Nowe posty

Autor Wątek: Zrzut ekranu podczas instalacji  (Przeczytany 8801 razy)

Lipa133

  • Gość
Zrzut ekranu podczas instalacji
« dnia: 2008-01-05, 14:47:12 »
Witam,

Chcę zrobić zrzuty ekranu podczas instalacji debiana jednak nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić... Czy mógłby mi ktoś pomóc w tej sprawie??

Z góry wielkie dzięki!!!

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
Zrzut ekranu podczas instalacji
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-01-05, 14:48:20 »
Polecam vmware-server :)
Np w openSuse działa klawisz print-screen podczas instalacji, ale czy w debianie....

M.

Lipa133

  • Gość
Zrzut ekranu podczas instalacji
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-01-05, 17:28:14 »
a za pomocą konsoli nie da się tego zrobić??

arctgx

  • Gość
Zrzut ekranu podczas instalacji
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-01-05, 17:46:16 »
Po minucie googlowania z własnej ciekawości odkryłem że można to zrobić za pomocą
settrem -dump 1 -file zrzut
i zamiast jedynki ewentualny inny numer konsoli. Polecenie działało mi tylko z roota. Ale kiedy w danej chwili nie ma dostępu do linii komend, a nie możemy przełączyć się na inną konsolę by zrobić zrzut z bieżącej, to nie wiem co zrobić. Może da się jakoś skonfigurować Print Screen lub inny klawisz do tej roboty.

arctgx

  • Gość
Zrzut ekranu podczas instalacji
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-01-05, 17:50:18 »
Dalej, z man setterm można doczytać, że zamiast "dump" można dać "append", by dopisać nową zawartość do istniejącego pliku, a nie nadpisywać.

arctgx

  • Gość
Zrzut ekranu podczas instalacji
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-01-05, 17:59:55 »
Póki co, można jedną sztuczkę zrobić, o ile sytuacja nam na to pozwala. Jeśli wiemy, za ile mniej więcej sekund dostaniemy komunikat do zrzucenia, a mamy konsolę dostępną, można zapuścić opóźnienie (polecenie sleep), a po nim zrzut. Zabawiłem się przed chwilą z Midnight Commanderem w ten sposób, uruchamiając w jego linii poleceń komendę
{ sleep 2; setterm -dump 1 -file mid; }&
Znakiem & puszczam w tło, by wykonywało się polecenie samo - inaczej mc czeka na kod zakończenia polecenia wewnątrz i dopiero wraca do widoku paneli, a na zrzucie dostajemy nie to co trzeba :)

arctgx

  • Gość
Zrzut ekranu podczas instalacji
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-01-05, 18:09:03 »
Alsamixera złapię w zrzut:
#{ sleep 5; setterm -dump 1 -file am; } & alsamixer
a potem
  ~ $ cat /tmp/am 
+------------------------------------------[AlsaMixer v1.0.15 (Press Escape to quit)]------------------------------------------+
| Card: SB Live 5.1 [SB0220]                                                                                                   |
| Chip: eMicro EM28028                                                                                                         |
| View: [Playback] Capture  All                                                                                                |
| Item: Master [dB gain=-9.00, -9.00]                                                                                          |
|                                                                                                                              |
|                                                                                                                              |
|                                                                                                                              |
|                                                                                                                              |
|                                                                                                                              |
|                                                                                                                              |
|                                                                                                                              |
|    +--+               +--+                        +--+      +--+     +--+     +--+      +--+     +--+      +--+     +--+     |
|    |  |               |  |                        |  |      |  |     |  |     |  |      |  |     |  |      |  |     |  |     |
|    |  |               |  |                        |  |      |  |     |  |     |  |      |  |     |  |      |  |     |  |     |
|    |  |               |  |                        |  |      |  |     |::|     |  |      |  |     |  |      |::|     |  |     |
|    |  |               |  |                        |  |      |  |     |::|     |  |      |  |     |  |      |::|     |  |     |
|    |::|               |  |                        |::|      |::|     |::|     |  |      |  |     |  |      |::|     |  |     |
|    |::|               |  |                        |::|      |::|     |::|     |  |      |  |     |  |      |::|     |  |     >
|    |::|               |  |                        |::|      |::|     |::|     |  |      |  |     |  |      |::|     |  |     >
|    |::|               |  |                        |::|      |::|     |::|     |  |      |  |     |  |      |::|     |  |     >
|    |::|               |  |                        |::|      |::|     |::|     |  |      |  |     |  |      |::|     |::|     >
|    |::|               |  |                        |::|      |::|     |::|     |  |      |  |     |  |      |::|     |::|     >
|    |::|               |  |                        |::|      |::|     |::|     |  |      |  |     |  |      |::|     |::|     >
|    |::|               |  |                        |::|      |::|     |::|     |  |      |  |     |  |      |::|     |::|     >
|    |::|               |  |                        |::|      |::|     |::|     |  |      |  |     |  |      |::|     |::|     >
|    |::|               |  |                        |::|      |::|     |::|     |  |      |  |     |  |      |::|     |::|     >
|    |::|               |  |                        |::|      |::|     |::|     |  |      |  |     |  |      |::|     |::|     >
|    |::|               |  |                        |::|      |::|     |::|     |  |      |  |     |  |      |::|     |::|     >
|    |::|               |  |                        |::|      |::|     |::|     |  |      |  |     |  |      |::|     |::|     >
|    |::|               |  |                        |::|      |::|     |::|     |  |      |  |     |  |      |::|     |::|     |
|    |::|               |  |                        |::|      |::|     |::|     |  |      |  |     |  |      |::|     |::|     |
|    |::|               |  |                        |::|      |::|     |::|     |  |      |  |     |  |      |::|     |::|     |
|    |::|               |  |                        |::|      |::|     |::|     |  |      |  |     |  |      |::|     |::|     |
|    |::|               |  |                        |::|      |::|     |::|     |  |      |  |     |  |      |::|     |::|     |
|    |::|               |  |                        |::|      |::|     |::|     |  |      |  |     |  |      |::|     |::|     |
|    +--+     +--+      +--+     +--+      +--+     +--+      +--+     +--+     +--+      +--+     +--+      +--+     +--+     |
|    |OO|     |MM|               |MM|      |OO|                        |OO|                                                    |
|    +--+     +--+               +--+      +--+                        +--+                                                    |
|   81<>81              0<>0                       80<>80    80<>80   87<>87    0<>0        0        0      91<>91   63<>63    |
| < Master >Headphon  Headphon Headphon    Tone     Bass     Treble    PCM    Surround   Center    LFE      Synth     Wave     |
|                                                                                                                              |
|                                                                                                                              |
|                                                                                                                              |
|                                                                                                                              |
|                                                                                                                              |
|                                                                                                                              |
+------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+
Może kolorów nie ma, ale treść zostaje. Tutaj dla zachowania tabulacji umieściłem to w "code", inaczej byłaby z tego mielonka.

arctgx

  • Gość
Zrzut ekranu podczas instalacji
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-01-05, 18:21:59 »
Choć dawno już nie instalowałem żadnej dystrybucji Linuksa, pamiętam że Ctrl-Alt-F[1-9] pozwalało przełączać się na alternatywne konsole, z których można by wykonać zrzut. Ale czy na etapie instalacji dostępny w nich jest setterm, nie wiem - przełącz się i sprawdź.

arctgx

  • Gość
Zrzut ekranu podczas instalacji
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-01-05, 18:30:57 »
A nowe konsole można, zdaje się, tworzyć poleceniem getty. Zobaczyłem poleceniem "ps ax", jakim poleceniem zbudowane są istniejące wirtualne konsole. Wygląda to mniej więcej tak:
 1908 tty1     Ss     0:00 /bin/login --       
 1910 tty2     Ss+    0:00 /sbin/getty 38400 tty2
 1912 tty3     Ss+    0:00 /sbin/getty 38400 tty3
 1914 tty4     Ss+    0:00 /sbin/getty 38400 tty4
 1915 tty5     Ss+    0:00 /sbin/getty 38400 tty5
 1916 tty6     Ss+    0:00 /sbin/getty 38400 tty6
 1927 tty7     Ss+    2:04 /usr/bin/X :0 vt7 -dpi 100
No to przełączyłem się do konsoli 1 i, zrzynając z tego listingu, z roota stworzyłem nową:
getty 38400 tty9
Kombinacja Ctrl-Alt-F9 przełączyła mnie do nowej konsoli z możliwością zalogowania. Wcześniej jej tam nie było.

Do polecenia wyżej dodać trzeba &, by nie zajmować konsoli, z której było ono odpalane.

arctgx

  • Gość
Zrzut ekranu podczas instalacji
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-01-05, 18:45:05 »
Nawiasem, chyba twórcom dystrybucji można by zaświecić, że warto w instalatorach dodawać ułatwienia tworzące zrzuty, nawet domyślnie w nadającym się do tego miejscu miejscu (np. na kluczu USB od momentu, kiedy da się go zamontować).

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Zrzut ekranu podczas instalacji
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-01-05, 18:56:06 »
arctgx, a może byś tak te posty ładnie posklejał i w artykuł ujął, albo do faq wstawił na wieczną rzeczy pamiątkę?
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

  • Gość
Zrzut ekranu podczas instalacji
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-03-08, 15:51:54 »
O ile dobrze pamiętam (dosyć dawno instalowałem ten system), istalator Etch'a ma taki guzik na każdym z kolejnych ekranów instalatora: "Zrzut ekranu" (czy jakoś tak). Oczywiście jeśli instaluje się w trybie graficznym (jest zrobiony w GTK).
No chyba że mówicie o jakiejś wcześniejszej wersji Debiana, to wtedy czegoś takiego nie było.

arctgx

  • Gość
Zrzut ekranu podczas instalacji
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-03-08, 16:31:59 »
Fajnie, jeśli są gotowce w postaci takich guzików, ale póki nie są standardem, preferuję niezależność od dystrybucji. Nie mam jednak pojęcia czy taki setterm jest dostępny w momencie instalacji w każdej z dystrybucji, nawet w Debianie.

  • Gość
Zrzut ekranu podczas instalacji
« Odpowiedź #13 dnia: 2008-03-08, 22:12:21 »
Ten przycisk do robienia zrzutów ekranu w instalatorze Etch'a nie jest jakimś dodatkiem, tylko po prostu taką funkcję ma instalator sam w sobie. Twórcy instalatora dodali opcję robienia zrzutów ekranu na wypadek gdyby podczas instalacji wystąpił jakiś błąd - wtedy robisz zrzut ekranu i możesz go wysłać jako dodatek do zgłoszenia błędu.

A, że pytanie było "jak robić zrzuty ekranu podczas instalacji Debiana" to po prostu dałem odpowiedź - "instalator Debiana ma taki guzik, który robi zrzuty ekranu z procesu instalacji".

arctgx

  • Gość
Zrzut ekranu podczas instalacji
« Odpowiedź #14 dnia: 2008-03-08, 23:10:49 »
Cytat: tomek-k
Ten przycisk do robienia zrzutów ekranu w instalatorze Etch'a nie jest jakimś dodatkiem, tylko po prostu taką funkcję ma instalator sam w sobie. Twórcy instalatora dodali opcję robienia zrzutów ekranu na wypadek gdyby podczas instalacji wystąpił jakiś błąd - wtedy robisz zrzut ekranu i możesz go wysłać jako dodatek do zgłoszenia błędu.

A, że pytanie było "jak robić zrzuty ekranu podczas instalacji Debiana" to po prostu dałem odpowiedź - "instalator Debiana ma taki guzik, który robi zrzuty ekranu z procesu instalacji".
Odnoszę (nie wiem, na ile trafione) wrażenie, jakbyś odebrał moją wypowiedź jako krytykę Twojej wcześniejszej :)

Nie pisałem nigdzie o tej funkcji jako dodatku, a teraz dla uniknięcia zamieszania, zamiast o "standardzie" napisałbym o "czymś powszechnym", co miałby każdy instalator większej dystrybucji. Ale już odpisałeś, więc nie będę edytował postu.