Nowe posty

Autor Wątek: Czy pobranie płatnej wersji Mandrivy jest legalne??  (Przeczytany 7683 razy)

0wilq0

  • Gość
Czy pobranie płatnej wersji Mandrivy jest legalne??
« dnia: 2007-12-14, 20:01:11 »
Tak jak w temacie.... plz o odp. czytałem ,że linux ma GNU ,ale nie wiem jak jest z tymi płatnymi .

norbert_ramzes

  • Gość
Czy pobranie płatnej wersji Mandrivy jest legalne??
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-12-14, 20:13:16 »
Samo pobranie czegoś normalnie płatnego (czegokolwiek) np przez amule nie jest nielegalne, nielegalne jest używanie tego "w celu uzyskania korzyści majątkowej".

Płatne distro Linuksa to takie które oprócz normalnie darmowego softu (w tym samo jądro Linuksa) zawiera też normalnie płatny soft.

  • Gość
Czy pobranie płatnej wersji Mandrivy jest legalne??
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-12-14, 21:40:36 »
w polsce posiadanie softu bez licencji na niego jest karane (w przeciwieństwie do muzyki, filmów itp). Wyjątkiem jest tylko public domain. Jeśli jakiś program jest typu shareware, czyli można go na przykład ściągnąć za darmo, to i tak jest do niego dołączona licencja (np. pisemna zgoda autora na używanie programu itp.).

jeśli płatnej wersji mandrivy nie idzie pobrać z jej oficjalnej strony niepłacąc za nią, to zapewne pobranie jej z innego źródła, także niepłacąc, jest nielegalne.

zasada ogólnie jest taka - jeśli jakiś program jest płatny i nie idzie go pobrać z oficjalnej strony projektu bez płacenia (np. żeby przetestować, itp.) to pobranie takiego programu z innego źródła bez płacenia jest nielegalne (co jest chyba oczywiste)

arctgx

  • Gość
Czy pobranie płatnej wersji Mandrivy jest legalne??
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-12-14, 23:10:13 »
Tomek-k, myślę, ze przez tak nieprecyzyjne wyrażanie się mieszasz tylko koledze w głowie.

Z Twojego pierwszego zdania wnioskuję np. że jeśli napiszę własny program od zera, ale nie stworzę dla niego licencji, to za jego posiadanie mogę zostać ukarany :) Albo, jeśli nawet skompiluję sobie jajko Linuksa, kasując potem źródła, w których jest tekst licencji (no dobrze, w binarkach modułów zdaje się być zawarty ciąg bitów informujący o licencji:)), to też łamię prawo :)

Myślę też, że nie można uogólniać - czyżby nie istniały dystrybucje dostępne u wydawcy jako płatne, w których licencje mimo płatności pozwalają na swobodne rozpowszechnianie? Lepiej, gdyby zabrał głos ktoś, kto zna licencję konkretnej płatnej dystrybucji. Może się okazać, że opłata dotyczy tylko wsparcia technicznego i dostępu do jakiegoś repozytorium z uaktualnieniami.

Ale sam używając Debiana, nie stykam się z tymi problemami i konkretnie nie odpowiem. Czytać trzeba :)

  • Gość
Czy pobranie płatnej wersji Mandrivy jest legalne??
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-12-15, 20:01:16 »
no może trochę zamotałem...

w każdym razie chodziło mi o to, że najlepiej sprawdzić na stronie mandrivy, czy pozwalają ściągać bezpłatnie płatną wersję (np. bez wsparcia technicznego itp.)

Co do legalności oprogramowania - autor oczywiście może posiadać swój własny program;)
a na każdy inny musi być licencja (takie jest prawo autorskie w Polsce). Cały Debian też dostajesz z licencją (jest gdzieś w jakimś katalogu na pewno). A co do kompilowania kodu i później jego wyrzucenia - GPL mówi jasno, że program musi wyświetlać treść licencji, albo przynajmniej jakieś odwołanie do niej, właśnie po to, żeby nie było z tym problemów.
A public domain to public domain - żadnej licencji nie trzeba.

norbert_ramzes

  • Gość
Czy pobranie płatnej wersji Mandrivy jest legalne??
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-12-15, 20:58:09 »
W Debianie licencje są z tego co pamiętam w /usr/share oraz chyba też w /usr/share/doc

arctgx

  • Gość
Czy pobranie płatnej wersji Mandrivy jest legalne??
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-12-15, 21:43:34 »
Cytat: arctgx
Ale sam używając Debiana, nie stykam się z tymi problemami
Miałem na myśli problemy czy legalne jest ściąganie, a nie, jakie jest położenie plików z licencjami poszczególnych paczek debianowych :)