Nowe posty

Autor Wątek: Linux na laptopie  (Przeczytany 10592 razy)

marcom

  • Gość
Linux na laptopie
« dnia: 2008-01-03, 21:02:54 »
Mam problem z instalacją nowszych wersji Linuxa na laptopie. Nie można nawet uruchomić wersji LiveCD Sprawdzałem z płytami dołączonymi do ostatniego numeru magazynu Linux+ (Ola Dom 6.06 oraz Ubuntu 7.10)
Płyta wczytuje początkowe menu, wybieram Uruchom system lub Instaluj i na tym się kończy. Co ciekawe zaczyna czytać dyskietkę w stacji (tyle że jej tam nie ma ale głowica się przesuwa) Po chwili koniec i nic dalej się nie dzieje. Nie ma takiego problemu ze starszymi wersjami (RedHat 7,1 oraz Fedora 3) Tam proces instalacji przebiega normalnie.
Laptop to Acer Travelmate 529ATXV (P III 384MB)

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
Linux na laptopie
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-01-03, 21:33:26 »
Z Ubuntu niestety są tego typu problemy. Z własnego doświadczenia wiem, że najlepiej spisywało się openSuse. A tak na serio spróbuj powyłączać peryferia w bios'ie - wyłącz co się da, usb też - tak dla testów. Jak nie pójdzie pobierz openSuse 10.3

M.

norbert_ramzes

  • Gość
Linux na laptopie
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-01-03, 21:41:16 »
Można by jeszcze spróbować wyłączyć acpi w linii poleceń (acpi=off).

marcom

  • Gość
Linux na laptopie
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-01-03, 21:43:35 »
Niestety Bios laptopa jest bardzo okrojony. Tu nie da się wyłączyć nic poza gniazdami szeregowym i równoległym. Można jeszcze IRdę. Na tym koniec. Co do Suse to ma być w kolejnym L+ Kupię i spróbuję. Zastanawiam się czy nie jest to wina jakiegoś modułu wkompilowanego w nowsze jądro. Wtedy pozostanie jedynie zainstalować starszą wersję i kompilować od nowa jądro. Tylko skąd będę wiedzieć co wyłączyć?

norbert_ramzes

  • Gość
Linux na laptopie
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-01-03, 21:47:31 »
Pogrzeb w menu startowym płyty. Nie pamiętam już gdzie co jest w instalce Ubuntu, ale powinno być "bezpieczne ustawienia" czy jakoś tak. Coś kojarzę że można było tam edytować ręcznie tą linię poleceń.

energizer

  • Gość
Linux na laptopie
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-01-03, 21:52:21 »
Ja pamiętam, że kiedyś jak próbowałem uruchomić Xubuntu to nie poszło bo wołał o dyskietki i na tym się kończyło. Nie miałem za to żadnych problemów z Mandrivą One

luka197

  • Gość
Linux na laptopie
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-01-29, 13:31:05 »
Mam podobny problem. Posiadam laptopa ASUS A6R... Celeron 1.8 GHz, 512 RAM, i nie wchodzi mi żadna z wymienionych dystrybucji: Red Hat 9, Mandriva, Fedora Core 6, Fedora 8. Zainstalował się jedynie Open Suse 10.2 z opcji Safe Installation, ale uruchamia się około 5 minut od razu w trybie graficznym. Po uruchomieniu ciężko w nim cokolwiek zrobić - zacięcia w pracy.

lukwrzesien

  • Gość
Linux na laptopie
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-02-06, 12:57:35 »
a ja niestety nic nie moge zainstalowac;(
 acer extensa 5220 linpus linux.
i co dalej?
ściągnąłem openSuse gnome i nie moge uruchomic plyty.

norbert_ramzes

  • Gość
Linux na laptopie
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-02-06, 23:09:37 »
Cytat: lukwrzesien
nie moge uruchomic plyty.
Sprawdź czy na innym kompie uda się uruchomić.

lukwrzesien

  • Gość
Linux na laptopie
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-02-07, 12:21:28 »
pod winda nic nie widzi.
pod linuksem pokazuje zawartość płyty: autorun.inf, boot (na niebiesko) i inne z rozszerzeniem txt, pdf, dos, ico.
jest cos o nazwie: openSUSE-10.3-read-only.i686-2.0.
co mam wpisac?

lukwrzesien

  • Gość
Linux na laptopie
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-02-07, 19:36:21 »
domyślam się, że musze wejść di biosa przestawić boot na dvdrom ale jak naciskam klawisz del to wyskakuje ramka i nie ma niz do wyboru oprócz linpus linux. po naciśnieciu e też nie ma opcji cd/dvdrom.
pewnie nie to naciskam

lukwrzesien

  • Gość
Linux na laptopie
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-02-07, 20:03:16 »
poszlo. szkoda tylko, ze po angielsku ale pewnie to sie da potem zmienic. dzieki za pomoc chlopaki

lukwrzesien

  • Gość
Linux na laptopie
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-02-18, 20:53:02 »
Cytat: marcom
Niestety Bios laptopa jest bardzo okrojony. Tu nie da się wyłączyć nic poza gniazdami szeregowym i równoległym. Można jeszcze IRdę.
gdzie się tą irde włącza?

  • Gość
Linux na laptopie
« Odpowiedź #13 dnia: 2008-03-01, 14:04:05 »
Cytat: lukwrzesien
poszlo. szkoda tylko, ze po angielsku ale pewnie to sie da potem zmienic. dzieki za pomoc chlopaki
Hej a mozesz mi powiedziec gdzie znalazles ta opcje zmiany bootowania? Bo tez mam tego laptopa i tez mam ten sam problem :/

lukwrzesien

  • Gość
Linux na laptopie
« Odpowiedź #14 dnia: 2008-03-01, 14:42:57 »
a jaka wersje wybrałeś?mam problemy z openSuse z java i bios jest dziwny
wchodzisz do setup F2, potem strzałka w prawo do BOOT
potem w dół do CD.DVD
F6 przesuwasz w górę aż do pierwszej pozycji, F10 zapisujesz, wkładasz płyte i restart, uruchomi sie z płyty.