Nowe posty

Autor Wątek: Medion... Brać czy Nie? Oto jest pytanie...  (Przeczytany 11328 razy)

miszok

  • Gość
Medion... Brać czy Nie? Oto jest pytanie...
« dnia: 2007-12-20, 20:06:09 »
Witam...
Mam u siebie w mieście takiego dystrybutora sprzętu Medion...
Nie dawno u niech byłem i przypadła mi do gustu pewna oferta:
Cytuj
Procesor:
Pentium M 1,73Gh

Matryca:
15,4" TFT WXGA

RAM:
1024MB DDR2

Twardy dysk:
100GB

Karta Graficzna:
RadeonX700 128mb pci-e z własną pamięcią

Napęd:
DVD-RW

Interfejsy:
4xUSB, VGA 15pin, 1xIEEE 1394, 1xLAN 10/100, 1xModem RJ11, digital out

Sieć:
10/100 Lan Port, 56K V90 Modem,Wireless Lan 802.11g 54Mbit/s,bluetooth

Inne:
czytnik kart, czytnik linii papilarnych, torba, Win!@#$ XP

Gwarancja:
24 m-cy

Cena: 1999zł
Fajny laptop ze względu na tą graficzkę...
I dobre jest to że serwis mam 15 minut drogi od domu i mam 2 letnią gwarancję...

Tyle że zdania na temat tych laptopów są podzielone i nie ma nic pomiędzy...
Albo ktoś mówi że nie ma zastrzeżeń i działa OK, albo że to totalny shit, beznadzieja itd...
Co wy o tym myślicie... Oczywiście laptopik pod linux-a :D

rompiotr

  • Gość
Medion... Brać czy Nie? Oto jest pytanie...
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-12-20, 20:41:07 »
Zapuść na sprzęcie LiveCD i będziesz wiedział. Osobiście unikam wynalazków, które olewają Linuksa. Wiesz, kwestia niektórych sterowników, kart graficznych itd. U mnie b.dobrze działają Laptopy Toshiby i IBM, także nie mam dużo doświadczeń ze sprzętem.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Medion... Brać czy Nie? Oto jest pytanie...
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-12-20, 22:07:24 »
Mam dość podobną konfigurację w laptopie - nieco gorsza, bo sprzęt już dość stary, ale generalnie ten sam typ.

Do procka, RAMu, dysku nie ma się co czepiać.

Grafika to na 99% Radeon Mobility, czyli porażka... chodzi gorzej niż zwykły Radeon, na którym to stery od ATI (AMD) i tak nie działają idealnie. Zdecydowanie polecam coś nVidii. Sterowniki też własnościowe, ale jakość nieporównywalna.

DVD-RW - sprawdź producenta - często w laptopy pakowany jest mocny procek, dużo RAMu i spory dysk - bo na to się zwraca uwagę - a żeby było taniej, to reszta sprzętu to najniższa półka. U mnie dopiero na nowych Suse można było nagrywać na moim dvd-rw. Wcześniej zamykało pustą sesję i  płytka do wyrzucenia. Pewnie nie będzie problemów, ale uczulam.

USB będzie śmigać, ale czy uda ci się odciąć od niego napięcie w trybie oszczędzania baterii, to już wątpię. Nie ma jak "standard" ACPI.
Modem - też jakiś mam, ale nie używam - uważaj, żeby nie był to jakiś wbudowany winmodem.
WLan działa u mnie ok, nie miałem problemów.
Bluetootha nie mam, za to mam IrDĘ, której producent zapewne nie wie o istnieniu Linuxa, a developerzy Linuxa o istnieniu producenta... krótko: do dziś nie działa.

Czytnik kart, nie wiem - nie mam.
Czytnik linii papilarnych - może ruszy :) Jak ruszy, to w PAMie możesz to fajnie poustawiać. A nie jak w window$ - jakieś dodatkowe okienka aplikacji skanera linii papilarnych przy oknie logowania (żałosne).

Co do dołączonego Windowsa - możesz go oddać - udokumentuj (zrób fotki/film) jak nie akceptujesz licencji winshita i zgłoś się do sprzedawcy. Jak odmówi to go postrasz sądem i transakcją wiązaną (nielegalne) - w normalnych krajach dostaje się dodatkowe odszkodowania, gdy sprzedawca odmówi. Zgłoś się też do rzecznika praw konsumenta.

No i jeszcze torba - powinna być kompatybilna z Linuksem :)

Cena nawet ok.
Zwróć tylko uwagę na typ matrycy. Czy jest matowiona, czy nie i za szkłem. Podobno te ze przeszklone mają refleksy światła, choć ja mam matowioną (niby, że lepszą) i ma strasznie mały kąt widzenia, a kolory są kiepskie - zupełnie brak im życia.

Wracając do ACPI - pewnie będziesz miał 70%-90% czasu na bateriach w porównaniu z windowsem. Dlatego dobrze by było, gdyby nominalnie trzymały minimum 3-4 godziny.


Pozdrawiam.

miszok

  • Gość
Medion... Brać czy Nie? Oto jest pytanie...
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-12-21, 18:12:17 »
CO do grafiki to może i masz rację...
Bo obecnie mam IBM-ka T41 z Ati Radeon Mobility 7500 (32Mb) To pod Win!@#$ chodziła całkiem nieźle bo nawet Lineage 2 i Star Wars Battlefront udało mi się odpalić...
A pod linuxem... zgroza brak jakichkolwiek porządnych sterowników ze strony Ati...
Jutro postaram się dowiedzieć czy nie mają może czegoś z serii GeForce Go, albo innego dziecka nvidii pod laptopa...
A jeżeli chodzi o procek, dysk, ram itd. to będzie to samo, tylko właśnie może mają jakiś sprzęt ze 128Mb grafiką nvidii...

norbert_ramzes

  • Gość
Medion... Brać czy Nie? Oto jest pytanie...
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-12-21, 18:15:32 »
No ale obecnie testuję 7.11 i 7.12 i chodzi prawie bez zastrzeżeń. Wydajności za specjalnie nie sprawdzałem ale jest na pewno lepsza niżeli w starszych sterach.

52aqir

  • Gość
Medion... Brać czy Nie? Oto jest pytanie...
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-12-21, 21:54:56 »
ale czy warto ? dajesz 2000 za sprzet firmy o srednio wyrobionej na naszym rynku pozycji. Jedyne co slyszalem o medionie to teksty na allegro, ze medion to swietna firma, sprzedaje swietny markowy sprzet pod wlasna marka itd... tylko ile jest obiektywizmu w slowach kogos kto tym handluje ;P

Pierwszy laptop w podobnej cenie jaki znalazlem ( i wcale dlugo nie szukalem )
http://sklep.linux.pl/?id=sklep&kategoria=165&towar=41467

Parametry podobne, a przynajmniej HP. W innym sklepie widzialem IBM za 2400 z vista, a jak ja wywalisz  
to z 300zl odzyskasz ( o ile wydrzesz kase od MS ). A ibm podobno niezle dziala pod linuksem, z hp tez nie ma raczej wiekszych problemow.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Medion... Brać czy Nie? Oto jest pytanie...
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-12-22, 01:10:28 »
@52aqir
> z vista, a jak ja wywalisz to z 300zl odzyskasz ( o ile wydrzesz kase od MS )

Wiem, że za XP da się odzyskać stracone pieniądze, albo u sprzedawcy, a jak nie pójdzie u niego, to bezpośrednio od M$.
Z viśtą jest już chyba gorzej, bo usunęli ten fragment z umowy licencyjnej (EULA).

Choć nadal dołączanie jakiegokolwiek płatnego produktu (OS, dodatkowe oprogramowanie) do sprzętu jest nielegalne, bo jest transakcją wiązaną. Więc można sądem straszyć, a jak komuś się chce, to skierować tam sprawę. Może po kilku przegranych sprawach (które powinny stworzyć precedens dla innych sądów, więc takie sprawy załatwiano by szybciej) sprzedawcy zaczną zauważać problem.

Czy jakiś prawnik obeznany w temacie mógłby się wypowiedzieć?

miszok

  • Gość
Medion... Brać czy Nie? Oto jest pytanie...
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-12-22, 17:20:08 »
Tyle że Celeron to totalna porażka... I jeszcze te zintegrowane karty Intela...
Zastanawiam się nad stacjonarnym bądź laptopem...

Stacjonarny...
Konfiguracja:
Pł. Główna:
Foxconn P35A-S
Procek:
Core 2 duo E4500 2,2Ghz
Ram:
Patriot 2x1Gb
Grafika:
PowerColor Radeon HD3850
Dysk 160GB
i zasiłka Corsair 450W

Laptop:
http://sklep.linux.pl/?id=sklep&kategoria=165&towar=43286

Jeżeli chodzi o to do czego jest mi potrzebny komputer, to głównie obróbka audio/video, edycja grafiki, internet, kadu i tego typu sprawy...
Jeżeli chodzi o granie to jeżeli bym już grał to jedynie w Lineage2... I oczywiście jedyny i główny system to Linux...
Chyba mi pójdzie Lineage 2 na tej Toshibie?

Z góry dzięki, czekam na odpowiedź...

norbert_ramzes

  • Gość
Medion... Brać czy Nie? Oto jest pytanie...
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-12-22, 17:33:19 »
Powinno hulać, ale grafa to najlepiej nvidii choć jak już pisałem nowe stery ati (7.11 i 7.12) chodzą znakomicie (karty tv nie sprawdzałem) i jak na razie bez żadnych problemów.

miszok

  • Gość
Medion... Brać czy Nie? Oto jest pytanie...
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-12-22, 17:41:07 »
Znaczy ta grafa to pisze że ma 358Mb, a mi udało się odpalić L2 na grafie Ati Radeon Mobility 7500 (32Mb), więc z tym chyba problemu nie będzie...
A jednak zależy mi bardziej na laptopie bo dość często jest mi potrzebny komputer poza domem, uczę się, i właśnie amatorsko zajmuje się obróbką audio/video, grafiki...
I w moim przypadku Laptop to najlepsze rozwiązanie...
A jeszcze ta Satleitka jest fajowa bo już z prockiem 2-jajowym i 1GB RAM...
A po za tym w dobrej cenie...

I czy ta Satelitka będzie w pełni kompatybilna z linux-em, może ktoś wie?
(Czy będzie akceleracja 3D, czy mi wykorzysta te 2 rdzenie itd...)

norbert_ramzes

  • Gość
Medion... Brać czy Nie? Oto jest pytanie...
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-12-22, 17:51:26 »
Kernel skompilowany z obsługą SMP wykorzystuje wszystkie procesory i rdzenie, a wiele dystrybucji ma domyślnie to w jajku. W Debianie wybierasz jajko w trakcie instalacji.

Co do grafy to patrz mój podpis.

miszok

  • Gość
Medion... Brać czy Nie? Oto jest pytanie...
« Odpowiedź #11 dnia: 2007-12-22, 23:21:34 »
Kurcze wziął bym tą TOSHIBE Satellite L40-14F
Bo normalnie jest świetna i znalazłem ją w sklepie u mnie w mieście, ale ta grafika... Czytałem że nieciekawa....
I boje się że nie poradzi sobie z L2... A naprawdę lubię pograć w tą grę...

Hmm... A co myślicie na temat tego lapka???

ASUS X50VL T2330/120GB/1024/X2300/DVDRW

Parametry techniczne produktu:

Opis Techniczny
Procesor (producent)     Intel®
Procesor (opis)     Core Duo T2330 1.6 GHz/1MB/FSB533
Matryca rodzaj: świecaca (glare)
Matryca (przekątna)     15,4 cale
Matryca (rozdzielczość)     WXGA 1280 x 800 (16:10)
Pamięć zainstalowana (pojemność)     1 GB

Pamięć (technologia)     SO-DIMM DDR2 667MHz
Dysk twardy (pojemność)     120 GB
Dysk twardy (interfejs)     SATA
Dysk twardy (prędkość)     5400 obr/min
Napęd optyczny (typ)     Super Multi DVD+/-RW/RAM
Karta graficzna (producent)     ATI
Karta graficzna (model)     ATI-M X2300 HM 896MB

Niby 300zł droższy ale może warto dołożyć?