Nowe posty

Autor Wątek: KTorrent - wyciek pamięci, ktorrent pożera RAM  (Przeczytany 5778 razy)

darkheart

  • Gość
KTorrent - wyciek pamięci, ktorrent pożera RAM
« dnia: 2008-01-06, 06:07:59 »
Mam Ktorrent który standardowo był zainstalowany wraz z dystrybucją Kubuntu 7.10. Wersja 2.2.1 (using KDE 3.5.8). Mam 2 giga ramu, lecz przy chodzacym Ktorrent w straszliwie szybkim tempie ta pamięć się zapełnia. Dosłownie co kilka sekund ktorrent pożera kolejne megabajty pamięci RAM. Jak pozostawie na noc ściąganie to rano mam przeważnie około 1960/2027 mb zużycie Ramu, a swap około 50/1577. Co jest przyczyną wycieku Ram ? Jak mogę to naprawić ?

TheUsh

  • Gość
KTorrent - wyciek pamięci, ktorrent pożera RAM
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-01-06, 11:50:15 »
niekoniecznie musi to być wyciek, duże zużycie ramu na linuksie to podobno normalka - po prostu tworzone jest cache po to aby nie sięgać na dysk, a dane które pobierasz przez p2p zaraz i ty będziesz wysyłał innym więc chyba logiczne jest, że komputer chce je mieć pod ręką. jeżeli system nie zacina się, to jest wszystko ok

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
KTorrent - wyciek pamięci, ktorrent pożera RAM
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-01-06, 21:33:59 »
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wyciek_pamięci
System zarządzania pamięcią w linuksie standardowo próbuje alokować całą pamięć, aż dojdzie do swap i go trochę "ugryzie"(dlatego masz 50kb ze swap wzięta).
Raczej taka jest specyfika programu;)
Słyszałem, że nielegalne ściąganie filmów i mp3 dużo pamięci zabiera ;)

M.

norbert_ramzes

  • Gość
KTorrent - wyciek pamięci, ktorrent pożera RAM
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-01-06, 22:01:50 »
Raczej to że w Linuksie cache jest duuużo lepiej opracowany niżeli w  windzie.

Dla mnie to zaleta, zwłaszcza jak ma się dysk który hałasuje jak Boeing 747 podczas startu :)

cat /proc/meminfo albo top i zobaczysz (zobaczycie) ile jest w ogóle użyte ramu a ile z tego to cache i bufory.

Podam dobry przykład:

Mam osobnego kompa a w nim ruter z proxy (squid) i jak ściągam jakąś stronę (albo coś innego) i wiem że squid na pewno odczytuje swoje pliki z dysku a dioda (wiadomo o co chodzi) mimo tego nie miga. I to jest właśnie ta magia którą cenię.

micu

  • Gość
KTorrent - wyciek pamięci, ktorrent pożera RAM
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-01-07, 13:19:35 »
Cześć!

Dokładnie tak.
Pamięć zajmuje ci bufor dyskowy, a nie aplikacja. UNIXy wykorzystują nieużywaną pamięć na cache dyskowy - zgodnie z zasadą "pamięć nieużywana to pamięć zmarnowana". Im więcej plików otwierasz, tym większy staje się cache, ale system przycina go gdy jest potrzebne miejsce dla aplikacji.
Prawdziwy wyciek pamięci poznać by było po "zjadaniu swapa", a Ty masz jednynie leciutko napoczęty i zostawiony :-)
Od siebie dorzucę jeszcze polecenie 'free' do kompletu.

Pozdrawiam
Micu

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
KTorrent - wyciek pamięci, ktorrent pożera RAM
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-01-12, 18:26:19 »
Coś z tym ktorrentem jest jednak niewporządku. Zauważyłem ostatnio, podczas pobierania płyty dvd, ze strony www otwierały sie w czasie jego pracy coraz wolniej, aż w pewnym momencie wystąpił błąd przekroczenia czasu i w ogóle nic nie dało się obejrzeć. próbowałem oczywiście na rożnych stronach, także nie była to wina jednego serwera strony www. Za to po ściągnięciu pliku obrazu i wyłączeniu ktorrenta problem zniknął od razu.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

micu

  • Gość
KTorrent - wyciek pamięci, ktorrent pożera RAM
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-01-14, 13:29:21 »
W takim przypadku jest to problem sieciowy a nie z pamięcią RAM.
Radziłbym sprawdzić, czy nie udostępniasz za dużego pasma dla ściągających od Ciebie (ruch wychodzący). Dla łącza reklamowanego jako 3Mbit/s ("download") ruch wychodzący ("upload") ma zazwyczaj co najwyżej 512kbit/s co odpowiada ok. 64 KB/s . Ruch WWW jest realizowany po TCP który jest protokołem połączeniowym i wymaga wysyłania potwierdzeń - w przypadku zajęcia całego łącza wychodzącego, sesje berdzo często "zdychają".

Pozdrawiam
Micu

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
KTorrent - wyciek pamięci, ktorrent pożera RAM
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-01-14, 18:00:22 »
Tylko ze ja, akurat wyłączyłem zasysanie ode mnie plików, kiedy zaczęły się problemy z otwieraniem stron www sądząc,że właśnie to może być przyczyną padu sesji. Ale wyłączenie zasysania nie pomogło.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

micu

  • Gość
KTorrent - wyciek pamięci, ktorrent pożera RAM
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-01-15, 11:59:20 »
A jak wyglądają upload i download w całym systemie w czasie gdy działa ktorrent (ile KB/s jest wysyłane i odbierane) ?
Jest takie narzędzie, stare ale jare : http://fresh.t-systems-sfr.com/unix/privat/nstats-0.4.tar.gz/ , poza tym na pewno w KDE też coś takiego jest.  Wiem, że wyłączyłeś wysyłanie, ale nie zaszkodzi obejrzeć sieć pod tym kątem gdy działa klient P2P.