Nowe posty

Autor Wątek: partycja multimedialna??  (Przeczytany 7695 razy)

Slonzok

  • Gość
partycja multimedialna??
« dnia: 2007-12-05, 23:11:05 »
Będę instalował fedore :)

Mam dwa dyski (obecnie):
40GB Linux Fedora 6 (do celów testowych, aby sprawdzić czy mi odpowiada)
 oraz Win XP (hda)
160GB Linux (hdb)

Czy dobrym pomysłem byłoby stworzenie multimedialnej (filmy, muza) partycji NTFS na hdb??
Chciałbym mieć łatwy dostęp do filmów i muzy zarówno z linuksa jak i wina.
(bez konieczności posiadania tych samych plików na obu dyskach np. muzy)
Jeśli nie jest to dobry pomysł to dlaczego? Jakaś alternatywa?

Chciałbym aby po uruchomieniu kompa wyświetlał mi się grub z możliwością wyboru wina bądź linuxa.
Gdzie zainstalować gruba, na hda  czy na  hdb?
Na partycji czy w MBR?
Jeśli na  hda,  to czy muszę mięć na nim (hda) jakąś partycję linuksową?

Proszę o jasne i klarowne wyjaśnienia.

Pozdrawiam,
Slonzok

  • Gość
partycja multimedialna??
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-12-06, 15:33:00 »
Cytat: Slonzok
Czy dobrym pomysłem byłoby stworzenie multimedialnej (filmy, muza) partycji NTFS na hdb??
Oczywiście, że to dobry pomysł ;)
Chociaż nie wiem, jak jest z obsługą zapisu na NTFS w Fedorze 6 (nigdy nie korzystałem z partycji NTFS), więc jeszcze się co do tego upewnij. (do obsługi zapisu na partycji NTFS musisz mieć w systemie sterownik NTFS3G, czy jakoś tak).

Cytat: Slonzok
Chciałbym aby po uruchomieniu kompa wyświetlał mi się grub z możliwością wyboru wina bądź linuxa.
Gdzie zainstalować gruba, na hda  czy na  hdb?
Na partycji czy w MBR?
Jeśli na  hda,  to czy muszę mięć na nim (hda) jakąś partycję linuksową?
GRUB (ewentualnie LILO) instaluje się domyślnie podczas instalacji Linuksa. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór MBR'u (na hda oczywiście (lub sda, jeśli masz dysk SATA)). I należy pamiętać o tym, że windowsa trzeba instalować przed linuksem, bo windows nie patrzy co jest w MBR i wrzuca tam swój program rozruchowy nadpisując GRUB'a.

Slonzok

  • Gość
partycja multimedialna??
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-12-06, 20:51:21 »
Cytat: tomek-k
Oczywiście, że to dobry pomysł ;)
Chociaż nie wiem, jak jest z obsługą zapisu na NTFS w Fedorze 6 (nigdy nie korzystałem z partycji NTFS), więc jeszcze się co do tego upewnij. (do obsługi zapisu na partycji NTFS musisz mieć w systemie sterownik NTFS3G, czy jakoś tak).
Ja pod linuxem też nigdy nie korzystałem z NTFS'a ale taki format mają partycje windowsowe :\\ (win xp)
Generalnie chodzi mi oto żebym mógł zapisywać i odczytywać na tej partycji (NTFS) zarówno pod linuxem jak i winem. Obecnie będę instalował Fedore 8.

Cytat: tomek-k
GRUB (ewentualnie LILO) instaluje się domyślnie podczas instalacji Linuksa. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór MBR'u (na hda oczywiście (lub sda, jeśli masz dysk SATA)). I należy pamiętać o tym, że windowsa trzeba instalować przed linuksem, bo windows nie patrzy co jest w MBR i wrzuca tam swój program rozruchowy nadpisując GRUB'a.
O tym że windows nadpisuje Grub'a lub Lilo przekonałem się na własnej skórze :\\

norbert_ramzes

  • Gość
partycja multimedialna??
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-12-07, 02:27:10 »
Nie żebym się czepiał ale... skórze

Weź to zedytuj bo to razi

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
partycja multimedialna??
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-12-07, 03:45:50 »
Cytat: "Slonzok"
Ja pod linuxem też nigdy nie korzystałem z NTFS'a ale taki format mają partycje windowsowe :\\
Ale partycje windowsowe korzystają również z systemu plików FAT32 sam XP może działa na NTFS ale to tylko partycja przeznaczona pod sam system, spokojnie możesz mieć FAT32 na partycji z samą muzą i filmami, gdyż to ikspekowi w niczym nie przeszkadza a linuks bez problemu odczytuje FAT32.

Dla potwierdzenia sam kiedyś miałem partycję z systemem plików FAT32 na partycji z takim preznaczeniem a potem doinstalowałem linuksa i wszystko było cacy :) Teraz korzystam tylko i wyłącznie z linuksa bo nawet jeśli coś potrzebuje z windowsa to działa mi bez problemu pod WINE :)

Pozdrawiam!

ankul

  • Gość
partycja multimedialna??
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-12-07, 10:44:55 »
Witam

FAT32 to dobry pomysł ponieważ
http://en.wikipedia.org/wiki/NTFS#Interoperability
Cytat: Wikipedia o NTFS
Details on the implementation's internals are closed,
which makes it difficult for third-party vendors to provide tools to handle NTFS.
FAT32 ma niestety tą wadę, żę długość plików jest ograniczona do 2GB

PAX

norbert_ramzes

  • Gość
partycja multimedialna??
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-12-07, 11:01:44 »
Oraz jest problem z wielkością partycji/klastra.

Slonzok

  • Gość
partycja multimedialna??
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-12-08, 19:59:56 »
Trochę sobie poczytałem, wikipedie, portalwiedzy.onet.pl, microsoft oraz na forum PCLab
i doszedłem do wniosku że jednak wole NTFS :) zwłaszcza że owa partycja ma mieć jakieś 120 GB :))

Cytat: roobal
Teraz korzystam tylko i wyłącznie z linuksa bo nawet jeśli coś potrzebuje z windowsa to działa mi bez problemu pod WINE :)
Mówisz że pod WINE, a co z grami? Też ci chodzą pod wine?
Ja lubię sobie czasem pograć :)

Cytat: ankul
FAT32 ma niestety tą wadę, żę długość plików jest ograniczona do 2GB
Z tego co wyczytałem to wynika że 4GB a nie 2 :)

norbert_ramzes

  • Gość
partycja multimedialna??
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-12-08, 20:32:41 »
Cytat: Slonzok
Cytat: norbert_ramzes
Oraz jest problem z wielkością partycji/klastra.
Powiedzmy że chciałbym mieć 120GB tej partycji multimedialnej, więc czy FAT32 może być? Czy muszę jednak dać NTFS?
120GB pójdzie (przynajmniej tak mi się wydaje) ale będziesz miał duże klastry co spowoduje to że po pierwsze będzie to zajmować więcej miejsca np plik o wielkości 1B będzie zajmować nawet 32KB (albo 64-niepamiętam) a po drugie będziesz miał o wiele spowolniony odzczyt małych plików.

norbert_ramzes

  • Gość
partycja multimedialna??
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-12-08, 20:40:36 »
PS. Osobiście na mp3, filmy i inne używam ext3 ponieważ windę jak już wspomniałem używam tylko dlatego bo do mojej drukarki niema sterownika dla cups'a.

Slonzok

  • Gość
partycja multimedialna??
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-12-08, 23:23:23 »
Cytat: norbert_ramzes
PS. Osobiście na mp3, filmy i inne używam ext3 ponieważ windę jak już wspomniałem używam tylko dlatego bo do mojej drukarki niema sterownika dla cups'a.
Jak pisałem wyżej windę będę używał do gier ale zostawiam też ją z powodu mojej dziewczyny. Ja do tej pory używałem na linuxie ext2, ale chce teraz stworzyć tą wspólną partycje aby mieć łatwy dostęp do plików z obu systemów.

Wielkie dzięki wszystkim za pomoc i informacje.

Pozdrawiam,
Slonzok

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
partycja multimedialna??
« Odpowiedź #11 dnia: 2007-12-09, 03:46:57 »
Cytat: "Slonzok"
Mówisz że pod WINE, a co z grami? Też ci chodzą pod wine?
Ja lubię sobie czasem pograć :)
Ja rzadko gram ale jak zacznę w coś grać to później ciężko mi przestać:P

Za wiele gier nie odpalałem, ponieważ mam mało gier (w większości nie stać mnie na gry lub szkoda mi kasy i wolę nie kupić i nie pograć poza tym do najbliższego sklepu z grami mam jakieś 20 km :)) jedyne co mi się udało odpalić to:

Medal of Honor Alied Assault
Medal of Honor Alied Assault Spearhead
(z tym, że w tych grach pod WINE są małe problemy ze sterowaniem i graniem przez sieć - nie zawsze łączy ale myślę, że to się zmieni wkrótce, natomiast po Cedegą nie ma żadnych problemów z tą grą)

Duke Nukem Manhattan Project - gra śmiga bez zarzutów

Worms 3d demo - skoro demo poszło gładko to i pełna powinna:)

Jakieś skoki narciarskie ale gra lubiała się zawiesić

więcej grzechów nie pamiętam :)

Do gier jednak lepsza jest Cedega, co prawda komercyjna i trzeba zapłacić ale cena wcale nie jest szokująca i na prawdę wolę kupić Cedegę niż windowsa specjalnie do gier, ponieważ Cedega przy windowsie kosztuje grosze, bo nawet te 79zł tylko dla jedenj gry to jest jeden wydatek a windows nie dość, że droższy to za każdą nową wersję znów trzeba płacić :)

Co do programów, kiedyś właśnie byłem zmuszony instalować windowsa, ponieważ w momencie kiedy chciałem uruchomić płytę z testami na prawo jazdy wyskakiwał mi komunikat typu "Proszę włożyć oryginalny nośnik...", podobno był podobny problem z grami czytałem gdzieś, że niby by to rozwiązano ale teraz to mi już nie potrzebne, za to mam inne testy na prawo jazdy, które odpalają się pod WINE (niestety nie pamiętam nazwy dystrybutora, gdyby któś chciał o to zapytać), wracając do rzeczy pod wine odpalałem póki co jedynie to co mnie najbardziej interesuje, czyli:

Fruity Loops studio 7 demo - w starszych wersjach WINE było dużo prblemów z tym programem ale w najnowszej wersji wine chodzi równie dobrze jak na windowsie, niestety nie wiem jeszcze jak wygląda sprawa z pluginami i wtyczkami VST :)

jeszcze kiedyś coś tam odpalałem ale nie pamiętam już co nawet :P

pozdrawiam!

  • Gość
partycja multimedialna??
« Odpowiedź #12 dnia: 2007-12-09, 11:07:32 »
co do gier, to przecież jest parę fajnych gier uniksowych - wcale windowsa nie trzeba:P

Slonzok

  • Gość
partycja multimedialna??
« Odpowiedź #13 dnia: 2007-12-09, 22:00:24 »
Wiem że są gry pod linuksa, ale w np. wiedźmina już chyba na linuksie nie pograsz :( Ja raczej też nie kupuję, ale czasem kumpel coś przyniesie :) więc winda musi być. Poza tym winda musi zostać choćby tylko ze względu na moją dziewczynę :)

Na razie nie mam czasu zrobić tego linuksa. Jeśli będę miał jakieś problemy
to będę pisać.
Na chwilę obecną dyskusje/temat uważam za zakończony.

Pozdrawiam,
Slonzok

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
partycja multimedialna??
« Odpowiedź #14 dnia: 2007-12-10, 03:40:38 »
Cytat: tomek-k
co do gier, to przecież jest parę fajnych gier uniksowych - wcale windowsa nie trzeba:P
No tak ale jest dużo gier windowsowych (chociażby MOHAAS, który jest moją ulubioną grą i strasznie ją uwielbiam), których nie ma na linuksa czy chociażby "odpowiedników" tych gier jak, np. Quake 3 Arena - Open Arena (która nawet wydaje mi się lepsza od Quake).

Cytat: "Slonzok"
Poza tym winda musi zostać choćby tylko ze względu na moją dziewczynę :)
Jeśli wolno spytać, dlaczego Twoja dziewczyna tak się uparła na tego windowsa? Używa jakiś programów, które nie działają na linuksie lub nie ma ich odpowiedników?

Moja dziewczyna zawsze narzekała, że ma problemy z windowsem i średnio co 2 miesiące robiłem reinstalkę, bo szczerze na windowsie sie prawie w ogóle nie znam, więc nie zagłębiałem się w problem i nie szukałem rozwiązań na forach a najczęstszym problemem były wirusy, których nie chciało mi się pojedynczo kasować, gdyż zajmowało to średnio koło 2 godzin a jakaś gadzina i tak zawsze się uchowała na dysku, więc reinstalka była chociażby ze względu na oszczędność czasu i nerwów :) którgoś dnia mówię słuchaj zainstaluje Ci linuksa, a ona na to "A co to jest? Wolę windowsa" ale zobaczyła u mnie, wówczas Mandrivę 2007 i się jej spodobała, ale nadal wolała windowsa, w końcu po którejś reinstalacji wręcz wymusiłem na niej zgodę na instalację linuksa (nawet jeśli by się nie zgodziła to bym to zrobił :P) skoro używałem mandrivy zainstalowałem jej to samo, niedawno instalowałem jej ubuntu i jest z linuksa strasznie zadowolona i teraz mówi "wolę linuksa" a kłopoty z kompem się skończyły brak wirusów i innych większych problemów, zwłaszcza, że komp służy jej jako wieża, kino domowe i przeglądarka internetu :)

Pozdrawiam!