Nowe posty

Autor Wątek: Ktora dystrybucje wybrac?  (Przeczytany 6755 razy)

abuszekemaczan

  • Gość
Ktora dystrybucje wybrac?
« dnia: 2008-01-06, 10:09:58 »
Witam serdecznie.
Wiem, ze mogłem przeszukać posty w tym temacie i na podstawie nich wybrać ten najbardziej pasujący dla mnie jednak jaki jest tego sens skoro specjalnie po to stworzony jest ten dział. A i nie chce potem przeinstalowywać wielu dystrybucji żeby wybrać tą właściwą.

Chodzi mi o Linuxa który będzie obsługiwał laptopa Acer Celeron M 1.5 Ghz, 512 MB ramu (reszta chyba tutaj nie robi różnicy). Laptopa przeważnie używam do przeglądania internetu i oglądania filmów DivX. Czasami nagram płytę lub użyję Office'a. (to ostatnie w minimalny zakresie). Zależy mi na płynnym działaniu systemu i obsłudze kodeków bez większych problemów (o ile to możliwe - Linuxa nie używałem już b. dawno i nie wiem jak stoją sprawy z kodekami) włączając np. RMVB. Co mi polecacie?

Z góry dzięki za odpowiedź i pomoc bo mam już dość tych lagów na XP i ciągłego przeinstalowywania systemu. Pozdrawiam.

TheUsh

  • Gość
Ktora dystrybucje wybrac?
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-01-06, 11:55:00 »
zajrzyj na distrowatch.com i wybierz coś z pierwszych miejsc listy ;) to zapewni w miare bezproblemową obsługę ;) Osobiście polecam openSuse albo Ubuntu, w tym drugim np. kodeki instalują się same gdy są potrzebne, ale myślę że openSuse na pewno tez ma tego rodzaju rozwiązanie

axlinux

  • Gość
Ktora dystrybucje wybrac?
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-01-06, 12:58:42 »
Polecam Ubuntu, jest naprawdę dobre, i po jakimś czasie można śmignąć na Debiana :)

lofdarx

  • Gość
Ktora dystrybucje wybrac?
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-01-06, 13:32:09 »
Ja osobiście używam teraz Debian'a na laptopie (fujitsu siemens amilo li1718). Z doświadczenia mogę napisać że fedora dobrze współpracowała z moim laptopem, ale trzeba trochę się pobawić żeby zainstalować kodeki do multimediów. http://www.linux-on-laptops.com/acer.html może to ci pomoże.
Pozdrawiam

abuszekemaczan

  • Gość
Ktora dystrybucje wybrac?
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-01-06, 14:02:53 »
Dzieki za odpowiedzi. Zainstaluje Ubunta. I mam zamiar jeszcze przetestowac PCLinuxOS.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Ktora dystrybucje wybrac?
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-01-06, 14:22:51 »
Cytat: TheUsh
Osobiście polecam openSuse albo Ubuntu, w tym drugim np. kodeki instalują się same gdy są potrzebne, ale myślę że openSuse na pewno tez ma tego rodzaju rozwiązanie
OpenSuSe ma takie rozwiązani i nazywa się ono 1-click, a polega na tym, że jak potrzebujesz kodeków, wtedy program prowadzi do strony dystrybucji skąd jednym kliknięciem pobiera się i instaluje wszystko, co potrzebne. Wymagane jest oczywiście połączenie z internetem.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

TheUsh

  • Gość
Ktora dystrybucje wybrac?
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-01-06, 15:35:46 »
Cytat: roca
OpenSuSe ma takie rozwiązani i nazywa się ono 1-click, a polega na tym, że jak potrzebujesz kodeków, wtedy program prowadzi do strony dystrybucji skąd jednym kliknięciem pobiera się i instaluje wszystko, co potrzebne. Wymagane jest oczywiście połączenie z internetem.
Czyli w sumie podobnie jak w Ubuntu ;) Ciekawe jak to jest w innych popularnych dystrybucjach, założę się że większość posiada tego typu rozwiązania.

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
Ktora dystrybucje wybrac?
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-01-06, 21:38:47 »
Wystarczy dodać repozytorium packman które zawiera wszystkie kodeki itp. Robi się to w Yast2. Wystarczy je zaznaczyć.

M.