Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Laik i Mandriva 2008  (Przeczytany 15267 razy)

Robaczek1

  • Gość
Laik i Mandriva 2008
« dnia: 2007-12-01, 10:22:59 »
Witam wszystkich. Jestem nowy na forum i musze przyznać że z linuxa jestem narazie ciemny, cały czas korzystałem z XP, więc prosze o cierpliwość.
A więc, kupiłem Mandrive 2008, zainstalowałem wg instrukcji  i system raczej działa poprawnie.
Tylko w instrukcji pisało że niezbędne jest przygotowanie co najmniej dwóch partycji (systemowej, i plików wymiany SWAP) i tak też zrobiłem, dodałem jeszcze 3 partycję, ale system widzi tylko dwie, nie widzi partycji SWAP, DLACZEGO?? Czy powinno ją byc wogóle widać??
Drugie moje pytanko to porty USB. Porty na 100% działały pod Xp, a teraz USB 1.1 wogóle nie odnajduje urzadzenia a USB 2.0 odnajduje ale co chwile rozłącza i nic nie daje sie skopiować (chodzi mi aby przynajmniej te 1.1 poprawnie działało)
Trzecie moje pytanko dotyczy Kadu. podczas instalacji gdy już podam hasło wyskakuje okienko
"Niektóre z wybranych pakietów nie mogą zostać zainstalowane ( z powodu niesatysfakcjonującego pakietu Libexpat0.... czy kontynuować mimo to? Przerwij i OK" Klikne na ok to pisze że istalacja zakończona lecz nigdzie nie ma tego programu a jak na przerwij to wiadomo.............
Kadu jest raczej pasujące do tej wersji linuxa bo było dołączone na płycie.
Prosze o cierpliwość ;P i jakieś konkretne odpowiedzi ale napisane prostym językiem ;p;p

Z góry dzieki za wszystkie udzielone odpowiedzi a teraz zabieram sie do lektury o Linuxie

P.S prosze przenieść do innego dzialu bo coś pomieszałem....

TheUsh

  • Gość
Laik i Mandriva 2008
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-12-01, 14:18:39 »
Co do pierwszego, to partycji SWAP nie ma być widać. Ona jest potrzebna systemowi, a użytkownik nie ma do niej dostępu. SWAP to coś jak plik wymiany w Windowsie, tam zrzucane są rzeczy z RAMu nie używane w tym czasie.

Co do kolejnych pytań, to proszę kolegów znających się na Mandrivie, niech oni pomogą.  Chociaż jeśli chodzi o kadu radzę zajrzeć na oficjalną stronę http://www.kadu.net/w/Pobierz:Mandriva/Mandrake . btw. to że nie widzisz nigdzie tego programu, to nie znaczy że go nie ma. kliknij alt+f2, wpisz kadu i kliknij enter. Może po prostu nie zrobiło skrótów w menu.

axlinux

  • Gość
Laik i Mandriva 2008
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-12-01, 19:45:10 »
Co do kadu to musisz znaleźć sobie ten pakiet i go zainstalować.

Brix

  • Gość
Laik i Mandriva 2008
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-12-01, 20:24:49 »
Ważne: gdy działa internet, pierwsze co trzeba zrobić w Mandrivie to:

a) skasować bazę danych pakietów z płyty DVD. Nie ma sensu już jej używać (komenda urpmi.removemedia -a )
b) ustawić serwery, z których będą ściągane pakiety z internetu, popularnym sposobem jest zrobienie tego z pomocą strony easyurpmi.zarb.org
c) zauktualizować system.

To jest absolutnie niezbędne do komfortowej pracy z tym systemem! Na pewno gdzieś znajdziesz jak to dobrze zrobić, w razie czego mogę pomóc.

np. http://www.mandrivalinux.org.pl/artykuly.php?id=019_co_warto_zrobic_po_zainstalowaniu_mandrivy

1. SWAP

Nie wiesz co to swap, a ręcznie ustawiałeś partycje? Na wszelki wypadek podaj wyniki działania komend:

$ df -h

# fdisk -l

Ostatnią komendę jako root, czy su (enter) podaj hasło roota (enter)

Możesz też wpisać (jako root) "diskdrake", by zobaczyć swoje partycje graficznie.

2. Kadu.

W jaki sposób instalujesz kadu? Dziwi mnie jeśli naprawdę nie instaluje się z płyty. Nie musisz NIC ściągać, kadu powinno być w tzw. repozytorium dla Mandrivy, w menu już od razu masz graficzny program do instalowania pakietów. Po ustawieniu serwerów (konfiguracji urpmi) i aktualizacji systemu na pewno się zainstaluje.

3. USB. Może problem zniknie po aktualizacji systemu, jeśli nie, trzeba będzie szukać rozwiązania, może na innej dystrybucji USB będzie lepiej działał?

Można też sprawdzić co da wyłączenie modułu odpowiadającego za 2.0

Dla mojej już odchodzącej do lamusa płyty głównej jest to:

# modprobe -r ehci-hcd

(jako root oczywiście) i sprawdzić, jak po tym działa USB.

Robaczek1

  • Gość
Laik i Mandriva 2008
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-12-02, 13:15:49 »
Witam. Czyli tak... punkty a,b,c wykonane.
Z Kadu tez sobie poradziłem, ale po aktualizacji systemu USB dalej nie ma, nie próbowałem wyłączać USB 2.0 poniewaz mam tam podłączoną myszke i klawiature więc musi być jakieś inne wyjscie.....

wyniki działania komend:
# fdisk -l

Disk /dev/hda: 40.0 GB, 40020664320 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 4865 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x1a681a67

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/hda1   *           1         973     7815591   83  Linux
/dev/hda2             974        4865    31262490    5  Extended
/dev/hda5             974        1164     1534176   82  Linux swap / Solaris
/dev/hda6            1165        4865    29728251   83  Linux
[root@xxx mateusz]#


$ df -h
System plików         rozm. użyte dost. %uż. zamont. na
/dev/hda1             7,4G  699M  6,3G  10% /
/dev/hda6              28G  1,9G   25G   8% /usr

Jest coś nie tak???

Robaczek1

  • Gość
Laik i Mandriva 2008
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-12-02, 13:25:37 »
Aha. I jakby mi ktoś mógł pomóc w zainstalowaniu drukarki...... LEXMARK X1170.
Napiszcie jak ją zainstalować ale prosze pisać jakimś prostym językiem ;P
Podobno trzeba najpierw zainstalować system cups:
-cupsys
-cupsys
-client-qtcups
tylko w menadzerze pakietów nie umie znaleźć tych powyzszych pakietów.
Prosze o info

Brix

  • Gość
Laik i Mandriva 2008
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-12-02, 18:11:42 »
Cytuj
Jest coś nie tak???
Wygląda na to, że niestety tak. Podział objętościowy partycji jest optymalny, być może instalator Ci tu pomagał, ale podałeś zły punkt montowania największej (hda6). Powinna być montowana jako /home, bo na cholerę tak duża osobna partycja na katalog /usr... Tę partycję i tak instalator tworzy, by były tam dane użytkowników (/home). Nie miałbyś problemu, gdybyś jednak zaufał instalatorowi i pozwolił mu wszystko zrobić automatycznie, zwłaszcza że nie wiedziałeś wtedy o co chodzi.

Na mój gust to jest po prostu bez sensu. Nie czuję się na siłach poradzić jak to dobrze i bezproblemowo odkręcić, może jakiś ekspert pomoże. Albo w ostateczności ponowna instalacja...

Cytuj
poniewaz mam tam podłączoną myszke i klawiature
Czy chodzi o to, że klawiaturę oraz mysz masz na usb i działają, ale np. pendrive już nie? To byłby dobry objaw wskazujący na jakieś problemy/konflikty z modułem od USB 2.0, ale oczywiście tego nie wiem.

Poza tym modprobe -r nie usuwa modułów na zawsze, tylko na czas działania komputera - ta komeda jest tylko dla testu, nic sama nie naprawi. W ostateczności, jeśli np. boisz się blokady/zwisu systemu, możesz spróbować odpalić z płyty Mandriva One lub Ubuntu i tam sprawdzić działanie usb oraz (jeśli wciąż będą kłopoty) czy usunięcie tego modułu pozwoli na normalne używanie USB (1.1 tylko).

Dla Ubuntu to chyba będzie: sudo modprobe -r ehci_hcd, ale na BHP sprawdź nazwę tego modułu (od usb 2.0) w przeglądzie sprzętu (w Mandrivie Konfiguracja Komputera).

Co do drukarki... To drukarka USB? Skoro masz skonfigurowane urpmi i zaktualizowany system, to podłącz ją, włącz i zobacz co się będzie działo. W takich wypadkach zwykle uruchamia się printerdrake i jeśli jest to możliwe, automatycznie ściąga z sieci i instaluje co trzeba.

Jeśli to nie zadziała, będziesz musiał dobrze szukać informacji jak to zainstalować ręcznie, bo na pewno ktoś już taką drukarkę miał i ją uruchomił (albo nie). Inna sprawa, czy nie przeszkadzają tu Twoje problemy z USB, co też musisz wykluczyć.

I mam nadzieję, że konfigurując repo dodałeś źródła non-free, non-free_updates, plf-free i plf-nonfree, z działających serwerów oczywiście.

Robaczek1

  • Gość
Laik i Mandriva 2008
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-12-03, 16:56:22 »
Dobra dzieki. Czyli zainstaluje go ponownie tylko tak:
Czyli jk przyjdzie czas na podzial dysku podczas instalacji to rozumiem że coś mam pozmieniać.... A tam sa dostepne opcje:
Użyj istniejące partycje
Wymaż i wykorzystaj cały dysk
Zaawansowany podzial na partycje

Czyli jaką opcje mam wybrać, jesli tą ostatnią to jak to poźniej dokładnie poustawiać żeby wszystko grało


Aha, a co do USB to tak, myszka i klawiatura dzialają a jeśli chce pendrive to caly czas rozlacza

Brix

  • Gość
Laik i Mandriva 2008
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-12-03, 20:11:47 »
Cytuj
Czyli jaką opcje mam wybrać, jesli tą ostatnią to jak to poźniej dokładnie poustawiać żeby wszystko grało
Nie pamiętam teraz dokładnie jak to wygląda, musiałbym się pobawić, a tego mi się po prostu nie chce. W standardowym układzie tworzone są trzy partycje, jedna dla danych administratora/roota (programy, ustawienia itp.), druga swap (pamięć wirtualna), trzecia (największa) na dane użytkowników (filmy, mp3 ;-) itp. ), a dane użytkowników są w /home. Ponieważ poprzednio katalog /home miałeś na niewielkiej partycji roota, więc też miałeś mnóstwo zmarnowanej przestrzeni dyskowej. Można też mieć tylko dwie partycje (root i swap), można sobie zrobić ich więcej (na dane szyfrowane, kopie itp.), można nie wykorzystać całej powierzchni dysku - jak kto chce. No i jak już pewnie wiesz, w drzewie katalogów linuxa katalog może być osobną partycją, to kwestia punktu montowania. A osobna partycja na /home, jeśli się jej nie sformatuje, pozwala pozwala zachować swoje dane/ustawienia podczas np. uszkodzenia głównej partycji, reinstalacji systemu czy instalacji innego. Oczywiście mogą z tego czasem wynikać problemy, ale już zupełnie inna sprawa.

Ale też wszystko zależy, na ile już zrozumiałeś o co w tym chodzi i czego potrzebujesz. Bo jeśli czujesz, że się całkiem pogubiłeś, to po prostu wybierz opcję na wymazanie i wykorzystanie całego dysku. Oczywiście i tak czy siak wszystko z dysku z dysku stracisz, będziesz musiał ustawiać serwery i zaktualizować system od nowa.

Cytuj
Aha, a co do USB to tak, myszka i klawiatura dzialają a jeśli chce pendrive to caly czas rozlacza
No to dlaczego nie chcesz sprawdzić tego o czym piszę? Oczywiście nie twierdzę, że mój tok myślenia jest prawidłowy. Ale skoro dysk i tak już jest na "straty", możesz to wykorzystać i trochę pokombinować, bo nawet jeśli rozwalisz cały system, to i tak już nie ma znaczenia. Bo podejrzewam, że możesz mieć znany problem, że USB 1.1 działa, ale 2.0 już nie. Jak to dobrze rozwiązać sam nie wiem, ale gdyby tak istotnie było, to byłaby ważna wskazówka.

A co z drukarką?

Robaczek1

  • Gość
Laik i Mandriva 2008
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-12-03, 21:51:33 »
Jesteś wielki !!! Wpisałem w konsoli tak jak mi napisałeś # modprobe -r ehci-hcd to miało spowodować wyłączenie USB 2.0 a uruchomić 1.1 ale tak sie nie stało.....
Po wpisaniu tej komendy zaczęło działać USB 1.1 i bezproblemowo działa także 2.0 tylko jest małe ale... po restarcie systemu tak jakby te ustawienia nie zostały zapamiętane i znów dzieje sie tak jak przed wpisaniem komendy, moze wiesz jak to zapisać aby działało to cały czas?
I powiedz mi czy dobrym wyborem bedzie  zrobienie tylko 2 partycji (swap, i /) ??


A co do drukarki to dam znać, jak zainstaluje jeszcze raz system

Robaczek1

  • Gość
Laik i Mandriva 2008
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-12-04, 10:49:15 »
Dobra zrobiłem reinstala. Użyłem jednak tej ostatniej opcji, i  mam nadzieje że teraz wszystko bedzie ok, a oto wyniki komend:

# fdisk -l

Disk /dev/hda: 40.0 GB, 40020664320 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 4865 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x1a681a67

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/hda1   *           1        1019     8185086   83  Linux
/dev/hda2            1020        4865    30892995    5  Extended
/dev/hda5            1020        1528     4088511   82  Linux swap / Solaris
/dev/hda6            1529        4865    26804421   83  Linux

$ df -h

System plików         rozm. użyte dost. %uż. zamont. na
/dev/hda1             7,7G  2,0G  5,4G  27% /
/dev/hda6              26G  180M   25G   1% /home


A co do drukarki to, system ją wykrywa do skonfigurowania ale jako model X1100 niby bardzo blisko i powinno działać ale po skonfigurowaniu gdy chce coś wydrukować to drukarka daje tylko dźwięk jakby miała zacząć pracować ale nic nie drukuje....
Napisz jeszcze co z tym USB, bo jesteś bardzo blisko...

P.S dzieki za wszystkie odpowiedzi

Brix

  • Gość
Laik i Mandriva 2008
« Odpowiedź #11 dnia: 2007-12-04, 17:14:39 »
Cytuj
miało spowodować wyłączenie USB 2.0 a uruchomić 1.1 ale tak sie nie stało..... Po wpisaniu tej komendy zaczęło działać USB 1.1 i bezproblemowo działa także 2.0 tylko jest małe
Raczej niezbyt o to chodzi, ale nieważne...

Cytuj
po restarcie systemu tak jakby te ustawienia nie zostały zapamiętane i znów dzieje sie tak jak przed wpisaniem komendy
Przecież to już wyjaśniałem... :/


Co do partycji, wszystko wygląda teraz OK, co najwyżej można  pokręcić nosem na trochę przydużą ilość swapu. Ale to nie ma znaczenia.

Co do drukarki, pytałeś się już o nią na strefie mandrivy, ale dlaczego najpierw nic nie poszukałeś, hę? A przecież od razu trafiłbyś na ten link:

http://strefamandrivy.pl/forum/viewtopic.php?p=40703

Jednak wygląda na to, że czeka Cię trochę męczenia konsoli w celu wypakowania sterowników do Z600. To raczej nielubiący się z Linuksem sprzęt... A może masz już te stery? Poszperaj trochę w ustawieniami drukarki.

A dla wprawki w pracy z konsolą:

Zaloguj się na konsoli jako root. Wpisz:

# cd /etc/modprobe.d/

potem:

# echo > ehci "blacklist ehci-hcd"

(stworzy to pliczek o nazwie ehci z zawartością "blacklist ehci-hcd")

Sprawdź czy jest wszystko OK komendami ls i "cat ehci". Jeśli tak, zrestartuj kompa, podłącz pendrive i zobacz czy działa.

Jest to dość bezpieczna i łatwa do wyłączenia prowizorka na blokadę wczytywania modułu ehci (wystarczy ten pliczek usunąć). Ale mogą lepsze rozwiązania tego problemu, tego w tej chwili nie wiem!

Robaczek1

  • Gość
Laik i Mandriva 2008
« Odpowiedź #12 dnia: 2007-12-04, 19:14:04 »
Dobra dzieki za cierpliwość i za informacje :) USB działa bez problemu a z drukarką sie jeszcze pobawie


pozdrawiam

Robaczek1

  • Gość
Laik i Mandriva 2008
« Odpowiedź #13 dnia: 2007-12-06, 17:07:23 »
czesc, to znowu ja.... Mam jeszcze pytanko co do drukarki. Znalazłem takie coś tylko pod Ubuntu
http://www.forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=56177
Nie wiem czy da sie wogole takie coś zrobić ale warto sprobować, tylko jak chce dokonać konwersji pakiet .rpm na .deb to w konsloi wyskakuje mi takie coś:

[root@localhost mateusz]# sudo alien lexmark-universal-drv-1-1.noarch.rpm
błąd: błędny format: nieznana etykieta
Warning: Skipping conversion of scripts in package lexmark-universal-drv: postinst postrm
Warning: Use the --scripts parameter to include the scripts.
mkdir: nie można utworzyć katalogu `lexmark-universal-drv-1': Plik istnieje
mkdir: nie można utworzyć katalogu `lexmark-universal-drv-1/debian': Plik istnieje
Package build failed. Here's the log:
dh_testdir
make: dh_testdir: Polecenie nie znalezione
make: *** [build] Błąd 127
find: lexmark-universal-drv-1: Nie ma takiego pliku ani katalogu
[root@localhost mateusz]#

Aha, mam sterowniki do tej drukarki na płycie Cd, ale ktorych nie idzie zainstalować......to znaczy klikam na plik exe uruchamia sie instalator ale dalej niec nie mozna zrobić.... mam zainstalowany pakiet Wine

Brix

  • Gość
Laik i Mandriva 2008
« Odpowiedź #14 dnia: 2007-12-06, 18:57:15 »
Ajejej... To przecież jest sposób dla Ubuntu! Ubuntu nie opiera się na pakietach rpm, dlatego dalej jest sposób konwersji dla plików deb... W Mandrivie to nie będzie działać i w ogóle nie jest potrzebne... Przecież w Mandrivie używa się pakietów rpm!

Sterowniki z Windows też na nic! Zapomnij! Wine tu na pewno nie pomoże...

Z drugiej strony ciekawą paczkę znalazłeś... A nuż widelec trafiłeś? Wejdź do katalogu gdzie masz tego rpm-a i zrób dwuklik na nim (albo spod Krusadera). Zobacz czy się zainstaluje - jak coś się nieźle uwali, to najwyżej jeszcze raz zrobisz reinstalację systemu ;-)

Może rzeczywiście zainstaluje to te nieszczęsne sterowniki do drukarki Z600? A potem już wystarczy zabawa z ręcznym dodaniem drukarki w ustawieniach? Ale to już musisz sam pokombinować, bo tego naprawdę nie wiem...