Nowe posty

Autor Wątek: Ubuntu zajmuje dużo miejsca  (Przeczytany 4334 razy)

axlinux

  • Gość
Ubuntu zajmuje dużo miejsca
« dnia: 2007-11-29, 16:56:51 »
Witam mam partycję z Ubuntu około 11GB

Po zainstalowaniu Ubuntu i kilku programów wszystko zajmowało okolo 60% hdd. Teraz po pobraniu kilku aktualizacji i paru programów które na pewno nie zajmują aż tyle miejsca na hdd pokazuje mi narzędzie że zajęte jest 99%. Podejrzewam że gdzieś na dysku są trzymane jakieś niepotrzebne rzeczy które można usunąć jak pobrane paczki itp...

Czy ktoś wie co usunąć i z jakiego folderu ??


Ewentualnie jak to odchudzić. :D


Dzięki wielkie :d

norbert_ramzes

  • Gość
Ubuntu zajmuje dużo miejsca
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-11-29, 17:05:26 »
Jakie programy(paczki) zainstalowałeś?

  • Gość
Ubuntu zajmuje dużo miejsca
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-11-29, 18:06:49 »
Włącz Menedżer Pakietów Synaptic, z menu Ustawienia wybierz pozycję Preferencje. W oknie preferencji wybierz zakładkę Pliki i wciśnij przycisk "Wykasuj podręczne archiwum pakietów (cache)".
Gdy instalujesz programy z pakietów z internetu, to są one ściągane do tego "podręcznego archiwum pakietów" i stamtąd są instalowane. Ale nie są usuwane automatycznie po instalacji, więc co jakiś czas trzeba klikać ten przycisk, o którym napisałem.
Ewentualnie, jeśli nie używasz Synaptica, to możesz wpisać w konsoli (terminalu) polecenie, które zrobi dokładnie to samo:
sudo apt-get clean
Poza tym warto zainstalować (i od czasu do czasu korzystać) program gtkorphan - wyświetla on biblioteki, które kiedyś były potrzebne innym programom (tzw. zależności), ale już nie są im potrzebne, bo usunąłeś te programy, albo zainstalowałeś nową wersję, która już z tych bibliotek nie korzysta.

axlinux

  • Gość
Ubuntu zajmuje dużo miejsca
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-11-29, 21:42:00 »
Dziękuje mniej więcej o to mi chodziło choć spróbuje jeszcze coś wywalić :D

TheUsh

  • Gość
Ubuntu zajmuje dużo miejsca
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-11-29, 22:43:05 »
Najlepiej otwórz synaptica i powywalaj programy, z których i tak nie krozystasz ;) ja np. zawsze wywalam niektóre części pakietu OpenOffice'a z których nigdy nie korzystałem i korzystać nie będę i w ten sposób jestem już parę mb do przodu ;)