarzania formatu *.rmvb
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-01-08, 19:07:08 »
Po tym co napisałeś w pierwszym poście to można się domyśleć że tak...

norbert_ramzes

  • Gość
sprawa kodekow - dotyczy odtwarzania formatu *.rmvb
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-01-08, 19:09:58 »
Jesteś pewien że dobrze skonfigurowałeś mplayer'a??

PS. Pokaż wynik polecenia: ls -l /usr/lib/win32

Walc

  • Gość
sprawa kodekow - dotyczy odtwarzania formatu *.rmvb
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-01-08, 19:13:33 »
tak, skonfigurowałem zgodnie z krokiem 8 i 9  w/w tutorialu......

spojrzcie tutaj, w tym temacie zamiescilem pare screenow, ktore dotycza pewnych problemow z instalacja MPlayera: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=660844

  • Gość
sprawa kodekow - dotyczy odtwarzania formatu *.rmvb
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-01-08, 21:45:52 »
kodeki do rmvb są na http://www.medibuntu.org/
musisz dodać medibuntu do repozytorium (opis jak to zrobić jest na tamtej stronie - kliknij link "Repository Howto"). Jest tam "krok opcjonalny - usuwanie komponentu non-free" - NIE wykonuj tego kroku, bo właśnie w dziale non-free znajdują się kodeki, których potrzebujesz.

Po dodaniu repozytorium  medibuntu w Synaptic'u zainstaluj pakiet w32codecs

Walc

  • Gość
sprawa kodekow - dotyczy odtwarzania formatu *.rmvb
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-01-09, 22:42:14 »
problem na tym ze medibuntu i w32 juz jest......

  • Gość
sprawa kodekow - dotyczy odtwarzania formatu *.rmvb
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-01-10, 09:45:09 »
Ja u siebie na 32 bitowym Ubuntu mam te kodeki i rmvb mi chodzi. Do odtwzarzania używam mplayera.

Dla pewności jeszcze sprawdź wersje pakietu z mplayerem i z kodekami i podaj tutaj.

Tak poza tym - nowe wersje pakietu w32codecs instalują się do katalogu /usr/lib/codecs i nowe wersje mplayera, xine i innych odtwarzaczy tam właśnie szukają tych kodeków. Więc jeśli masz nową wersję mplayer'a, a kodeki siedzą w /usr/lib/win32, to nic dziwnego że mplayer ich nie widzi.

Dla tego zawsze należy instaliować programy z repozytoriów swojej dystrybucji (chyba że w repozytorium nie ma jakiegoś programu) - wtedy jest pewność, że pliki są instalowane tam gdzie trzeba.

Walc

  • Gość
sprawa kodekow - dotyczy odtwarzania formatu *.rmvb
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-01-13, 13:34:58 »
sluchaj jak moge sprawdzic jakie kodeki mam zainstalowan, bo juz sie sam w tym pogubilem....w /codecs jest od groma plikow, nie za bardzo wiem czego mam szukac....

poza tym mplayer wyglada jakos inaczej....jakby inny layout...


  • Gość
sprawa kodekow - dotyczy odtwarzania formatu *.rmvb
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-01-13, 14:40:29 »
Z tego co widać na zrzucie ekranu, to MPlayer ma problem z otwarciem pliku, a nie z jego odtwarzaniem/dekompresją. Czy na pewno plik z filmem nie jest walnięty?

Co do wyglądu MPlayera, to wygląda on jak najbardziej standardowo - podstawowa skórka ;)

Kodek od rmvb jest w którymś z plików 'cook.so', 'drvc.so' albo 'sipr.so' (nie wiem który z nich, ale któryś na pewno).

Żeby sprawdzić w jakiej wersji masz zainstalowany pakiet z kodekami, wybierz z menu System->Administracja->Menedżer pakietów Synaptic, wyszukaj w nim w32codecs i sprawdź wersję. Jeśli jest możliwość aktualizacji, to zaktualizuj.
Wersję MPlayera też sprawdź i podaj.


  • Gość
sprawa kodekow - dotyczy odtwarzania formatu *.rmvb
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-01-13, 19:15:25 »
hmm... to z dźwiękiem to może być problem samego kodeka - ja raz jak uruchomiłem jeden film rmvb to nie było dźwięku wcale. Uruchomiłem ponownie i wszystko było ok.
No ale też może tak być, że dźwięk jest po prostu tak nagrany.

a to z nazwą pliku to bym nie wpadł;)

darthbishop

  • Gość
sprawa kodekow - dotyczy odtwarzania formatu *.rmvb
« Odpowiedź #13 dnia: 2008-01-13, 20:29:32 »
Może miałeś spacje w nazwie pliku? wtedy wystarczyło by tą nazwę w cudzysłowie umieścić.

  • Gość
sprawa kodekow - dotyczy odtwarzania formatu *.rmvb
« Odpowiedź #14 dnia: 2008-01-13, 21:50:37 »
jeśli otwiera się plik klikając na niego, to nie idzie włożyć jego nazwy w cudzysłów;P

ale faktycznie - problemem mogła być spacja (jeśli tak, to chyba przez to że plik siedział na systemie FAT - gdy się plik ze spacją w nazwie odpala z natywnego linuksowego systemu plików, to spacje nie przeszkadzają)