Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: 3 Problemy w Ubuntu 7.10 Gusty  (Przeczytany 11340 razy)

Webbaq

  • Gość
3 Problemy w Ubuntu 7.10 Gusty
« dnia: 2007-11-12, 19:24:12 »
Witajcie!

Wczoraj zainstalowałem Ubuntu 7.10 Gusty na dysku i mam 3 problemy:

1. Nie umiem odinstalowywać programów... a konkretnie UbuDSL (zainstalowałem go ale nie jest mi już potrzebny-powód= kupiłem kartę sieciową i internet już działa)
2. Jak zainstalować Adobe Flash Player?
pobierałem już kilka wersji (w wielu dziwacznych formatach i z kilku stron) ale żadna nie chciała się zainstalować
3. Przez pomyłkę wyłączyłem automatyczny start programu Pidgin przy starcie systemu i chciałbym to naprawić

Proszę o pomoc

PS.
uff... nareszcie mam jakiś konkretny system linuxowy NA DYSKU... do tej pory bawiłem się w LiveCD (a właściwie nadal się bawię.... ;)   )

.....UBUNTU JEST KRÓLEM SYSTEMÓW LINUXOWYCH!!! :)

  • Gość
3 Problemy w Ubuntu 7.10 Gusty
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-11-12, 20:05:04 »
1. Włącz program Synaptic (w menu Administracja) i odszukaj tam program, który chcesz usunąć. Kliknij prawym klawiszem na kwadracik na lewo od nazwy pakietu, z menu kontekstowego wybierz pozycję "Usuń razem z plikami konfiguracyjnymi" (na samym dole menu kontekstowego). Potem naciśnij przycisk Zastosuj. (podobnie się instaluje programy)

2. A jaką wersję Ubuntu masz? i386, AMD64 czy PPC? Jeśli i386, to po prostu w przeglądarce wejdź na jakąś stronę gdzie jest coś we flashu i kliknij na "zainstaluj brakujące wtyczki" i się samo zainstaluje. Jeśli używasz AMD64 (nie wiem jak w przypadku PPC), to już gorzej - wtedy ściągnij wtyczkę ręcznie ze strony adoba  - plik z rozszerzeniem .bin albo .run (nie pamiętam już) (w wersji dla i386 oczywiście, wersji AMD64 po prostu nie ma), zainstaluj ją według instrukcji zamieszczonej na stronie a potem w synaptiku zainstaluj program nspluginwrapper. Potem w konsoli wpisz:
nspluginwrapper -i ~/.mozilla/plugins/libflashplayer.so
a potem zrestartuj przeglądarkę.

3. Tu akurat nie bardzo się orientuję, ale pewnie w opcjach pidgina jest możliwość włączenia tego z powrotem.

Webbaq

  • Gość
3 Problemy w Ubuntu 7.10 Gusty
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-11-15, 14:36:15 »
Wielkie Dzięki!

...
mam Ubuntu i386

Wczoraj troszkę "rozgryzłem" ten system i udało mi się zainstalować jakiegoś flash playera (niestety nie Adobe) ale dzisiaj jeszcze troszkę pokombinuję...

Acha... zainstalowałem komunikator Kadu i Skype
i tutaj mam 2 pytanka:
-co zrobić aby Kadu i Skype włączały się same kiedy załaduje się system
-czy aby usunąć Pidgina należy usunąć w "Synaptic-u" wszystkie pliki które pokazują się po wpisaniu "pidgin" (w opcji szukaj)... czy to nie zaszkodzi systemowi i... czy warto usuwać Pidgina (bo nie mogę się zdecydować--> może on jest lepszy od Kadu...)?

norbert_ramzes

  • Gość
3 Problemy w Ubuntu 7.10 Gusty
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-11-15, 16:33:20 »
1. KDE czy Gnome czy co?

TheUsh

  • Gość
3 Problemy w Ubuntu 7.10 Gusty
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-11-15, 19:15:25 »
Cytat: Webbaq
1. Nie umiem odinstalowywać programów... a konkretnie UbuDSL (zainstalowałem go ale nie jest mi już potrzebny-powód= kupiłem kartę sieciową i internet już działa)
Wejdź w menu system->administracja i wybierz menedżer pakietów synaptic. Tam poszukaj ubudsl i go wykasuj.

Cytat: Webbaq
2. Jak zainstalować Adobe Flash Player?
pobierałem już kilka wersji (w wielu dziwacznych formatach i z kilku stron) ale żadna nie chciała się zainstalować
Nic prostszego - wchodzisz firefoksem na stronę na której jest flash i każesz mu zainstalować brakujące wtyczki.

Cytat: Webbaq
3. Przez pomyłkę wyłączyłem automatyczny start programu Pidgin przy starcie systemu i chciałbym to naprawić
Poszukaj gdzieś w menu administracji tzw. "menedżer sesji" tam ustalasz jakie programy mają się uruchamiać przy starcie.

  • Gość
3 Problemy w Ubuntu 7.10 Gusty
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-11-16, 12:04:46 »
Cytat: Webbaq
-co zrobić aby Kadu i Skype włączały się same kiedy załaduje się system
-czy aby usunąć Pidgina należy usunąć w "Synaptic-u" wszystkie pliki które pokazują się po wpisaniu "pidgin" (w opcji szukaj)... czy to nie zaszkodzi systemowi i... czy warto usuwać Pidgina (bo nie mogę się zdecydować--> może on jest lepszy od Kadu...)?
Co do Kadu, to wystarczy, że nie będziesz go wyłączał, tylko się po prostu przełącz na nieaktywny i niech ikonka zostanie w trayu. Tak przynajmniej działa w KDE - jak w Gnomie to nie wiem. Co do Skypa to nie wiem, bo nie używam, ale pewnie będzie podobnie.

Jeśli chodzi o drugie pytanie, to jak wolisz - przetestuj i Kadu i Pidgina. Ale moim zdaniem Kadu jest lepsze, bo jest natywnym klientem gg, a Pidgin to multikomunikator. Po prostu Kadu jest pisane z myślą o gg, więc raczej jest do niego bardziej przystosowane. No ale oceń sam.

Usunięcie pidgina będzie polegało na usunięciu pakietu o nazwie pidgin i ewentualnie innych, które mają słowo 'pidgin' w nazwie (np. mogą to być jakieś pluginy itp.). Poza tym zainstaluj sobie program gtkorphan - wyszukuje on biblioteki, które nie są już potrzebne w systemie (bo programy, które ich wymagały zostały odinstalowane) i pozwala łatwo je odinstalować.

ZipoKing

  • Gość
3 Problemy w Ubuntu 7.10 Gusty
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-11-16, 12:50:25 »
Cytat: Webbaq
Wielkie Dzięki!
Acha... zainstalowałem komunikator Kadu i Skype
i tutaj mam 2 pytanka:
-co zrobić aby Kadu i Skype włączały się same kiedy załaduje się system
-czy aby usunąć Pidgina należy usunąć w "Synaptic-u" wszystkie pliki które pokazują się po wpisaniu "pidgin" (w opcji szukaj)... czy to nie zaszkodzi systemowi
Na pytanie o autostart programów w GNOME odpowiedź zna wujek Google. Tutaj jest to prosto wyjaśnione:
Cytat: Użytkownik na forum Ubuntu
wystarczy wejść do System -> Preferencje -> Sesje i dodać nowy program startowy (polecenie z ewentualnymi parametrami)
A co do Pidgina, polecam jego bardziej niż Kadu, ponieważ masz tutaj większe możliwości (np. w wyborze używanego protokołu komunikacyjnego, ...)

Webbaq

  • Gość
3 Problemy w Ubuntu 7.10 Gusty
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-11-20, 23:03:34 »
Wielkie dzięki za pomoc... i wybaczcie, że dopiero teraz odpisuję :)

Udało mi się rozwiązać niemal wszystkie problemy związane z systemem

Pozostał mi tylko ten nieszczęsny Flash Player (nie mam pojęcia dlaczego nie da się go zainstalować)... muszę poświęcić systemowi jeszcze z godzinkę i myślę, że w końcu uda mi się to zainstalować ;) [pewnie coś niepotrzebnie ustawiłem]

Co do ikonki z Kadu... ustawiłem w systemie aby przy starcie ładowały się aplikacje, których nie zamknąłem w poprzedniej sesji (GG działa mi w końcu cały czas)

PS. acha, w co należy wybrać w menu "Sesje" bo klikam na "Dodaj"
i nie wiem jaki plik (w jakim formacie) wybrać w opcji przeglądaj [aby wybrany program ładował się zawsze przy starcie]?

Pozdrawiam

rysban

  • Gość
3 Problemy w Ubuntu 7.10 Gusty
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-12-03, 21:46:30 »
Witam.
Wykorzystaj Synaptica i podaj mu szukaj flashplayer a dobierze zależności i doinstaluje - może będzie nazywał się inaczej ale na pewno będzie miał obsługę flashplayera  z javą zrób to samo .
Pozdrawiam Ryszard