Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Trudny wybor, czyli .NET kontra Java, nie moge sie zdecydowac :(  (Przeczytany 9497 razy)

czester21

  • Gość
witam

Post ten prosze potraktowac powaznie, bardzo prosze o KONSTRUKTYWNE komentarze, nie rzucanie tekstow typu win to shit itd.
Chcialbym poczytac wypowiedzi ludzi, ktorzy znaja chociaz czesciowa obie opisane tu technologie.

    Pisze ten post poniewaz musze podjac pewna decyzje, ktora moze miec dosc duzy wplyw na maja przyszla kariere zawodowa.
    Na poczatku powiem cos o sobie :), aktualnie jestem studentem 3 semestru informatyki, jaka specjalizacje zamierzam wybrac sobie Inzynierie Oprogramowania. Samym programowaniem zajmuje sie od 6 klasy szkoly podstawowej, od 3 klasy gimnazjum jestem uzytkownikiem linuxa i naprawde jestem zadowolny z tej decyzji o przesiadce windows->linux, ktora podjalem dawno temu.
    Jako ze moje studia trwaja 7 semestrow, chyba juz pora pomyslec powaznie o pracy, przyszlym zatrudnieniu, tutaj wlasnie pojawia sie moj problem.
    Od Jakiegos czasu przegladam rozne serwisy z ofertami pracy, nie trudno zauwazyc ze najwiecej ofert pracy dzisiaj jest w nowych technologiach, czyli .NET lub Java. Na dzisiejszy dzien programuje w .NET uzywajac jezyka C# oraz w Java, narazie jednak tworze tylko aplikacje okienkowe, a wiec WindowsForms dla .NET oraz Swing dla Javy. Zauwazylem rowniez ze znaczniej prosciej jest sie "wstrzelic" w rynek technik internetowych. W tym momencie zupelnie nie moge sie zdecydowac czy wybrac ASP .NET 2.0 czy moze jednak poswiecic swoj czas i poczuczyc sie pisania Servletow,JSP,JSF, sprobowac Springa, Hibernate, poczytac cos o EnterpriseJavaBeans.
    Platforma microsoftu z jednej strony pociaga mnie poniewaz wiem ze firma ta dostarcza IIS, baze danych ktora jest SQL Server, server smtp, pop3, wszystko to moze stac np. na Windows 2003 Server, do tego mam bardzo przyjemne srodowisko jakim jest VisualStudio. Wszystkie te produkty bardzo ladnie sie ze soba integruja, wiekszascia z tych produktow mozna rowniez "zarzadzac" piszac swoje programy w .NET (wiecie o co chodzi :)). Do tego swietna dokumentacja MSDN, support ze strony firmy, po prosty wydaje mi sie ze wybierajac wlasnie rozwiazania microsoftu mniej sie urobie niz wybierajac Java i roziwazania OpenSource. Z drugiej jednak strony wszystko to co do tej pory wymienilem to technologie ClosedSource, co niestety jest sprzeczne z moimi idealami :( Zawsze popieralem OpenSource cenilem sobie ta "wolnosc" jaka daje mi OpenSource, ciezko mi tak po prostu to porzucic. Z drugiej strony jest platforma mono, ktora jest OpenSource i umozliwia tworzenie aplikacji na windows, linux, mac os x, do tego jest mod_mono do apache, ktory daje nam XSP, czyli mozliwosc tworzenia aplikacji internetowych w OpenSource, pod wszystkie platformy.
    Java z kolei jest rowniez bardzo dobra platforma, ma duze mozliwosci, tak jak juz powiedzialem J2EE czyli JSP,JSF,Servlety,Spring,EJB daja mozliwosc tworzenia naprawde dobrych aplikacji internetowych i do tego jest OpenSource oraz kontenery J2EE czy to TomCat czy JBOSS stawia sie glownie na platformach unixowych, w tym linux. Niestety wada jest to ze nie jest tak zintegrowana z innymi rozwiazaniami jak platforma microsoftu. SUN tworzy sama maszyne wirtualna, server HTTP tworzy apache, kontener rowniez (tomcat), baze moge sobie wziasc np. MySQL, Oracle albo PostreSQL, a jezeli mamy jakis wiekszy projekt to trzeba sie wziasc za ant albo mavena (budowanie projektu). Jesli chodzi o srodowisko to SUN oficjalnie poleca NetBeans, ktoremu do idealu naprawde duzo brakuje, zwlaszcza jezeli porownamy go z VisualStudio. Z NetBeans mam zreszta bardzo ciekawe doswiadczenia, jest bardzo wkurzajacy podczaas tworzenia duzych formularzy (mowie tu o okienkach w swing). Sami widzicie, kazdy robi co innego :( Do tego musze powiedziec ze jesli chodzi o przenosnosc  aplikacji to naprawde nie jest tak ze jedna aplikacja tak samo chodzi na
windows,linux,mac os, ja zawsze zakladam ze chodzi tak samo w 90% :P, jezeli ktos nie wierzy to znaczy ze chyba za malo w Javie pisal :]  (albo ja sie myle :P). Wybierajac jednak ta opcje zachowam twarz i nie przejde nagle z OpenSource->ClosedSource.
    Wiec sami wydzicie, wybor .NET a Java jest dosc trudny i naprawde nie wiem co wybrac, w czym sie specjalizowsc, a wiec pomozcie bo spac po nocach nie moge ;-)

(jezeli cos napisalem niejasno, nielogicznie to przepraszam, jest juz dosc pozno i moja percepcja pisania klarownych tekstow moze nie byc doskonala)

norbert_ramzes

  • Gość
Trudny wybor, czyli .NET kontra Java, nie moge sie zdecydowac :(
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-12-08, 15:14:23 »
Cytat: czester21
W tym momencie zupelnie nie moge sie zdecydowac czy wybrac ASP .NET 2.0 czy moze jednak poswiecic swoj czas i poczuczyc sie pisania Servletow,JSP,JSF, sprobowac Springa, Hibernate, poczytac cos o EnterpriseJavaBeans.
    Platforma microsoftu z jednej strony pociaga mnie poniewaz wiem ze firma ta dostarcza IIS, baze danych ktora jest SQL Server, server smtp, pop3, wszystko to moze stac np. na Windows 2003 Server, do tego mam bardzo przyjemne srodowisko jakim jest VisualStudio.
A zestaw Apache, PHP, MySQL (LAMP ale to też jest pod... winshit)?

Wszystko co wymieniłeś ma swoje odpowiedniki OpenSource i hula po Linuksem.

Co do SMTP i POP3/IMAP to jest przecież exim, sendmail, dovecot i inne.

A co od nielubionego przez prawie wszystkich tutaj VisualStudio(nie cierpie wymieniać tej nazwy) to też ma swoje odpowiedniki, a poza tym pisanie wszystkiego ręcznie ma swoje poważne zalety jakbyś nie zauważył.

PS. Jeśli już to wybierz Javę.

axlinux

  • Gość
Trudny wybor, czyli .NET kontra Java, nie moge sie zdecydowac :(
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-10-10, 17:56:05 »
Osobie która napisała ten post pewnie mój wpis już nie będzie potrzebny, jednak może wywiąże się jakaś ciekawa dyskusja.
Na moich studiach większość osób które coś piszą pozostała przy C++ lub przeszła na C/płotek/. Ja jako jeden z nielicznych wziąłem się ostro za Javę. Wynikło to z tego że nie za bardzo lubię ms-a oraz chciałem poznać jakiś przyjemniejszy język niż C++.  

Wiele znajomych nie potrafiło zrozumieć jak mogłem się zabrać za Javę jak jest przecież lepszy C#. Odpierałem zarzuty że pod Javę mogę pisać pod Linuksem, i że wybór C# byłby nie do końca zgodny z moimi przekonaniami. Nie wyszło najlepiej bo byłem sam a ich pół roku.

Przyznali mi oczywiście racje że Java to super język, jednak C# jest lepszy i nie ma dyskusji bo poprawił błędy Javy, a chyba największą wtopą Javy była i jeszcze jest wydajność.

Drugi atak polegał na tym, że najlepsze środowiska programistyczne jednak są pod Windowsa. Dla nich Eclipse czy Netbeans nie są poważne przy VisualStudio. To też był jeden z argumentów dlaczego warto używać do zastosowań komercyjnych Windowsa. Wiem że coś poważnego prowadzi IBM dla Javy jednak jeszcze nie miałem okazji się z tym zapoznać.

Na razie batalię przegrywam. Ktoś coś poradzi?

Poza tym tak naprawdę nikt poważnie nie traktuje Mono. A jeżeli chodzi o RAD czyli mega IDE to wydaje mi się że jednak pod Linuksa nie ma zbyt rewelacyjnych produktów którymi można by się chwalić. :(

de_laurent

  • Gość
Trudny wybor, czyli .NET kontra Java, nie moge sie zdecydowac :(
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-10-11, 00:07:54 »
Czesc!

Mam nadzieje, ze nie spodziewales sie, piszac na tym forum, zachety do uzywania produktow Microsoftu? Wydaje mi sie, ze pytajac tutaj juz podswiadomie zdecydowales czego tak na prawde chcesz. Byc moze propozycja MS jest kuszaca, wszystkie produkty "piknie" wspoldzialaja; szafa gra. Ale czy jednak na pewno? Nie jestem programista, ale wiem jedno: aplikacje, z ktorych korzystam w mojej pracy sa napisane w javie. Dzialaja jak dzialaja, ale moge uzywac ich zarowno na Windowsie, GNU/Linuksie, Solarisie jaki i HP-UXie. Ogolnie jest calkiem w porzadku biorac pod uwage szybkosc dzisiejszych komputerow. Poza tym SUN w koncu otworzyl jave.

Co zas sie tyczy Mono, to mam nadzieje, ze moje czlonki nigdy nie beda skuszone dotknac tego () zamachu MS na wolne oprogramowanie/open source. (). (Na np.googlu znajdziesz wiecej na ten temat.)

Z tego co piszesz wyglada na to, ze mozesz wybrac 2 drogi:
1. Pojsc na latwizne, wybrac rozwiazania MS i (za przeproszeniem) pierdziec w stolek,
2. Robic to co uwazasz za sluszne, miec satysfakcje, nawet jezeli nie bedzie super-latwo.

Poza tym:
a)_ wydaje_ mi sie, ze widzialem wiecej ofert pracy dla programistow javy
b) jezeli jest wiecej programistow C# niz javy, a wiecej jest ofert pracy dla znajacych jave, to latwiej bedzie ci znalezc prace znajac jave.

Reasumujac, jakby to powiedzial Laska, musisz zastanowic sie co robic chesz w zyciu...
I zaczac to robic!

Ja nie lubie podejscia MS ani do jego klientow ani do programistow. Zastanow sie czy chcesz wspierac ta firme.

Pozdrawiam