Nowe posty

Autor Wątek: Sterowniki nVidia  (Przeczytany 20002 razy)

4real

  • Gość
Sterowniki nVidia
« dnia: 2008-01-01, 18:03:20 »
Siemka ,mam pewien problem.Kilka dni temu zainstalowałem linuxa mandrive 2007 po instalacji linux wykrył mi że nie posiadam karty graficznej .Potrzebuje sterowników do karty GF7300GT ale nie moge ich znaleźć .Bardzo prosze o pomoc.

Za wszystkie odpowiedzi z góry Dziękuje !!!!

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Sterowniki nVidia
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-01-01, 18:24:19 »
1. Sterowniki Nvidii są na stronie nvidii, powinny być także w repozytorium dystrybucji.

2. Opis instalacji znajduje się w dziale Artykuły ew. Howto

3. Naucz się używać wyszukiwarki internetowej. - tu jest instrukcja
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

4real

  • Gość
Sterowniki nVidia
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-01-02, 16:55:38 »
Sciągnelem sterownik do mojej karty graficznej tylko nie wiem jak go zainstalować na końcu pliku zamiast .exe* pisze .run*

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
Sterowniki nVidia
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-01-02, 17:00:29 »
Jako root:
sh plik.run

M.

4real

  • Gość
Sterowniki nVidia
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-01-02, 17:11:05 »
jak uruchomić ten plik i jak go zainstalować ?

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
Sterowniki nVidia
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-01-02, 17:14:26 »
Tak ja napisałem wyżej ;)
1) Otwórz terminal
2) su
3) sh <ścieżka_do_pliku>/.run
4) Czytaj to co instalator Ci wyświetli.

M.

4real

  • Gość
Sterowniki nVidia
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-01-02, 17:48:47 »
mam problem pobrałem stery na windzie a chcę na linie tylko przy włączani lina włącza się konsola jakich komend mam użyć aby pobrać stery przez  lina ze strony nvidia

norbert_ramzes

  • Gość
Sterowniki nVidia
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-01-02, 17:53:14 »
Spróbuj uruchomić środowisko graficzne za pomocą polecenia: startx

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Sterowniki nVidia
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-01-02, 18:32:51 »
Cytuj
Sciągnelem sterownik do mojej karty graficznej tylko nie wiem jak go zainstalować na końcu pliku zamiast .exe* pisze .run*
I bardzo dobrze. W linuksie pliki wykonywalne programów nie mają rozszerzeń exe, ani com, bo linukx to nie windows.

jesli chcesz zainstalowac stery od nvidii to są u ciebie 2 drogi:

1. prostsza - skonfigurowac urpmi, czyli dodac odpowiednie repozytorium i potem poprzez urpmi zainstalowac te stery. To rozwiązanie jest najlepsze, bo nawet przy aktualizacji jądra nie bedziesz musiał ponownie tych sterów instalować, i da sie to zrobić w srodowisku graficznym. Na temat urpmi powie ci ten artykuł, jak równiez dobry wujek google

2. Ciut gorsza, wykonywana z konsoli z wyłaczonymi iksami
a) zamykasz iksy - np ctrl-Alt-Backspace - i wybierasz powłokę, konsolę,czy jak to tam masz nazwane u siebie
b) wchodzisz do katalogu ze sterownikiem używając komendy
cd
. Możesz to zrobić również poprzez
mc
c) wykonujesz polecenie
chmod a+x nazwasterownikanvidii
d) teraz dajesz jako root
sh nazwasterownikanvidii -a
e) na pytania instalatora odpowiadaj OK
f) w pliku xorg.conf jako root zmieniasz wpis nv na nvidia
g) zapisujesz ten plik
h) wychodzisz z roota poprzez polecenie
exit
g) jesli nie nastąpi samoczynne odpalenie X-ów, wtedy dajesz
startx
h) tuz przed odpaleniem kde, czy gnome powinienes zobaczyć na srodku ekranu zielone logo nvidii

Ja coś nie wyjdzie - iksy nie odpalą, wtedy znajdź backup pliku xorg.conf - będzie miał nazwę według wzoru: xorg.conf.bak (ew xorg.conf~) i zmien mu nazwę na xorg.conf - w ten sposób co prawda nie będą działały stery nvidii, ale za to powrócą iksy.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

norbert_ramzes

  • Gość
Sterowniki nVidia
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-01-02, 18:38:46 »
Cytat: roca
dobry wujek google
Chyba miało być google.pl/linux a nie google.pl.linux

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Sterowniki nVidia
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-01-02, 18:42:29 »
Cytat: norbert_ramzes
Chyba miało być google.pl/linux a nie google.pl.linux
Istotnie, już poprawiłem.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

  • Gość
Sterowniki nVidia
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-01-02, 18:56:06 »
A mnie zastanawia, dla czego jak ktoś pisze, że jest początkującym użytkownikiem Linuksa i chce zainstalować sterowniki nVidii, to niektórzy ludzie każą mu używać oficjalnego instalatora (tego ze strony nVidii). Przecież to jest oczywiste, że początkujący użytkownik w większości przypadków nie poradzi sobie albo się zniechęci jak będzie musiał zainstalować źródła jądra, narzędzia developerskie i jeszcze do tego przeprowadzać całą instalację przy wyłączonych X'ach...

Przecież po to sterowniki nVidii są dołączane do repozytoriów wielu dystrybucji, żeby nie trzeba było robić tych wszystkich rzeczy, które tak na marginesie są bez sensu (przekompilowywanie modułu przy każdym uaktualnieniu albo jądra albo sterowników). No chyba, że ktoś używa gentoo lub pochodne i kompilacja za każdym razem jak coś instaluje jest dla niego czymś normalnym (ale nawet w gentoo wszystko się odbywa bardziej automatycznie niż w przypadku instalatora nVidii).

Poza tym instalator nVidii jest napisany tylko pod jedną dystrybucję - Red Hat'a - i używa jego struktury katalogów. Nawet Debian, dystrybucja dla zaawansowanych użytkowników, odradza instalowanie sterowników nVidii przez oficjalny instalator.
Dla tego uważam, że bez znaczenia czy ktoś jest początkującym czy starym wyjadaczem, zawsze powinno się polecać mu instalację każdego softu przez repozytorium jego dystrybucji - w końcu po coś się ci ludzie męczą i tworzą te paczki...

norbert_ramzes

  • Gość
Sterowniki nVidia
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-01-02, 19:02:40 »
Heh. Ja używam Debiana sid, Radeona 9600, kernel 2.6.24-rc6, stery 7.12 i chodzi prawie bez zastrzeżeń.

EDIT: Wcześniej używałem GF2 i również instalowałem przez instalkę nvidii i chodziło bez najmniejszych problemów.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Sterowniki nVidia
« Odpowiedź #13 dnia: 2008-01-03, 15:59:44 »
Cytat: tomek-k
A mnie zastanawia, dla czego jak ktoś pisze, że jest początkującym użytkownikiem Linuksa i chce zainstalować sterowniki nVidii, to niektórzy ludzie każą mu używać oficjalnego instalatora
Po pierwsze to nikt nie każe zostały przedstawione dwie mozliwości instalacji
Po drugie to wyraźnie napisałem ze lepiej jest instalować z repozytorium.
Po trzecie to forum czytają nie tylko początkujący

Cytat: tomek-k
Przecież to jest oczywiste, że początkujący użytkownik w większości przypadków nie poradzi sobie albo się zniechęci jak będzie musiał zainstalować źródła jądra, narzędzia developerskie i jeszcze do tego przeprowadzać całą instalację przy wyłączonych X'ach...
Widocznie nie jest takie oczywiste, skoro ja się nie zniechęciłem

Cytat: tomek-k
Poza tym instalator nVidii jest napisany tylko pod jedną dystrybucję - Red Hat'a - i używa jego struktury katalogów. Nawet Debian, dystrybucja dla zaawansowanych użytkowników, odradza instalowanie sterowników nVidii przez oficjalny instalator.
Może i pod jedną, ale nigdy mnie nie zawiódł instalator ten gdy instalowałem stery pod suse, czy nawet pod debianem. Suse również zaleca stosowanie sterów z repozytorium i oczywiście ma rację. Niemniej wydaje się, że warto znać sposoby alternatywne na wszelki wypadek - np. brak netu.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

4real

  • Gość
Sterowniki nVidia
« Odpowiedź #14 dnia: 2008-01-03, 18:48:21 »
czy można przy użyciu konsoli zainstalować stery do lina z partycji windowsa ?