Nowe posty

Autor Wątek: pytania laika o konsole  (Przeczytany 6676 razy)

pasztet

  • Gość
pytania laika o konsole
« dnia: 2007-02-06, 18:59:55 »
Jestem w trakcie konwersji z Windy na Suse 10.1. Mój problem:
1. Uruchamiam program z konsoli (konkretnie chodzi o matlab7), wpisuje nazwe pliku wykonawczego i program działa w porządku. Jeżeli jednak uruchamiam go z poza konsoli (klikajac na plik wykonawczy), program zaczyna się uruchamiać (pojawia się ekran startowy) ale zaraz potem zamyka się. Dlaczego?
2. Podobny w objawach, ale nie wiem czy analogiczny problem mam z grą Warsow - po ściągnięciu i rozpakowaniu próbowałem, grę uruchomić z poziomu konsli oraz "w normalny - dla windows'owej "małpy" - sposób, program zaczyna się uruchamiać, ale zaraz potem zamyka.
Czy moze to być spowodowane jakimiś ustawieniami konsoli albo systemu?
pozdrawiam pasztet

Zbooj

  • Gość
pytania laika o konsole
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-02-07, 12:04:36 »
2007-02-06 18:59:55 pasztet napisał:

> Jestem w trakcie konwersji z Windy na Suse 10.1. Mój problem:
 > 1. Uruchamiam program z konsoli (konkretnie chodzi o matlab7), wpisuje nazwe pliku wykonawczego
 > i program działa w porządku. Jeżeli jednak uruchamiam go z poza konsoli (klikajac na plik
 > wykonawczy), program zaczyna się uruchamiać (pojawia się ekran startowy) ale zaraz potem zamyka
 > się. Dlaczego?
 > 2. Podobny w objawach, ale nie wiem czy analogiczny problem mam z grą Warsow - po ściągnięciu i
 > rozpakowaniu próbowałem, grę uruchomić z poziomu konsli oraz "w normalny - dla windows'owej
 > "małpy" - sposób, program zaczyna się uruchamiać, ale zaraz potem zamyka.
 > Czy moze to być spowodowane jakimiś ustawieniami konsoli albo systemu?
 > pozdrawiam pasztet


Jesli uzywasz KDE to w opcjach skrótu jest coś takiego jak uruchom w terminalu, więc uruchom tak i zobacz cóż to za błąd.

pasztet

  • Gość
pytania laika o konsole
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-02-07, 22:18:42 »
2007-02-07 12:04:36 Zbooj napisał:
 >
 > Jesli uzywasz KDE to w opcjach skrótu jest coś takiego jak uruchom w terminalu, więc uruchom
 > tak i zobacz cóż to za błąd.
 >

Uruchomiłem matlab w w ten sposób, pokzaują sie komunikaty:
Warning: latest version of matlab app-defaults file not found.
Contact your system administrator to have this file installed.
Warning: Unable to load Java Runtime Environment: libjvm.so: cannot open shared object file: No such file or directory.
Warning: Disabling Java support.
Warning: Could not access OpenGL library

Rysh

  • Gość
pytania laika o konsole
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-12-02, 11:37:52 »
Wypakuj gre, wejdz do katalogu zobacz INSTALL albo README tam masz dokladnie co trzeba zrobic. A konsole zamyka Ci tak samo jak w windowsie, niektore programy jak skoncza dzialanie to zamkają za sobą okno (cmd).
Dlatego najlepiej instaluj z konsoli wszystko, bo wtedy wiesz czy błąd Ci zaden nie wyskoczył. Bo nawet jesli wyskoczyl to będziesz myślał że wszystko poszło zgodnie z planem, bo konsola tak czy siak sie zamknie.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
pytania laika o konsole
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-12-02, 14:36:52 »
> Warning: latest version of matlab app-defaults file not found.

Spróbuj z konsoli przejść do katalogu z programem (cd) i stamtąd go wywołać (./matlab). Być może program szuka swoich plików w katalogu, z którego został wywołany.

Jeżeli zadziała, to w skrócie też możesz ustawić "Katalog roboczy", ewentualnie w linii polecenia wpisać:
"cd /sciezka/do/programu; ./program"

Co do ostrzeżeń o Javie i OpenGL, to musisz zainstalować pakiety Javy (JRE) oraz najprawdopodobniej sterowniki do karty graficznej (www.nvidia.com, www.ati.com).