Nowe posty

Autor Wątek: Uruchomienie środowiska graficznego.  (Przeczytany 7493 razy)

l0r3nz0

  • Gość
Uruchomienie środowiska graficznego.
« dnia: 2005-08-22, 09:39:43 »
Witam, mam SuseLinux9.2 i dość dziwny problem z kadu... Ściągnołem z suse.ehelp.pl strony plik kadu-0.4.0full(ta wersja z modułami) W terminalu loguje sie na roota i wpisuje:
rpm -e kadu (odinstalowywanie kadu)
potem
rpm -ivh kadu-0.4.0-SuSE92.kde34.full.i586.rpm (instalacja)
wszystko instaluje sie bez problemów, potem uruchamiam kadu i nadal ta sama lista, te same pliki i co najgorsze nadal kadu0.9 bez dodatków
pozdro

sys

  • Gość
Uruchomienie środowiska graficznego.
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-10-24, 12:41:56 »
2005-08-22 09:39:43 l0r3nz0 napisał:

> Witam, mam SuseLinux9.2 i dość dziwny problem z kadu... Ściągnołem z suse.ehelp.pl strony plik
 > kadu-0.4.0full(ta wersja z modułami) W terminalu loguje sie na roota i wpisuje:
 > rpm -e kadu (odinstalowywanie kadu)
 > potem
 > rpm -ivh kadu-0.4.0-SuSE92.kde34.full.i586.rpm (instalacja)
 > wszystko instaluje sie bez problemów, potem uruchamiam kadu i nadal ta sama lista, te same
 > pliki i co najgorsze nadal kadu0.9 bez dodatków
 > pozdro

hmmm a pliki .gg w home/user kolega posprawdzał??? tam masz wszystkie ustawienia jeśli chodzi o kadu (szczerze powiem że nie wiem jak to na suse wygląda) ale chodzi mi o plik gdzie są ustawienia personalne wszystkich programów których używasz
jakoś nie miałam problemu z reinstalacja kadu na wyższą wersję mimo że pliki w home zostawiłam bez zmian a nowa wersja się elegancko zainstalowała po deinstalacji poprzedniej ( mam MDK 10.1)
poza tym dodatki się ładuje w modułach zn uaktywnia o ile to nie jest Kadu Pro

Xavrazz

  • Gość
Uruchomienie środowiska graficznego.
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-08-21, 22:54:01 »
Witam!
Niedawno zainstalowałem u siebie Mandrake Linux 10.1 (mój pierwszy Linux, dlatego nie mogę sobie z tym poradzić :() ze środowiskiem graficznym KDE 3.2. Lecz KDE jest zbyt dużym wyzwaniem dla mojego komputera i mówiąc zwięźle i prostolinijnie "muli się" :). Dlatego poczytałem o dostępnych środowiskach graficznych i stwierdziłem, że najlepszym rozwiązaniem dla mnie będzie Fluxbox. na stronie http://rpm.pbone.net/ znalazłem rpm fluxa w wersji 0.9.9. Udało mi się go zainstalować lecz (i tu pojawia się problem) nie potrafię go uruchomić. Przy ekranie logowania mam do wyboru tylko środowisko KDE, bądź failsafe. Jak mogę więc mogę uruchomić Fluxboxa?

anarcho

  • Gość
Uruchomienie środowiska graficznego.
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-08-22, 02:22:22 »
2005-08-21 22:54:01 Xavras napisał:

> Witam!
 > Niedawno zainstalowałem u siebie Mandrake Linux 10.1 (mój pierwszy Linux, dlatego nie mogę
 > sobie z tym poradzić :() ze środowiskiem graficznym KDE 3.2. Lecz KDE jest zbyt dużym wyzwaniem
 > dla mojego komputera i mówiąc zwięźle i prostolinijnie "muli się" :). Dlatego
 > poczytałem o dostępnych środowiskach graficznych i stwierdziłem, że najlepszym rozwiązaniem dla
 > mnie będzie Fluxbox. na stronie http://rpm.pbone.net/ znalazłem rpm fluxa w wersji 0.9.9. Udało
 > mi się go zainstalować lecz (i tu pojawia się problem) nie potrafię go uruchomić. Przy ekranie
 > logowania mam do wyboru tylko środowisko KDE, bądź failsafe. Jak mogę więc mogę uruchomić
 > Fluxboxa?

Wejdz do :
# cd /etc/X11/xinit
usun istniejacy link
# rm xinitrc
dodaj nowy link
# ln -s xinitrc.fluxbox
( kiedys tez sie bawilemw  fluxboxa ale nie pamietam czy ten plik napewno się tak anzywa więc sprawdz czy taki jest w tym katalogu :
# ls -l
Po wszystkim wyloguj się i wpisz
# startx

darvark

  • Gość
Uruchomienie środowiska graficznego.
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-08-22, 11:06:02 »
albo poprostu w katallogu domowym poszukaj pliku .xinitrc i na dole jesli masz jakis wpis typu startkde to skomentuj ta linie i dopisz exec fluxbox. a pozniej startx

Xavrazz

  • Gość
Uruchomienie środowiska graficznego.
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-08-23, 21:14:53 »
2005-08-22 02:22:22 anarcho napisał:

 > Wejdz do :
 > # cd /etc/X11/xinit
 > usun istniejacy link
 > # rm xinitrc
 > dodaj nowy link
 > # ln -s xinitrc.fluxbox
 > ( kiedys tez sie bawilemw  fluxboxa ale nie pamietam czy ten plik napewno się tak anzywa więc
 > sprawdz czy taki jest w tym katalogu :
 > # ls -l
 > Po wszystkim wyloguj się i wpisz
 > # startx


Zrobilem wszystko wg tej instrukcji, lecz nie rozumiem ostatniej linijki. Próbowałem wpisać startx przy logowaniu się do failsafe, próbowałem też przy wyborze systemu jako argumentu (linux -startx) lecz nic z tego nie wyszlo. Gdzie powinienem wpisać tę komendę? W trakcie uruchamiania systemu nie mam żadnej konsoli. Czy to dlatego, że podczas instalacji wybrałem opcje automatycznego startowania X ?

gure

  • Gość
Uruchomienie środowiska graficznego.
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-08-24, 03:44:19 »
startx jest poleceniem uruchamiajacy serwer X'ow, wiec jesli odpala ci sie on automatem to nie masz po co tego klepac, poniewaz ten serwer w takim przypadku juz chodzi;

a gdzie to wpisac? no,gdzies w tty {ctrl+alt+f1/f2/f3/f4/f5/f6]

Zbooj

  • Gość
Uruchomienie środowiska graficznego.
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-08-24, 10:42:24 »
2005-08-24 03:44:19 gure napisał:

> startx jest poleceniem uruchamiajacy serwer X'ow, wiec jesli odpala ci sie on automatem to nie
 > masz po co tego klepac, poniewaz ten serwer w takim przypadku juz chodzi;
 >
 > a gdzie to wpisac? no,gdzies w tty {ctrl+alt+f1/f2/f3/f4/f5/f6]
 >

Jesli masz słabego kompa to wypadałoby sie pozbyć desktop managera czyli kdm lub gdm czasami nazywa sie xdm (rzadko uzywany). Twoj runlevel to zapewne 5. Wiec z rc.d musisz usunac skrypt wlaczajacy desktop managera. Po jego usuniecu bedziesz sie logowal z konsoli textowej. Wówczas mozesz wydawac w powloce startx :)

Ja mam Semprona 2300+ i uzywam Fluxa bez desktop manegera :)
Według mnie na początek lepszy byłby IceWM. Jest duzo prostszy w konfiguracji.

http://icewm.golf-olszewka.pl/

Ale jesli jestes uparty :)

http://dug.net.pl/texty/fluxbook.pdf

PZDR

Xavrazz

  • Gość
Uruchomienie środowiska graficznego.
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-08-24, 17:39:21 »
Udało mi się zainstalować, tak Fluxboxa, jak i IceWM. Dziękuję, Zbooju za podpowiedź, gdyż IceWM faktycznie jest dużo prostszy, a teraz, kiedy dopiero zaczynam, jest to dla mnie szczególnie ważne. Dziękuję wszystkim za pomoc i poświęconą mi uwagę.