Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Dzięk jest ale strasznie cicho mimo ustawieniu suwaków na full  (Przeczytany 13953 razy)

bartosak

  • Gość
Czesc.

Mam pytanie, czy można zwiększyć ilość prądu podawanego karcie dźwiękowej? Bo pod Windowsem jest wszystko ladnie i głośno a pod linuxem strasznie cicho mimo ustawieniu wszystkkiego na full !!:
Card: HDA Intel
Chip: Realtek ALC861

norbert_ramzes

  • Gość
Dzięk jest ale strasznie cicho mimo ustawieniu suwaków na full
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-11-29, 21:16:25 »
Poszperaj w alsamixer

TheUsh

  • Gość
Dzięk jest ale strasznie cicho mimo ustawieniu suwaków na full
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-11-29, 22:58:29 »
Cytat: bartosak
(...) a pod linuxem strasznie cicho mimo ustawieniu wszystkkiego na full !!
Na pewno wszystko na full, sprawdzałeś czy nie możesz jeszcze jakichś kanałów poodblokowywać (w ustawieniach głośności pod prawym przycieskiem myszy bodajże)? W szczególności pytam o suwak PCM (ono głównie odpowiada za głośność, chyba na każdej karcie) i o DXS (chociaż tego u ciebie może nie być, ale u mnie na realteku też mocno wpływa na głośność)

bartosak

  • Gość
Dzięk jest ale strasznie cicho mimo ustawieniu suwaków na full
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-12-03, 17:04:08 »
wszystko jest na full :(

MaGorEc

  • Gość
Dzięk jest ale strasznie cicho mimo ustawieniu suwaków na full
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-12-03, 19:36:29 »
Miałem podobnie i wiesz co zrobiłem? Włączyłem xine i na gui zwiększyłem głośność. Okazało się, że xine sterował kartą dźwiękową i przekazywał swoje ustawienia.
Potem odkryłem alsamixer (w Mandrivie Alt+F2 -> konsole -> alsamixer znajdujesz PCM strzałkami dajesz na full; wychodzisz Esc) U mnie zadziałało. Nie wiem jak w Ubuntu

bartosak

  • Gość
Dzięk jest ale strasznie cicho mimo ustawieniu suwaków na full
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-12-05, 11:05:12 »
wiem o czym mowisz ale to nie to..
wszystko jest na full (takze w alsamixer) i to tez nie pomaga..

PS. BTW ktos jeszcze uzywa ManDrivy? RPM mnie tam zawsze wykanczaly

MaGorEc

  • Gość
Dzięk jest ale strasznie cicho mimo ustawieniu suwaków na full
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-12-08, 13:08:07 »
Cytuj
BTW ktos jeszcze uzywa ManDrivy? RPM mnie tam zawsze wykanczaly
A ja sobie chwalę. Za stary jestem na ciągłe przesiadki :)
Pozdrawiam
MG

rysiekmus

  • Gość
Dzięk jest ale strasznie cicho mimo ustawieniu suwaków na full
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-12-08, 15:20:08 »
Cześć,
niezależnie , czy Mandriva, którą miałem , czy Sabayon/Gentoo teraz u mnie, te same problemy miewam. Wiem, że trzeba sprawdzić niektóre programy, na przykład Real Player i nie tylko, potrafią sterować głośnością całego systemu i jak się wyciszy, to żadnym innym programem nie można tej głośności poprawić. Wtedy uruchamiam eal-Playera i przesuwam suwak głośnośi i jest Ok.
Za to oglądanie filmów z Kaffeine niczego nie przestawia i nie psuje.

Na przykład jak mam Amaroka włączonego i chcę obejrzeć strumień .rm za pomocą Real Playera, to musze Amaroka wyłączać, bo w Real Playerze dzwięku w ogóle nie mam. Inne programy działają bez zarzutu, sprawdzałem z VLC, itp.

Nie za bardzo rozumiem czemu mam grzebać aż tak głęboko, w końcu system i mnie działa bez zarzutu od samego początku z małymi wyjątkami. Na przykład Skype - kompletnie wyłączony mikrofon. Proponuję uruchomić Kmix i trzeba sprawdzić wszyskie kontrolki, często jest tak, że i Kmix po instalacji systemu ma 3/4 rzeczy powyłączne. Zupełnie tego nie rozumie, dlaczego to jest tak ustawiane.

Może warto te dwie rzeczy sprawdić?

Rysiek

norbert_ramzes

  • Gość
Dzięk jest ale strasznie cicho mimo ustawieniu suwaków na full
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-12-08, 15:24:31 »
Ja używam Debiana i jakoś nie przypominam sobie żebym miał takie problemy, inne distra czasami testuję ale niezaspecjalnie.

Zwykle korzystam z MPlayer'a i z innych czasami też więc coś mi się wydaje że ktoś coś kręci.

rysiekmus

  • Gość
Dzięk jest ale strasznie cicho mimo ustawieniu suwaków na full
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-12-08, 15:44:19 »
Cytat: bartosak
wiem o czym mowisz ale to nie to..
wszystko jest na full (takze w alsamixer) i to tez nie pomaga..

PS. BTW ktos jeszcze uzywa ManDrivy? RPM mnie tam zawsze wykanczaly
Zdecydowanie nie, Mandriva 2007 mnie dobiła, bo po obejrzeniu jednego z miliona filmów ostatnio pod koniec jednegoż system zaprotestował, że nie może odczytać DVD i próba restartu, itp. nie dość , że nie dawała żadnego rozwiązania, to żadnego DVD już nie mogłem oglądać. O ile poprzednie Mandrivy były w miarę stabilne, to przez ostatni rok 2007 mnie też dobijała.

Teraz mam Sabayon/Gentoo 3.4f i bardzo sobie chwalę. Tylko uwaga : jak miałem partycję / na JFS, to mam podejrzenie, że przy próbie aktualizacji systemu, a szczególnie komendy "layman -S" nastąpił pad systemu, JFS został rozwalony. Odzyskałem dane, bo zrobiłem fsck.jfs po zbootwaniu się z DVD (genialne rowziązanie). Skończyłem jednak na reinstalacji Sabayona na Ext3. Na razie odpukać, działa wszystko jak burza.
Doinstalowam Thunderbirda, wczoraj nawert udało mi się jednym poleceniem zainstalować nową wersję Forefoxa 2.0.0.11 i ciach, wszytko jest OK. nawet znalazłem taki program do przeglądania dokumentacji w .chm Microsoftu – Kchmviewer. No i jest nawet Jubler, którym można edytować napisy do filmów!

Doradzam jednak ostrożność i zapoznianie się trochę z "emerge", jest proste, ale coś mi nie poszło z tym "layman"-em, więc podchodzę to tego z rezerwą.

Ogólnie bardziej mi się podoba emerge niż RPM-y, bo ten ostatni może jest łatwy w użyciu, ale że to tylko jest przekopiowanie binarki to programy będą miały tendencję do wieszania się, itp. problemów. Nie jest przecież możliwe przetestowanie systemu na wszyskich możliwych platformach – procesory, sprzęt, itd. Nawet wielki z Richmond nie jest tego w stanie zrobić.

Zawsze zdrowsza dla programu i systemu jest jego kompilacja, bo wtedy na 100% się wie, że progam jest prawidłowo zintegorwany, a muszę powiedzieć, że sposób w jaki to robi Gentoo jest dla mnie niesamowity, nie mogę wyjść z podziwu dla tej wspaniałej roboty, jaką ludzie z Gentoo wykonali.

Polecam, Sabayona 3.4f uruchomić z LIVE CD i potestować. Instalacja na Pentium Celeron 1GB to czas ok 30 minunt. Proponuję tylko baczna uwagę zwrocić na formatowanie partycji /, upewnić się, ze zostanie wykonana. No i nie wybierać na początek Gnome, bo miałem z tym jakiś problem. Zresztą Gnome mnie jakoś nie kręci.

BTW, wczorej nawet w Konquerorze objerzałem wiadomości z Teleexpresu, co jak wiemy jest w formacie WMV! Niestety Firefox ma z tym ciągle problemy.

Any zacząć prawidłowo emerge trzeba wykonać parę prostych operacji:
- zaktualizować emerge
"emerge --sync"
W razie problemów wcześniej usunąć wszystko z /usr/portage.
Usunąć z /etc/make.conf linię odwołującą się do lokalizacji w /usr/portage.

Jeszcze powinno się wykonać "layman -S", ale i bez tego można doinstalowywać programy, dwa praktyczne polecenia:
- znalezienie pakietu:
"emerge --search "  
np. "emerge --search firefox"
- instalacja wg. wkazówek:
http://www.gentoo.org/security/en/glsa/glsa-200711-24.xml
na przykład:
emerge --ask --oneshot --verbose "=mail-client/mozilla-thunderbird-bin-2.0.0.11"

- Uwaga, instalacja Firefoxa, albo Thunderbirda to czas ok. 2 godzin. TO jest pełna komiplacja i podłączenie do menu!

Rysiek

bartosak

  • Gość
Dzięk jest ale strasznie cicho mimo ustawieniu suwaków na full
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-12-10, 11:15:15 »
rysiekmus bardzo dziekujemy za tak szczegolowy opis ale co to ma wspolnego z tematem ? ....

bartosak

  • Gość
Dzięk jest ale strasznie cicho mimo ustawieniu suwaków na full
« Odpowiedź #11 dnia: 2007-12-11, 15:51:09 »
Teraz to zupelnie mam cicho....
A moze wiecie jak sprzetowo sterowac dzwiekiem? tzn jak dobrac sie do /dev/dsp lub jakos tak ?
Moze bym sobie jkais programik napisal...

norbert_ramzes

  • Gość
Dzięk jest ale strasznie cicho mimo ustawieniu suwaków na full
« Odpowiedź #12 dnia: 2007-12-11, 17:59:41 »
alsamixer

bartosak

  • Gość
Dzięk jest ale strasznie cicho mimo ustawieniu suwaków na full
« Odpowiedź #13 dnia: 2007-12-12, 13:47:10 »
wczesniej przeciez ustalilismy ze poprzez ALSAMIXER nie mogę podgłośnić!
:(

norbert_ramzes

  • Gość
Dzięk jest ale strasznie cicho mimo ustawieniu suwaków na full
« Odpowiedź #14 dnia: 2007-12-12, 17:04:38 »
Wybacz, źle Cie zrozumiałem.