Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Gwiazdkowe problemy :)  (Przeczytany 5879 razy)

graostar

  • Gość
Gwiazdkowe problemy :)
« dnia: 2007-12-17, 12:57:32 »
Witam serdecznie,
Jestem nowym użytkownikiem linux (doświadczenia sprowadzają się do ponad miesięcznej walki z konfiguracją starego komputera na dystrybucjach Ubuntu, OpenSuse, PcLinuxOS - zwłaszcza boje ze sterownikami do karty graficznej :D ).

Nadchodzi gwiazdka, a z nią mikołaj... Planuje kupić 2 nowe komputery dla moich pociech (7 i 10 lat). Z wielu względów chciałbym by na owych komputerach stanął linux.
Główne przeznaczenie komputerów: "lekkie gry", programy edukacyjne, internet + pakiet biurowy. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki związane z doborem:

1) hardware (zwłaszcza mile widziane czego unikać). Finansowo jestem przygotowany na ok 3tyś na komputer + monitor co wg. mnie daje możliwość zakupu całkiem rozsądnego sprzętu.

2) dystrybucji


Wierząc że społeczeństwo Linux nie pozostawi Św. Mikołaja samego z własnymi rozterkami,
Życzę wszystkim Wesołych Świąt :)

Michał

norbert_ramzes

  • Gość
Gwiazdkowe problemy :)
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-12-17, 13:16:29 »
Zwykle tego typu pytania są usuwane bo odpowiedzi są (prawie) wszędzie w internecie, chociaż treść jest troszeczkę nietypowa jak na taki temat. Do rzeczy:

1. Radzę unikać k. graficznych ati oraz najnajnowszych kart bo czasami trzeba długo czekać na sterownik od producenta. Jak będziesz kupować laptopa to radzę IBM, podobno dobrze działają na Linuksie.

2. Dla początkujących (w tym dzieci) zawsze doradzam na pierwszym miejscu Ubuntu.

3. ... Wesołych

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Gwiazdkowe problemy :)
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-12-17, 13:32:47 »
Cytat: norbert_ramzes
1. Radzę unikać k. graficznych ati
Jakoś ja nie narzekam na mojego Radeona :) Co do kart radzę poszukać na necie, które modele kart, czy to ATI czy to nvidia, są wspierane :) Może to się przyda http://linux.pl/hardware - sprawdź zgodność systemu linux ze sprzętem :)

Cytat: "norbert_ramzes"
2. Dla początkujących (w tym dzieci) zawsze doradzam na pierwszym miejscu Ubuntu.
Popieram i dodam, że może to być ubuntu w wersji edubuntu lub jakakolwiek inna dystrybucja edukacyjna.

Wesołych świąt!

opioom

  • Gość
Gwiazdkowe problemy :)
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-12-17, 13:38:49 »
Słusznie, takie posty są z reguły usuwane, ale Świętemu Mikołajowi się nie odmawia...

Potwierdzę uwagi mojego poprzednika.
1. Po pierwsze: karta graficzna TYLKO nvidia. Z ATI wiecznie są jakieś problemy.
2. Chipset najlepiej oparty na intelu, z doświadczenia wiem że nie ma z nim problemów.
3. Procesor, tu opinie są różne. Ja mam Athlona 64 i uważam że jest ok, ale czasem różnie bywa. Skoro nie chcesz mieć żadnych problemów sugerowałbym jednak architekturę 32-bitową.
4. Reszta chyba bez większego znaczenia. Unikałbym z pewnością sprzętu Acer'a. To straszne badziewie. Ładne, tanie ale gó....o.
5. A jak będziesz chciał drukarkę to raczej coś z HP albo Epsona bo wydaje mi się że mają najlepsze wsparcie linuksa.

Pozdrawiam i Wesołych

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Gwiazdkowe problemy :)
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-12-17, 14:08:46 »
Cytat: "opioom"
Unikałbym z pewnością sprzętu Acer'a. To straszne badziewie. Ładne, tanie ale gó....o.
Z tym akurat się nie zgodzę, osobiście posiadam laptop ACER Extensa 5200series od dłuższego czasu i nie mam z nim żadnych problemów a linux chodzi na nim bez żadnych problemów, natomiast na wielu IBMach moich kolegów to się dopiero zdarzają problemy :) A IBM takie ładne niezawodne podobno :)

Pozdrawiam!

opioom

  • Gość
Gwiazdkowe problemy :)
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-12-17, 14:48:49 »
Jak widać zdania są podzielone. Mimo wszystko uważam, iż na podstawie jednego działającego laptopa trudno jest wnioskować że to dobre sprzęty. A na jakiej ja podstawie twierdzę że są do bani?
Na 4 kupione w firmie 3 padły w ciągu miesiąca (dysk, radiator, napęd optyczny), a czwarty po 2 miesiącach (dysk twardy). Pracuję na codzień z ludźmi i komputerami i może to dziwne ale nie znam nikogo komu coś by w laptopie Acera nie padło w ciągu roku po zakupie....ale może to tylko ja mam takie przypadki....I na takiej właśnie podstawie twierdzę że Acery są jakie są....
Pzdr.

norbert_ramzes

  • Gość
Gwiazdkowe problemy :)
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-12-17, 15:07:44 »
Cytat: opioom
3. Procesor, tu opinie są różne. Ja mam Athlona 64 i uważam że jest ok, ale czasem różnie bywa. Skoro nie chcesz mieć żadnych problemów sugerowałbym jednak architekturę 32-bitową.
W woli wyjaśnienia, kolega chyba miał na myśli to żeby zainstalować dystrybucję 32-bitową na 64-bitowym procku. Można tak zrobić żeby uniknąć pewnych problemów, nie trzeba od razu kupować 32-bitowego procesora bo to niema za bardzo sensu. Podobnie jest z innymi systemami, w tym winshit.

Cytat: opioom
5. A jak będziesz chciał drukarkę to raczej coś z HP albo Epsona bo wydaje mi się że mają najlepsze wsparcie linuksa.
Radzę HP bo do mojej drukarki Epsona niema sterowników, choć to może być wyjątek. A z HP podobno jest bardzo "dobrze".

norbert_ramzes

  • Gość
Gwiazdkowe problemy :)
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-12-17, 23:40:22 »
Stary znajomy kiedyś często instalował różne distra na laptopach (zwłaszcza IBM) a wtedy pracowałem niedaleko niego i stąd twierdze że jest tak a nie inaczej.