Nowe posty

Autor Wątek: vim - kolory przy pisaniu kodu  (Przeczytany 6663 razy)

goscccccccccccc

  • Gość
vim - kolory przy pisaniu kodu
« dnia: 2008-01-07, 18:37:24 »
Hej! Zainstalowalem sobie ostatnio dystrybucje debiana. Zainstalowalem chyba wszystko co sie da do vim i nadal nie mam swoich ulubionych kolorow przy pisaniu kodu do c albo cpp. Wszystko funkcje stale zmienne itd, mam w tym samym kolorze, a wiem z np. knoppixa i z inych dystrybucji, że jest możliwe, żeby vim robił mi tą robotę co gvim. Ktoś mógłby mnie poratować. Przeglądąłem ustawienia i zainstalowałem chyba każdy program z wyrazem "vim" i nic.
Dzięki.

arctgx

  • Gość
vim - kolory przy pisaniu kodu
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-01-07, 19:08:43 »
W swoim ~/.vimrc mam
" Syntax highlighting only for vim-enhanced
if has("syntax")
    syntax on
endif
Możesz też w linii poleceń dać
:set syntax=c
(albo cpp) tylko dla tego pliku. Możesz też dopisać jako komentarz w pierwszej lub ostatniej linii kodu
// vim: syntax=cpp :

ed: na dwukropki zwróć uwagę.

Dwa ukośniki nie będą interpetowane przez vima, ale przez kompilator już tak :)

Mimo wszystko, odsyłam do dokumentacji, np. tu:
Using syntax highlighting, by zobaczyć jak na stałe włączyć automatyczne kolorowanie składni według rozszerzenia.

U mnie za konfigurację kolorowania składni C++ odpowiada plik /usr/share/vim/vim71/syntax/cpp.vim. Odwołuje się on częściowo do c.vim w tym samym katalogu. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś używał własnego, ale chyba nie tego teraz szukasz :)

goscccccccccccc

  • Gość
vim - kolory przy pisaniu kodu
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-01-07, 23:14:07 »
Dzięki. Muszę bardziej dbać, żeby samemu najpierw pogrzebać w dokumentacji, bo teraz ciut się chyba wyleniłem. Jest jak byk na samym początku:
"If you always want to use syntax highlighting, put the ":syntax enable"
command in your |vimrc| file."
Jak się wejdzie na debianie w /etc/vim/vimrc to jest tam wyjaśnione jak to powinno być dla tej dystrybucji. Przy " 'syntax on " kasuje sie tylko apostrof by linijka nie była komentarzem i już wszystko ładnie działa.
Dzięki.