Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: wrzucanie LiveCD na pendrajwa  (Przeczytany 5223 razy)

  • Gość
wrzucanie LiveCD na pendrajwa
« dnia: 2007-12-21, 16:04:08 »
Ostatnio stwierdziłem, że potrzebuję dystrybucji typu LiveCD na pendrivie (bo potrzebuję ją dostosować do własnych potrzeb a poza tym z pendrajwa jest szybciej i wygodniej). Znalazłem w necie kilka opisów jak to zrobić, ale wszędzie każą ładować system na partycję FAT. Nigdzie nie znalazłem wyjaśnienia dla czego tak i czy nie można inaczej. Więc tu moje pytanie - czy ktoś z was nie wie przypadkiem czy można zastosować ext3 zamiast FAT?

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
wrzucanie LiveCD na pendrajwa
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-12-22, 22:41:12 »
A co to za różnica? Jak masz Live to i tak nie zapiszesz nic na CD ;)

M.

norbert_ramzes

  • Gość
wrzucanie LiveCD na pendrajwa
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-12-22, 23:18:55 »
Ale on chce LiveCD przerobić tak aby hulało z pendrajwa. Przynajmniej tak go rozumiem.

Ale można przecież zainstalować distro normalnie na pendrive zamiast się tak bawić.

  • Gość
wrzucanie LiveCD na pendrajwa
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-12-23, 00:34:59 »
No właśnie - chodziło mi o to, żeby mieć liveCD na pendrajwie:P
Dla czego? bo na pendrajwie właśnie można zapisywać (na jednej partycji siedzi sobie "liveCD", albo raczej livependrive (sie rymuje;) z obrazem systemu plików live'a (tylko do odczytu), a na drugiej  zapisywane są zmiany w konfiguracji systemu oraz katalog /home).

"Normalne" instalowanie sytemu na pendrajwie nie wchodzi w grę - taki system jest na sztywno skonfigurowany pod konkretną maszynę i przez to nie jest przenośny (a mi chodziło o to, żeby mieć system, na którym mam potrzebne środowisko programistyczne i z którego mogę korzystać (prawie) wszędzie nie biorąc ze sobą laptopa (którego i tak nie posiadam)).

(jeśli ktoś jest zainteresowany tematem, to tutaj:
http://grzglo.jogger.pl/2007/12/06/wlasny-livecd-z-remastersys/
jest opis jak stworzyć własną wersję Ubuntu LiveCD (np, wersja, którą ja stworzyłem posiada Anjuta IDE + glade + pełno develi różnych bibliotek + dokumentacja do nich + kilka potrzebnych wersji językowych dla GNOME + parę przydatnych narzędzi; wyrzuciłem też trochę niepotrzebnego mi softu)
A tutaj:
http://www.debuntu.org/how-to-install-ubuntu-linux-on-usb-bar-p2?page=1
jest opis jak przerzucić livecd na pendrajwa)

Jeśli chodzi o pytanie "A co to za różnica?" to różnica jest zasadnicza - FAT i ext3 to raczej systemy plików, które się bardzo od siebie różnią, i nie trzeba chyba wyjaśniać wyższości ext3 nad FATem;) poza tym nie zależy mi na przeglądaniu tego pendrajwa pod windowsem (nawet zależy mi na tym, by to uniemożliwić;)

Problem w tym, że opis kryjący się pod drugim z podanych powyżej linków opiera się właśnie na systemie plików FAT. No ale dziś znalazłem jak to zrobić na ext:
http://syslinux.zytor.com/extlinux.php
tyle, że trochę za późno, bo już wcześniej zrobiłem to na FAT - ten post właśnie piszę z własnoręcznie zmodyfikowanego live'a Ubuntu 7.10, uruchomionego z pendrajwa na kompie siostry:D (żeby nie było - siostra też ma linuksa (KUbuntu;) - ale nie chciałem jej zaśmiecać dysku niepotrzebnymi dla niej programami)

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
wrzucanie LiveCD na pendrajwa
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-12-23, 10:21:28 »
Nie bardzo chce mi się czytać to co napisałeś(wczorajszy wieczór ciężki był ;) )ale z tego co pamiętam i my się wydaje:
FAT jest chyba kompatybilny z tym co jest na CD i dlatego chyba jest wybrany.
Dalej: trzeba by zmienić grub loadera -> na CD jest stage2_eltorito a z tego nie uruchomisz nic poza CD.
Dalej: Do initrd musiałbyś dodać moduły do obsługi USB -> jak zrobić bootowalne USB
LiveCD chyba używa squashfs
Wniosek: da się zrobić :D

Szukałeś czy przypadkiem nie ma już dystrybucji na USB? Może niepotrzebnie się męczysz?!
M.

  • Gość
wrzucanie LiveCD na pendrajwa
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-12-23, 15:36:45 »
hehe, to lepiej poczytaj jak odpoczniesz:P
btw, powinienem chyba temat wyedytować;)
EDIT: ups, chyba nie idzie...